Гайдак Микола Григорович

Микола Григорович Гайдак (12 травня 1898, с. Темрюк (Нікольський район), Донецька область 12 серпня 1971, Міннеаполіс, Міннесота, США) — український учений-ентомолог, професор Міннесотського університету, спеціаліст у галузі бджільництва та кормів для бджіл, доброволець армії УНР.

Гайдак Микола Григорович
Народився 12 травня 1898(1898-05-12)
с. Темрюк (Нікольський район)
Помер 12 серпня 1971(1971-08-12) (73 роки)
Міннеаполіс
Діяльність ентомолог
Заклад Міннесотський університет

Біографія

12 травня 1898 — народився у c. Темрюк (Нікольський район) (Маріупольський повіт, Катеринославська губернія), де його батько Микола Степанович Гайдак працював вчителем земського училища.

Згодом родина перебралася у Київську губернію. Навчався у школі містечка Крилів Чигиринського повіту (нині затоплене Кременчуцьким водосховищем) та в гімназії міста Черкаси (закінчив зі срібною медаллю).

1917 — вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира і водночас — до Київської гарматної школи, де вступив до української спілки.

У грудні 1918 року через бої в Києві (під час антигетьманського повстання) залишив навчання в університеті й повернувся до батьків у Черкаси.

Осінь 1919 — примусово мобілізований до Добровольчої армії, але невдовзі захворів на тиф і був шпиталізований. Разом з армією генерала Бредова відступив до Польщі, де був інтернований. У таборі для інтернованих зійшовся з інтернованими вояками армії УНР.

Зголосившись добровольцем до Армії УНР, від початку серпня і до 21 листопада 1920 року брав активну участь у боях радянсько-польської війни, після чого разом з армією відступив на територію Польщі та був інтернований у таборі біля Каліша.

1922 — переїхав до Чехословаччини.

1927 — закінчив Празький політехнічний інститут. Водночас був вільним слухачем УВУ в Празі та Української господарської академії в Подєбрадах. Щоби заробити на життя, працював науковим співробітником і завідувачем польової станції бджільництва Державного дослідницького інституту бджільництва в місті Долі.

Від 1930 — в Міннесотському університеті (США; асистент, викладач, згодом професор ентомологічного відділення, 1933—1966).

З 1966 на пенсії.

Основні напрямки наукових досліджень: фізіологія, тривалість життя, вплив корму на будову тіла бджоли, розподіл діяльності життя взимку, особливості поведінки бджіл. Вивчав вміст вітамінів в кормах бджіл, роль меду в профілактиці та лікуванні анемії, значення медової дієти в харчуванні людини.

Співавтор підручника «Американське промислове пасічництво» (Подєбради, 1937).

Жертводавець на побудову православної церкви святого Михайла (Міннеаполіс, США).

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.