Гарлем (Нью-Йорк)
Га́рлем (англ. Harlem) — частина міста Нью-Йорк (США), населена головним чином афроамериканцями («негритянське», або «чорне гетто»); розташована на північному сході острова Мангеттен.
Гарлем
Координати 40°48′32″ пн. ш. 73°56′54″ зх. д.
|
![](../I/Apollo_Theater%252C_Harlem_(November_2006).jpg.webp)
Спочатку Гарлем — село, засноване нідерландцями (1636), які назвали місцевість на честь міста в Нідерландах. Голландці привезли сюди першу партію негрів-рабів; у 1731 село увійшло до складу Нью-Йорка.
На початку 20 століття Гарлем перетворився на «чорне гето». Масова міграція чорношкірого населення відбувалася за участі Афро-Американської рієлторської компанії. Однією з причин переселення були антинегритянські заворушення на початку 1900-х років.
В 1930-і роки Гарлем став центром індустрії розваг, але після війни почав швидко занепадати й незабаром перетворився на бідний район із високою злочинністю, низьким рівнем життя, поганими соціальними службами. Проте небажання власників житла в інших районах міста здавати квартири чорному населенню призвело до того, що квартирна плата в Гарлемі почала перевищувати середню в місті. Ті ж причини зумовили перенаселення, брак шкіл і лікарень, високу дитячу смертність.
Врешті-решт у 70-80-их роках 20 століття погані умови життя змусили мешканців переселятися деінде й густота населення в Гарлемі різко зменшилася. Від багатьох будинків залишилися самі стіни. З кінця 1990-х ціни на нерухомість знову підвищилися, скуповуються старі розвалені будинки, зростає кількість новобудов. Серед причин цього явища називають те, що великий капітал скупив уже майже все на Мангеттені й шукає іншого розміщення грошей.
Гарлем був одним із центрів негритянського руху в США; найбільші виступи відбулися восени 1959 на знак протесту проти сегрегації в галузі освіти, влітку 1964 після вбивства поліцейським негритянського підлітка, а також навесні 1968 у зв'язку з убивством лідера негритянського руху М. Л. Кінга.
Гарлем також тісно пов'язаний з музикою. Відомі вихідці з Гарлему: Біллі Голідей, Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Елла Фіцджеральд, Тупак Шакур.
Галерея
- Вулиця Гарлем 1723
- Будинки у центральному Гарлемі побудовані в межах проекту NYCHA
- Готель Тереза
- 136 вулиця. Гарлем
Див. також
Посилання
- Негрське відродження, або Гарлемське відродження // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 111-112.
- Негритянське відродження, або Гарлемське відродження // Лексикон загального та порівняльного літературознавства. – Чернівці: Золоті литаври / голова ред. А. Волков. — 2001. — 634 с.
- стаття в БСЭ[недоступне посилання з липня 2019]
- Harlem Neighborhood Profile — About.com
- New York and Harlem Railroad and the Harlem Valley line.
- West Harlem Environmental Action (WEACT)
- Harlem Boys Choir
- harlem and the heights — New York Architecture Images
- The Big Bands Database, My Harlem Reverie
- Demographia population density figures
- Policy Department City of New York CompStat, 32nd Precinct, vol. 12 No 38
- Santa Monica CA Crime Statistics