Овуляція
Овуля́ція — вихід яйцеклітини з яєчника в порожнину тіла в результаті розриву зрілого фолікула яєчника. З порожнини тіла яйцеклітина потрапляє до яйцеводу (який у жінок називається матковими трубами), де відбувається запліднення. Біологічний сенс овуляції полягає у звільненні яйцеклітини від фолікулу для її запліднення.
![](../I/Order_of_changes_in_ovary.svg.png.webp)
1 Менструація
2 Зріючий фолікул яєчника
3 Граафів фолікул
4 Овуляція
5 Жовте тіло
6 Жовте тіло припиняє функціонувати
![](../I/Hormones_estradiol%252C_progesterone%252C_LH_and_FSH_during_menstrual_cycle.png.webp)
Овуляція
Процес овуляції керується гіпоталамусом шляхом регуляції виділення гормонів (за допомогою гонадотропін-рилізинг гормону), які секретуються передньою часткою гіпофіза: лютеїнізуючий гормон (часто скорочується як ЛГ) і Фолікулостимулюючий гормон (прийняте скорочення — ФСГ). У фолікулярну (предовуляторну) фазу фолікул яєчника зазнає ряд трансформацій під впливом ФСГ. При досягненні фолікулом певного розміру і функціональної активності, під впливом естрогенів формується овуляторний пік ЛГ, який запускає «дозрівання» яйцеклітини (перший розподіл мейоза). Після дозрівання у фолікулі формується розрив, через який яйцеклітина покидає фолікул. Між овуляторним піком ЛГ і овуляцією проходить близько 36-48 годин.
Впродовж постовуляторної фази (фази жовтого тіла) яйцеклітина зазвичай рухається фаліпієвою трубою в напрямку матки. Якщо відбулося запліднення, то на 3-4 день ембріон потрапляє в порожнину матки і відбувається процес імплантації. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина гине у фаллопієвій трубі впродовж 24 годин.
Кілька днів до і після моменту овуляції являють собою фертильную фазу. У середньому, овуляція наступає на чотирнадцятий день менструального циклу (при 28-денному циклі). Однак, відхилення від середнього спостерігається часто і в певній мірі є нормальним. Тривалість менструального циклу сама по собі не є надійним джерелом інформації про день настання овуляції. Хоча зазвичай при більш короткому циклі овуляція настає раніше, а при тривалішому — пізніше, тривалість фази жовтого тіла у різних жінок може розрізнятися на тиждень і більше.
Визначення овуляції у жінок
Графік базальної температури відображає температурний ефект прогестерона й побічно (але досить точно) дозволяє визначити факт і день настання овуляції.
Визначення сплеску концентрації лютеїнізуючого гормону лежить в основі методики визначення моменту настання овуляції у жінки. Впродовж декількох днів перед передбачуваною овуляцією за допомогою спеціалізованої тест-системи проводиться щоденне визначення рівня ЛГ в сечі. Отримання позитивного результату тесту свідчить про те, що овуляція відбудеться в найближчі 24-48 годин. Пари, які планують зачаття, можуть відповідно оцінити сприятливий час для проведення статевого акту. Оскільки в середовищі жіночого організму сперматозоїди залишаються життєздатними протягом декількох днів, подібні тести не рекомендується застосовувати для потреб контрацепції.
Див. також
Джерела
- Малая медицинская энциклопедия. — М.: Медицинская энциклопедия. 1991—96 гг.
- Энциклопедический словарь медицинских терминов. — М.: Советская энциклопедия. — 1982—1984 гг.