Вірилізм

Вірилізм — (лат. virilis — чоловічий, властивий чоловікові) — розвиток чоловічих вторинних статевих ознак, стосовно обох статей.

Чоловічі вторинні статеві ознаки: зниження й огрубіння голосу, ріст волосся на обличчі та тілі за чоловічим типом, перетворення пушкового волосся на обличчі та тілі в термінальні, посилення секреції поту та зміна його запаху, у чоловіків — збільшення розмірів статевого члена і яєчок до генетично заданого максимуму, пігментація мошонки та розвиток складчастості шкіри мошонки, пігментація сосків, формування чоловічого обличчя та скелета, збільшення розмірів простати та кількості секрету в ній. При певній генетичній схильності андрогени можуть викликати облисіння голови за чоловічим типом, збільшується м'язова маса та сила, знижується загальна кількість підшкірного жиру і зменшується індекс жирової маси по відношенню до м'язової маси, але можуть збільшитися відкладення жиру за чоловічим типом (на животі), при одночасному зменшенні відкладень жиру в типово жіночих місцях (сідниці, стегна та груди).

У жінок андрогени в характерних для чоловіків концентраціях викликають збільшення розмірів клітора та статевих губ і зближення статевих губ (що робить їх більш схожими на мошонку), часткову атрофію молочних залоз, матки й яєчників, припинення менструацій й овуляцій, безпліддя. У вагітної на ранніх стадіях високі концентрації андрогенів викликають викидень у зв'язку із зупинкою росту розмірів матки і створюється в матці «тіснотою» для плода, незважаючи на те, що самі по собі андрогени викликають розслаблення мускулатури матки подібно прогестерону.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.