Вільчинський Тадеуш Феліксович

Тадеуш Феліксович Вільчинський (пол. Tadeusz Wilczyński ; 27 жовтня 1888, Хотова Краківського воєводства (тепер Підкарпатське воєводство), Польща 4 квітня 1981, Львів) — польський, а пізніше український вчений, професор, доктор філософських наук, засновник кафедри фармакогнозії та ботаніки Львівського національного медичного університету, ботанік, міколог, засновник Ботанічного саду медичного університету в Львові.

Вільчинський Тадеуш Феліксович
Народився 27 жовтня 1888(1888-10-27)
Підкарпатське воєводство, Польща
Помер 4 квітня 1981(1981-04-04) (92 роки)
Львів, Українська РСР, СРСР
Поховання
Країна  Польща
 СРСР
Діяльність ботанік
Alma mater Львівський національний університет імені Івана Франка
Галузь ботаніка
Заклад Львівський національний університет імені Івана Франка
Ступінь доктор філософських наук
Систематик живої природи
Автор найменувань низки ботанічних таксонів. У ботанічній (бінарній) номенклатурі ці назви доповнюються скороченням «Wilcz.».
Персональна сторінка на сайті IPNI

Біографія

В 1912 р. Тадеуш Вільчинський закінчив природниче відділення філософського факультету Львівського університету ім. Яна Казимира, а в 1920 р. Львівську рільничу академію. Працював асистентом біолого-ботанічного Інституту Львівського університету (1912). Потім з 1913 по 1919 рр. асистентом — хіміко-рільничої станції в м. Дубляни), в 1920 - 1923 рр.. — В Інституті систематизації рослин і ботанічному саді Львівського університету, за сумісництвом був науковим співробітником Львівського природознавчого музею (1921).

Член фізіографічної комісії (1921), член Львівського відділення ради охорони природи (1922).

В 1924 - 1929 доцент Львівського відділення Інституту сільського господарства, завідувач кафедрою фармакогнозії та ботаніки, організатор і беззмінний керівник саду лікарських рослин (1929—1964).

В 1946- 1950 — декан фармацевтичного факультету Львівського університету / медико-природничих професійних курсів / медичного інституту.

Тадеуш Вільчинський — один із засновників в 1924 р. Польського дендрологічного суспільства, організованого у Львові.

У будинку, купленому на власні кошти, створив кафедру фармакогнозії та ботаніки, а на пустирі в 1929 - 1930 рр. створив колекційну ділянку лікарських та декоративних рослин та дендропарк з рослин, привезених з різних континентів та країн.

В 1964 р. за його активної участі колекційні ділянки лікарських рослин і дендропарк оголошені пам'ятками природи і віднесені до природо-заповідного фонду. В наш час[коли?] є базою навчальної практики студентів фармацевтичного факультету, природо-охоронною і науково-дослідною базою, використовується з метою вивчення, збереження і збагачення ресурсів регіону. Ботанічний сад має в своєму розпорядженні колекції та експозиції деревних, чагарникових, трав'янистих рослин, в оранжереї вирощуються тропічні та екзотичні рослини. Доктор філософії з 1926 р., професор (1948), член географічної комісії Польської академії знань в Кракові (1927).

Напрями наукових досліджень вченого Т. Вільчинського:

  • Інтродукція, акліматизація та гібридизація рослин;
  • Створення ботанічного саду лікарських рослин, що налічує близько 1,5 тис. видів;
  • Збір унікальної герботеки, в яку входило близько 3,5 тис. рослин;
  • Створення музею лікарської рослинної сировини, що нараховує близько 1 тис. експонатів рослин помірного, субтропічного і тропічного клімату;
  • Селекція оригінального сорту деревовидних півоній, які занесені в ботанічні каталоги світу (один з яких під назвою «Тадеуш Вільчинський») ;
  • вирощування великої кількості саджанців декоративних форм туї, ялівцю та ін. для озеленення міст.
  • Вивчення біоти.

Результати досліджень професора часто публікувалися в збірниках праць Природничого музею у Львові (раніше Палац Дідушицьких (Львів)).

Похований у Львові, на полі № 36 Личаківського цвинтаря.

Основні праці

  • Tarczaki gnojowe ziem Polski (дис. робота). Львів, 1926;
  • Zapiski florystyczne z Karpat Pokuckich I. Rozprawy i wiadomosci z Muzeum im. Dzieduszyckich. Lwów, 1923, T. 9;
  • Zapiski florystyczne z Karpat pokuckich II. Rozprawy i wiadomosci z Muzeum im. Dzieduszyckich. Lwów, 1928, T. 10;
  • Roślinność pasma Czarnohory / / Krajobrazy Roślinne Polski. — 1930. — T. 17;
  • Roślinność pasma Czarnohory / / Krajobrazy Roślinne Polski. — 1931. — T. 19.

Список досліджених Т. Вільчинським таксонів

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.