Гарегін II

Гарегін II (вірм. Գարեգին Բ, в миру Ктрич Григорович Нерсісян[2]; 21 серпня 1951, с. Воськеат, Ечміадзінський район, Вірменська РСР, СРСР) — 132-й Верховний Патріарх і Католікос всіх вірмен, першоієрарх Вірменської Апостольської Церкви з 27 жовтня 1999 року. Перший з часів Нерсеса V католикос — уродженець території сучасної Республіки Вірменія.

Гарегін II
 
Альма-матер: Боннський університет і Геворкянська теологічна семінарія (1971)
Діяльність: священник
Ім'я при народженні: Ктрич Григорьевич Нерсисян
Կտրիճ Ներսիսյան
Народження: 21 серпня 1951(1951-08-21)[1] (70 років)
Воскеат, Ejmiatsin regiond, Вірменська РСР, СРСР
Священство: 1972
Єп. хіротонія: 23 жовтня 1983

Нагороди:

 Гарегін II у Вікісховищі

Біографія

Народився в селі Воськеат Ечміадзинського району Вірменської РСР. В 1965 році поступив в богословську семінарію Ечміадзіна, яку закінчив у 1971 році, в подальшому працював викладачем в тій же семінарії.

У 1970 році був висвячений в диякони, а в 1972 році — в сан священика. За вказівкою Патріарха і Католикоса Вазгена I виїхав до Відня для продовження богословської освіти.

У 1975 році за вказівкою Католикоса Вазгена I виїхав у ФРН, де служив у чині духовного пастиря і продовжував богословську освіту в Боннському університеті.

У 1975 році продовжив освіту в Віденському університеті.

У 1979 році повернувся в Ечміадзін, згодом виїхав в Загорськ, де навчався на аспірантурі при Московській духовній академії Російської православної церкви.

У березні 1980 року, в роки патріаршества Католікоса всіх вірмен Вазгена I, архієпископ Гарегін Нерсісян був призначений головним вікарієм Католікоса всіх вірмен, яким залишався до 4 липня 1999 року.

27 жовтня 1999 року, після смерті Католикоса Гарегіна I, Національний Церковний собор (вищий орган управління) Вірменської Апостольської Церкви обрав архієпископа Гарегіна Нерсисяна 132-м Патріархом і Католикосом усіх вірмен.

Є членом Верховного духовної ради, члени якого обираються собором.

Гарегін II освячує сім хачкарів з буквами назви монастиря Сурб Хач у Криму 29 липня 2008 року

Міжнародна та внутрішньополітична діяльність

На початку березня 2008 року під час заворушень і погромів в Єревані, пов'язаних з небажанням прихильників зазнав поразки на президентських виборах Левона Тер-Петросяна визнати перемогу Сержа Саргсяна, Гарегін II намагався виступити з миротворчою місією і вплинути на позицію Тер-Петросяна, але зазнав невдачі[3].

На початку травня 2008 року, перебуваючи з візитом у Ватикані на запрошення глави Римсько-Католицької церкви Бенедикта XVI, закликав усі країни світу визнати геноцид вірмен 1915 року в Османській імперії[4][5].

Гарегін II після освячення закладного каменя на місці будівництва церкви в Сімферополі 28 липня 2008 року

23 серпня 2013 р. Гарегін II звернувся з офіційним листом до Шейх-уль-Ісламу Аллахшукюру Пашазаде з проханням сприяти звільнення і повернення на батьківщину полоненого в Азербайджані вірменського солдата Акопа ынджигуляна, після чого Пашазаде зустрівся з полоненим, однак той не був виданий вірменській стороні.

4 листопада 2013 року обраний Головою Всесвітньої ради церков (ВРЦ)[6].

У 2020 році критикував прем'єр Міністра Вірменії Ніколу Пашиняна за те що він підписав мирний договір із Азербайджаном. 2021 року під час Різдвяної служби в Єревані Гарегін згадував про війну за Нагірний Карабах і про її «катастрофічні наслідки» для вірмен. Він також говорив про «руйнівні помилки» офіційного Єревана, зроблені перед війною, що спалахнула в вересні 2020 року. Пашиян не прийшов на Різдвяну службу, посилаючись на коронавірус, а перед цим, 5 січня, група опозиціонерів оголосила, що не впустить Пашиняна до собору на Різдвяну службу.[7]

7 жовтня 2021 року зустрівся із патріархом Варфоломієм[8].

Опозиція

2018 році - незабаром після обрання нового прем'єра Нікола Пашиняна - відкрита опозиція католікосу з'явилася і всередині Вірменії. Під час масових протестів у 2018 році, коли десятки тисяч людей по всій країні домагалися мирної зміни влади, група духовенства та віруючих вирішила, що настав час і для реформи всередині церкви. Об'єднавшись в рух "Нова Вірменія - новий патріарх", вони зажадали відставки католікоса і ряду єпископів і проведення виборів нового лідера. Духовним лідером руху став харизматичний монах-традиціоналіст священник Корюн (Аракелян), настоятель однієї з найдавніших кафедр вірменського християнства - монастиря Святої Гаяне в Першопрестольному Ечміадзині. Отець Корюн, який вивчав чернече життя родинних ВАЦ давньосхідних церков в Сирії і Єгипті, користується авторитетом як ревнитель традицій і творець першого повноцінного чоловічого монастиря і братства в пострадянській Вірменії.

"У нашого католікоса немає тієї віри, яку відчуває до Бога кожен простий віруючий, настав момент, щоб наша церква звільнилася, очистилася, і у нас з'явився бездоганний патріарх з непорочною поведінкою, який шанує молитву і любить свою паству " - говорив отець Корюн журналістам в червні 2018 року.

У відповідь католікос позбавив отця Корюна священного сану "за неналежну церковнослужителю поведінку і антиканонічну діяльність" і відсторонив його від управління монастирем. Рішення публічно підтримало ряд єпископів, а єпископ Ширакський Мікаел (Аджапаян) заявив на своїй сторінці в "Фейсбуці" про "моральну смерті" ченця.

У розмові з кореспондентом Бі-бі-сі отець Корюн відмахнувся від подібних звинувачень. За його словами, істинним главою церкви є той хто "впав в єресь" Гарегін II, а Ісус Христос. Чернець впевнений, що як тільки буде обраний новий католікос, він тут же відновить в сані всіх священиків, вивержених його попередником.

Позбавлення сану не зупинило ченця. Хоча формально він не має права навіть надягати чернечу мантію, в квітні на чолі невеликої групи прихильників отець Корюн прибув в Іжевськ на запрошення лідера місцевої громади. Там він відслужив літургію та скоїв хрещення кількох десятків людей.

Отець Корюн у 2019 розповів що братиме участь в підготовці священиків для російських парафій, що розірвали відносини з ієрархами ВАЦ. Його підтримує і архієпископ Тиран (Кюрегян) який живе в Росії і є вивержений з сану указом католікоса після тривалого конфлікту з владикою Езрасом, що потряс вірменську громаду на початку 2000-х.

Архієпископ Тиран був попередником Езраса на російській кафедрі. І, судячи з усього, він міг би очолити ту нову структуру, в яку можуть об'єднатися непідконтрольні католікосу і його братові парафії. Посвята нових священиків без благословення глави церкви фактично означає створення альтернативної структури. Отець Корюн каже, що не вважає створення незалежних парафій розколом. Якщо католікос впав у єресь і порушив церковні канони, то ченці звільняються від послуху йому, стверджує він.

Візити в Україну

  • 28 липня 2008 року Гарегін II провів освячення закладного каменя на місці будівництва церкви в Сімферополі
  • 17 березня 2018 року провів церемонію освячення храму св. Григора Лусаворича в Дніпрі - один з найбільших у Східній Європі вірменських храмів. [9]

Нагороди та звання

Див. також

  • Список вірменських католикосов
  • Езрас (Нерсісян) — молодший брат Гарегіна II

Примітки

  1. Енциклопедія Брокгауз
  2. Указ Президента Российской Федерации от 7 августа 2006 года № 848 «О награждении орденом Дружбы Нерсесяна К.Г.»
  3. Откладывать разгон митинга в Ереване было нельзя — Кочарян, РИА-Новости
  4. Новости Армении Католикос Всех армян призвал все страны признать Геноцид армян в Османской империи. newsarmenia.ru 8 мая 2008 г.
  5. Гарегин II призвал все страны признать геноцид армян в Османской империи. NEWSru.com 8 мая 2008 г.
  6. Католикос всех армян избран председателем Всемирного Совета Церквей
  7. Прем’єр Вірменії не прийшов на Різдвяну службу після критики з боку церкви. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 7 січня 2021.
  8. Вселенският Патриарх Вартоломей се срещна с Върховния Патриарх и Католикос на всички арменци Карекин II | СНИМКИ • Doxologia Infonews. Doxologia Infonews (bg-BG). 11 жовтня 2021. Процитовано 12 жовтня 2021.
  9. Католікос всіх вірмен освятив новозбудований храм у Дніпрі. cerkva.dp.ua. Процитовано 18 березня 2018.
  10. Указ Президента РА
  11. Президент Армении наградил Католикоса Всех Армян орденом Святого Месропа Маштоца
  12. Указ Президента РА
  13. Путин наградил Католикоса всех армян Гарегина II орденом Дружбы
  14. Указ Президента Украины от 2 октября 2001 года № 917/2001 «О награждении орденом князя Ярослава Мудрого»
  15. Гарегин II получил украинский орден Ярослава Мудрого. Архів оригіналу за 29 вересня 2007. Процитовано 10 липня 2007.
  16. Армянский католикос получил орден Почётного легиона
  17. Medal of Bethlehem, 2000(англ.)
  18. Предстоятель Русской православной церкви наградил Католикоса всех армян Гарегина II орденом святого апостола Андрея Первозванного
  19. Высший орден Русской православной церкви, не имеет никакого отношения к одноимённому высшему ордену Российской Федерации
  20. Глава Армянской Апостольской Церкви Гарегин Второй стал почётным доктором Ереванского госуниверситета
  21. Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл возглавил X церемонию вручения премий Международного фонда единства православных народов
  22. Мария Владимировна посетила Армению
  23. Католикос Всех армян Гарегин II награжден орденом Союза армян Украины

Посилання

Попередник:
Гарегін I
Католикос усіх вірмен
27 жовтня 1999 — сьогодні
Спадкоємець:
-
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.