Вірмени у Криму

Кримські вірмени (вірм. Ղրիմահայեր) є одним з народів Криму.

Історія

Могила Івана Айвазовського, видатного художника-мариніста вірменського походження

Першу появу вірмен у Криму відносять до VIII століття. Перша хвиля імміграції вірмен до Криму припадає на середину XI століття. 

У VIII столітті Крим перебував у складі Візантії, і вірмени, що були підданими Візантії, переселялися з різних міст імперії, які знаходяться на Вірменському нагір'ї, до Криму. 

Протягом XI XII століть напади кочівників-сельджуків підривають підвалини вірменського регіону та жителі поступово емігрують в інші області Візантії, в тому числі Крим. Серед перших поселень  — Кафа (нині  — Феодосія), Солхат, Карасубазар (нині  — Білогірськ), Орабазар (нині  — Армянськ). 

Стабільність регіону дозволила вести активну економічну діяльність. Навіть монгольська навала не надто похитнуло благополуччя вірменської громади Криму. 

Присутність генуезців у Криму також сприяла економічному розвиткові. Зі зростанням соціально-економічних проблем у Вірменії, до Криму переїжджало дедалі більше поселенців. У XII столітті налічувалося більше сорока парафій вірменських апостольських християн, вірмени стали другою за чисельністю етнічною групою Криму (після кримських татар). 

1475 року Крим перейшов до турків-османів, почалися переслідування іновірців, Кримське ханство стало союзником Османської імперії

Незважаючи на посилення ісламу в регіоні, вірменські громади продовжували існувати в Кафі, Карасубазарі, Балаклаві, Гезлеві, Перекопі та Сурхаті. У 1770-х роках більше 22 тисяч вірмен були переселені Суворовим до Азовської губернії. 1783 року Крим перейшов до Росії. Вірмени знову стали селитися в Криму. 

1913 року в Криму жило 9000 вірмен, 1914 року  — близько 15 тисяч. 

На початку XX століття імміграція до Криму відбувалася із Західної Вірменії та різних областей Османської імперії. 

1919 року в Криму налічувалося близько 17 тисяч вірмен. У Кримській АРСР було створено вірменські національні райони. До 1941 року у Феодосії близько 20% населення були вірменами (1470 року  — близько двох третин). 

За Постановою ГКО 5984сс від  2 червня 1944 року, 27 червня кримські вірмени, разом з низкою кримських народностей, були депортовані в Пермський край, Поволжя та Казахстан[1]

1989 року в Криму налічувалося близько 3 тисяч осіб вірменського походження.

1989  року було організовано кримське національно-культурне товариство вірмен, що має регіональні відділення та випускає національну газету. 

На радіо і ТБ періодично виходять програми вірменською мовою. 

Галерея

Вірменська церква у Феодосії

Примітки

  1. Этнография народов Крыма. Греки. Депортация. Архів оригіналу за 24 травня 2012. Процитовано 13 березня 2013.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.