Гамбіт

Гамбі́т (від італ. gambetto — «підніжка») — загальна назва дебютів, в яких одна зі сторін в інтересах якнайшвидшого розвитку, створення атаки на короля суперника, захоплення центру або просто для загострення гри жертвує матеріал (зазвичай пішака, але іноді і легку фігуру). Розрізняють прийнятий гамбіт (жертва прийнята), відхилений гамбіт (жертва відхилена) і контргамбіт (замість прийняття жертви противник, в свою чергу, сам жертвує матеріал).

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Позиція прийнятого королівського гамбіту, після прийняття жертви пішака: 1. e4 e5 2. f4 ef

Історія

Термін «гамбіт» уперше було використано Руї Лопесом (1561) для назви дебюту 1. e4 e5 2. Кf3 f6 3. К:e5.

Гамбітна гра отримала широке розповсюдження у період панування італійської шахової школи. Гамбітну гру широко використовували Л. Лабурдонне, А. Мак-Доннелл, А. Андерсен, Й. Цукерторт. Особлива заслуга у розробці гамбітів належить П. Морфі, який довів на практиці ефективність гамбітного методу гри та Михайлові Чигоріну, який значно розширив трактування гамбітної гри: грав гамбіти як білими, так і чорними, постійно вдосконалював методи не тільки атаки але й контратаки.

Розвиток позиційних принципів гри та вдосконалення техніки захисту наприкінці 19 — поч. 20 століття значно зменшили популярність гамбітної гри. Основним методом боротьби проти гамбіту стало своєчасне повернення матеріалу з метою перехоплення ініціативи або вигідного спрощення гри.

У середині 1930 рр. гамбітна гра знову стала популярною, але вже на досконалішому позиційному підґрунті. Головна роль у розвитку теорії гамбітів того часу належала Олександрові Алехіну, чиї сміливі, хоч і ризиковані пошуки призвели до перегляду усталених канонів позиційної гри.

Головна задача сучасних гамбітів — отримати за жертву матеріалу істотну позиційну перевагу, яка компенсує матеріальні втрати у гострій та складній боротьбі. Прихильником гамбітної гри у дебюті є Гаррі Каспаров.

Види гамбітів

На теперішній час розрізняють такі гамбіти:

Відкриті гамбіти

Напіввідкриті гамбіти

Закриті гамбіти

Література

  • Шахматы: Энциклопедический словарь/Гл. ред. А. Е. Карпов. — Москва:Советская энциклопедия, 1990. — 621 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.