Гармата Гауса
Гармата Га́уса (англ. Gauss gun, Gauss cannon) або коту́шкова гармата (англ. coilgun) — різновид електромагнітного прискорювача мас, що перетворює електричну енергію на кінетичну за допомогою сили Лоренца. Використовує одну або декілька котушок індуктивності, проходячи крізь які феромагнітний снаряд розганяється до великих швидкостей.
- Не варто плутати з рейкотроном.
Пристрій названий на честь видатного німецького вченого Карла Гауса, який досліджував фізичні принципи електромагнетизму, на яких і засновано гармату. Цей пристрій може слугувати перспективним засобом доставки вантажів і зброєю.
Принцип дії
Основою гармати Гауса є соленоїдна котушка індуктивності, всередині якого перебуває ствол (як правило, з діелектрика). В один з кінців ствола вставляється снаряд, зроблений з феромагнетика. При пропусканні електричного струму в соленоїді виникає магнітне поле, яке прискорює снаряд, «втягуючи» його всередину соленоїда. На кінцях снаряда при цьому утворюються полюси, симетричні полюсам котушки, через що після проходу центру соленоїда снаряд притягується в зворотному напрямку, тобто гальмується[1].
Для найбільшого ефекту імпульс струму в соленоїді має бути короткочасним (поки не почалося гальмування снаряда), і потужним. Як правило, для отримання такого імпульсу застосовуються електричні конденсатори з високою робочою напругою[1].
Параметри обмотки, снаряда і конденсаторів мають бути узгоджені таким чином, щоб під час пострілу до моменту підльоту снаряда до середини обмотки струм в останній вже зменшувався до мінімального значення, тобто, заряд конденсаторів має бути вже повністю витраченим. У такому випадку ККД одностадійної гармати Гауса буде максимальним[1].
Розрахунки
Енергія накопичувана в конденсаторі
— напруга конденсатора (у Вольтах)
— ємність конденсатора (у Фарадах)
Енергія накопичувана при послідовному і паралельному з'єднанні конденсаторів рівна.
Кінетична енергія снаряда
— маса снаряда (в кілограмах)
— його швидкість (у м/с)
Час розрядки конденсаторів
Це час, за який конденсатор повністю розряджається. Він дорівнює чверті періоду:
— індуктивність (у Генрі)
— ємність (у Фарадах)
Час роботи котушки індуктивності
Це час за який ЕРС котушки індуктивності зростає до максимального значення (повний розряд конденсатора) і повністю спадає до 0. Він дорівнює верхньому напівперіоду синусоїди.
— індуктивність (у Генрі)
— ємність (у Фарадах)
Застосування
Сфери застосування
Гармата Гауса може слугувати засобом високоточної доставки вантажів шляхом їх катапультування в місце призначення; засобом руху потягів; доставки на орбіту супутників прямо з поверхні планети[2]. У військовій справі вона може реалізовуватися і як артилерія з потенційною дальністю дії в сотні кілометрів[3], і як персональна зброя[4]. Поки що не існує гармат Гауса, котрі могли б конкурувати в цих сферах з уже наявними технологіями (див. нижче).
Переваги та недоліки
Гармата Гауса має переваги, яких не мають інші види катапульт вантажів і стрілецької зброї. Це необмеженість у виборі початкової швидкості й енергії снаряда, швидкострільність, можливість безшумного пострілу (якщо швидкість снаряда не перевищує швидкості звуку), відносно невелика віддача (дорівнює імпульсу снаряда, немає додаткового імпульсу від порохових газів або рухомих частин), теоретично — більша надійність та зносостійкість, а також можливість роботи в різних середовищах, зокрема, в умовах космічного простору[1].
Проте, попри гадану простоту гармати Гауса та її переваги, її практичне застосування як катапульти чи зброї пов'язане з серйозними труднощами:[3][4][5]
Відстеження снаряда в котушках. Кожна наступна котушка гармати повинна створювати електромагнітне поле, враховуючи те, на скільки снаряд був розігнаний у попередніх котушках. Так, високошвидкісні гармати можуть налічувати до кількох сотень котушок. Звичайне послідовне спрацьовування котушок за попередньо заданим часом із розрахункових показників просто реалізувати, але будь-яке відхилення від розрахункової швидкості для кожної котушки впливає на кінцеву швидкість і марнування енергії.
Вплив форми котушок на ефективність. Ідеальна соленоїдна бочкоподібна котушка має найкращу ефективність, однак системи подачі снарядів, каркасні конструкції гармати та системи відведення тепла, що виникає внаслідок індукції в котушках, змушують надавати їм іншої форми, що зменшує ефективність гармати.
Габарити. Існує потреба у конденсаторах і акумуляторах, що збільшують габарити й масу портативних гармат Гауса. Перспективним є використання замість конденсаторів транзистор метал-діелектрик-напівпровідників.
Низький ККД. Реальні гармати Гауса мають ККД трохи вище 20 %. Для його підвищення можуть використовуватися запобіжники котушок (після проходження крізь них снаряда) та запобіжні електричні схеми.
Гармата Гауса в науковій фантастиці
Тут наведено типові чи незвичайні зображення гармати Гауса в фантастиці. Цей перелік неповний.
Гармата Гауса досить популярна в науковій фантастиці, де виступає як високоточна персональна зброя, а також як стаціонарна високоточна та (рідше) швидкострільна зброя.
У всесвіті Battletech (цикл книг, відеоігри серій MechCommander та MechWarrior) гармата Гауса часто монтується на крокуючих мехів, а її велике енергоспоживання компенсується руйнівною силою[6].
У StarCraft піхотинці терранів озброєні автоматичною гвинтівкою Гауса. Примітно, що в StarCraft II з цієї зброї вилітають гільзи, хоча гармата Гауса їх не потребує. Тому назва «гвинтівка Гауса» радше була обрана через незвичайну назву, а насправді є зброєю іншого типу[7].
Рушниця Гауса і пістолет Гауса наявні в Fallout 2, де це найточніша та найпотужніша серед «легкої» зброї (за класифікацією всесвіту Fallout), яка внаслідок своєї убивчості стріляє тільки одиночними пострілами. Також гаус-гвинтівка з'явилась у Fallout 3 (якщо встановити доповнення Operation Anchorage)[8], заснованій на ній Fallout: New Vegas[9] і Fallout 4[10] і Fallout 76[11], тільки там вона належить до енергетичної зброї.
У Half-Life є експериментальна портативна зброя, названа тау-гарматою. Вона може накопичувати заряд, що збільшує потужність пострілу[12][13]. У Half-Life 2 таку гармату встановлюють на піщаному багі Гордона Фрімена[14].
В ігровому всесвіті Warhammer 40,000 воїни некронів озброєні «гарматами Гауса». Проте ця назва дана як найближча аналогія, насправді люди не розуміють цілком принципу дії зброї некронів, яка руйнує молекулярні зв'язки цілі[15].
Такими гарматами оснащується в Halo авіація та неземна техніка, також гармата Гауса існує у вигляді стаціонарної зброї[16].
У S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl є снайперська гвинтівка «Гаус гармата» — зброя, що має дуже низьку швидкострільність, але максимальну потужність[17].
Практичні реалізації
Попередні нереалізовані та сумнівні проєкти
Ще з XIX ст. гармату Гауса пропонувалося використовувати як для мирних, так і військових застосувань. Теоретичні напрацювання для її створення розробив у 1845 році американський винахідник Чарльз Графтон Пейдж[18]. Того ж року американський винахідник Томас Бенінгфілд презентував «електричну» гармату, що згідно з пресою, такою як «Littell's Living Age», пробивала 3-дюймову дерев'яну дошку з відстані 20 ярдів залізними кульками. Проте Бенінгфілд ніколи не патентував свій винахід і не дав детального пояснення того, як він працює. Можливо, його гармата насправді стріляла завдяки вибуху газу, запаленого іскрою від гальванічного елемента[19].
Ідеєю створення гармати, що достеменно рухає снаряд магнетизмом, займався в 1890 році Микола Бенардос — український винахідник грецького походження на службі Російської імперії. Того ж року американський винахідник Л. С. Гарденер представив для видання «Oswego Daily Times» проєкт гармати, що розганяє снаряд електромагнітами, але його було визнано надто залежним від електричних батарей. В 1895 році австрійський інженер Франц Оскар Лео Елдер фон Гефт запропонував використовувати подібний пристрій для запуску апаратів на Місяць. А під час іспано-американської війни, у 1898 році, один із американських винахідників запропонував обстрілювати Гавану з котушкової гармати, встановленої на узбережжі Флориди з відстані близько 230 км. Також, лондонський винахідник А. С. Сімпсон у 1908 році пропонував новозеландському виданню «Progress» збудувати гармату Гауса, здатну, згідно з його розрахунками, запустити 300-кілограмовий снаряд з початковою швидкістю 907 м/с на відстань 9144 км. Британськими військовими проєкт був відхилений як недоцільний та надто складний для реалізації. Існування реального прототипа цієї зброї лишилося сумнівним[19].
Російські інженери, полковники Микола Подольський та М. Ямпольський пропонували збудувати 97-тонну 300-мм наддовгу «магнітофугову гармату» з 18-метровим стволом і розрахунковою початковою швидкістю снаряда масою 1 т. до 3 км/с. Комітет артилерії Головного артилерійського управління Російської армії відхилив проєкт 2 липня 1915 року через брак коштів та виробничих потужностей з огляду на Першу світову війну, хоча визнав ідею «правильною та здійсненною»[19].
Гармата Крістіана Біркеленда
Реальну ж гармату, що приводить металевий заряд у рух за допомогою котушки зі струмом, вперше створив норвезький фізик Крістіан Біркеленд з Університету Крістіанії (нині Осло). У 1901 році він випадково помітив, що дрібні металеві частики, потрапляючи в соленоїдну котушку, розганяються до великих швидкостей. За його розрахунками, пристрій із низки котушок міг би надати снаряду масою 0,45 кг швидкість до 600 м/с. Біркленд через 10 днів створив робочий прототип і запатентував 16 вересня 1901 року «новий метод стрільби снарядами з використанням електромагнітних сил»[19]. У листопаді 1901 фізик заснував компанію Birkeland's Firearms і зібрав електромагнітну гармату завдовжки близько метра, здатну розігнати півкілограмовий снаряд до 4 км/с. Згодом, 6 березня 1902 року, Біркеленд провів демонстрацію зброї в Норвезькій академії наук, успішно здійснивши три постріли по дерев'яному щиту завтовшки 40 см. Згідно з матеріалом «The New York Times» 8 травня 1902 року, гармата Біркленда могла б вистрілити снаряд масою 2 т. на 90 миль. Однак, згідно з іншими закордонними джерелами, реальні результати давали розгін до 15 м/с і на відстань не більше 1 км. Пізніше в 1902 році Біркеленд і Мартін Кнудсен провели демонстрацію гармати для шведського короля Оскара II. Біркеленд обіцяв, що гармата дозволить дострелити до Росії. Проте необхідна для цього гармата повинна була вистрілювати снарядом масою 2 т., що містить 500 кг нітрогліцерину, з початковою швидкістю 400 м/с; довжина її ствола мусила складати 27 м, що було складно реалізувати в той час[19]. Наступна демонстрація гармати 6 лютого 1903 року завершилася невдачею — через коротке замикання гармата спалахнула, налякавши присутніх[20]. В результаті Біркеленд, хоча й запатентував гармату саме як зброю в 1904 році[21], так і не зміг переконати французьких і британських фахівців у її перевагах[20]. Норвезькі військові також лишилися байдужими до розробки[19].
Востаннє Біркеленд спробував запропонувати свій винахід британським військовим за пів року до початку Першої світової війни. За його умовами, ім'я Біркеленда не повинно згадуватися ні в яких документах; після завершення роботи зі зброєю Норвегія мала б отримати вільний доступ до неї; зброю, створену на основі цієї технології, ніколи не можна використовувати проти жителів Скандинавії. Зустріч із представником Британської ради з винаходів, Френсісом Далрімплем, у Каїрі наприкінці листопада 1916 року, ймовірно, закінчилася невдачею. Через рік Біркленд помер, загалом отримавши шість патентів на електромагнітну гармату[19].
Наступні реалізації
У 1933 році техаський винахідник Вірджил Рігсбі розробив і запатентував стаціонарний кулемет, який діяв за принципом гармати Гауса[22]. Про нього писали в багатьох виданнях, таких як американська «Popular Mechanics» та «Life», де винахід описувався як «електромагнітний кулемет»[23][24].
Під час Другої світової війни в Японії також розроблялися гармати Гауса. Найдосконаліший варіант розганяв снаряд масою 86 г до швидкості 335 м/с. Американці після окупації Японії в 1947 році скопіювали цей зразок, але практичне використання гармати Гауса лишалося нераціональним. В Німеччині, в 1944 році, інженер Йоахім Ганслер створив гармату Гауса, здатну вистрілювати снаряд масою 10 г зі швидкістю 1080 м/с. Розробкою зацікавились представники Люфтваффе, але проєкт лишився без розвитку через поразку Німеччини[25].
У 1974 році російські радянські фізики В. Бондалетов та Е. Іванов опублікували результати розгону на експериментальній установці алюмінієвих та мідних провідників масою 0,5-3 г до 3-5 км/с[26]. В Австралійському національному університеті 1977 року Річард Маршалл встановив світовий рекорд швидкості стрільби з електромагнітної зброї — 5,9 км/с. Цей рекорд потім тримався ще понад 30 років. Професор Массачусетського технологічного інституту Генрі Колм тоді ж успішно продемонстрував котушкову гармату під назвою «Mass Driver I», в рамках програми НАСА з колонізації космосу. Пізніше того ж року обидві організації припинили фінансування гармат[18].
Російські радянські фізики під керівництвом В. Бондалетова в 1970—1980-і роки моделювали за допомогою прискорювача, що діє за принципом гармати Гауса, зіткнення космічних апаратів з космічним пилом. При цьому снаряди в формі кульок були зроблені з діелектрика, а електромагнітним полем розганявся їхній носій у формі мідного кільця[27].
Різноманітні схеми ручних гармат Гауса, які пропонувалося зібрати самотужки, публікувалися з 2001 року сайтом World's Coilgun Arsenal. Відомо про приклади, зібрані ентузіастами з США, Британії, Німеччини, Норвегії, Швеції, України, Білорусі, Росії. Всі ці гармати характеризувалися невеликою швидкістю зарядів, в районі 30 м/с масою від 2 до 40 грамів[28].
Американський журнал «Nuts and Volts» у 2008 році публікував інструкції з виготовлення гармати Гауса в форматі пістолета EM-15. Гармата дозволяла запускати 8-играмовий металевий снаряд калібру .30 з регульованою швидкістю, живилася від 12-ивольтового комплекту батарей AA[29]. Вона розганяла снаряди до швидкостей 17,37-39,32 м/с, чого вистачало аби пробити бляшанку чи розбити скляну банку[30].
Китайські інженери та фізики повідомляли в 2012 році про тестування запуску 120-мм снарядів. Гармата з 15-ма стадіями розганяла 5-кілограмові мідні снаряди до 220 м/с через 2,5-метрову пускову установку з конденсаторами енергоефективністю 14,5 %[31].
Початок серійного виробництва
У 2018 році американська компанія Arcflash Labs повідомила про виробництво ручної гармати Гауса EMG-01A, що стріляє 6-играмовими сталевими зарядами на швидкості 45 м/с. Заряду батареї вистачало на близько 100 пострілів. Ціна складала $1000. Продавалася виключно в США, прирівнюючись згідно з законодавством до пневматичної зброї. EMG-01A оцінювалася радше як іграшка, ніж зброя, підхожа для стрілянини по бляшанках[32].
В липні 2020 року сайт js7tv опублікував відео випробувань гармат Гауса китайського виробництва в форматі пістолета, ручної рушниці та монтованої на невеликого гусеничного робота. Ці гармати втім використовувалися для стрілянини по таких цілях, як повітряні кульки[33].
Arcflash Labs в серпні 2021 року повідомила про випуск «найпотужнішої котушкової гармати, коли-небудь продаваної для загалу». Гармата під назвою GR-1 ANVIL ціною $3750 (магазин та боєприпаси продаються окремо), стріляє зарядами арматури завдовжки 32, 42 або 52 мм, діаметром 11-12,6 мм[34][35] на швидкості близько 60 м/с (200 фт/с)[36]. Скорострільність складає близько 100 пострілів на хвилину. Заряду батарей вистачає на орієнтовно 40 пострілів. Довжина ствола 26 дюймів. Вага без набоїв та батареї — 9 кг[34][35]. Ця гармата є найпотужнішою з гармат Гауса серійного виробництва[36].
У грудні 2021 року китайські вчені Військово-морського інженерного університету в Ухані створили найпотужніший у світі пістолет Гауса із використанням штучного інтелекту та нейромереж. Китайські військові використовують штучний інтелект для створення великомасштабної електромагнітної зброї, такої як електромагнітні гармати для кораблів.[37][38][39]
Див. також
Примітки
- Chaithanya, Sai; K, Vineeth Kumar P. (30 липня 2018). A Review on Technological Advancement in Electromagnetic Coil Gun System. International Journal of Engineering Research & Technology (амер.). ISSN 2278-0181. Процитовано 19 серпня 2021.[недоступне посилання]
- Kaye, R.J.; Turman, B.N.; Shope, S.L. (2002). Applications of coilgun electromagnetic propulsion technology. Conference Record of the Twenty-Fifth International Power Modulator Symposium, 2002 and 2002 High-Voltage Workshop. (IEEE). с. 703–707. ISBN 978-0-7803-7540-6. doi:10.1109/MODSYM.2002.1189573. Процитовано 19 серпня 2021.
- Kaye, R.J. (2004-05). Operational requirements and issues for coilgun EM launchers. 2004 12th Symposium on Electromagnetic Launch Technology. с. 59–64. doi:10.1109/ELT.2004.1398047. Процитовано 19 серпня 2021.
- Akay, Cengiz; Bavuk, Uğur; Tunçdamar, Adem; Özer, Mehmet (2020). Coilgun design and evaluation without capacitor. Journal of Mechatronics and Artificial Intelligence in Engineering (англ.). Процитовано 19 серпня 2021.
- Yadong, Zhang; Yujia, Gong; Min, Xiong; Quanshun, Bao; Xiaobo, Niu; Xiaolong, Li (2019-05). Research on Driving Circuit Improvement of Coilgun. IEEE Transactions on Plasma Science 47 (5). с. 2222–2227. ISSN 1939-9375. doi:10.1109/TPS.2019.2905044. Процитовано 19 серпня 2021.
- Stackpole, Michael A.; Ciaravella, Michael J.; Heermann, Travis; Schmetzer, Jason. BattleTech: Shrapnel, Issue #2: The Official BattleTech Magazine (англ.). Catalyst Game Labs.
- What is a Gauss Rifle? – Ryan Anderson (амер.). Процитовано 20 серпня 2021.
- GamerGuides.com (28 жовтня 2015). Fallout 3 - Strategy Guide (англ.). Gamer Guides. ISBN 978-1-63102-069-8.
- GamerGuides.com (7 листопада 2015). Fallout: New Vegas - Strategy Guide (англ.). Gamer Guides. ISBN 978-1-63041-480-1.
- Fallout 4 Guide: Legendary Weapons, Armor Effects, Unique Weapon Locations. GamingBolt (амер.). Процитовано 20 серпня 2021.
- Green, Jake (9 квітня 2020). Fallout 76 Tips - Stash Increase and Free Weekend Detailed. USgamer (англ.). Процитовано 20 серпня 2021.
- Weapons - Half-Life Wiki Guide - IGN (англ.). Процитовано 20 серпня 2021.
- Half-Life: 10 Most Dangerous Weapons In The Franchise, Ranked. TheGamer (амер.). 27 березня 2020. Процитовано 20 серпня 2021.
- Hodgson, David S. J. (2005). Half-Life 2: Prima Official Game Guide (англ.). Prima Games. ISBN 978-0-7615-5196-6.
- Gauss weapon - Warhammer 40k - Lexicanum. wh40k.lexicanum.com. Процитовано 20 серпня 2021.
- Gauss Cannon. Halo Waypoint (en-us). Процитовано 20 серпня 2021.
- Руководство и прохождение по "S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl". www.igromania.ru (ru-RU). Процитовано 20 серпня 2021.
- For Love of a Gun. IEEE Spectrum (англ.). 1 липня 2007. Процитовано 20 серпня 2021.
- Railgun predecessors. Военное обозрение (англ.). Процитовано 22 серпня 2021.
- Egeland, Alv; Simon Wedlund, Cyril (2018-06). Birkeland’s Electromagnetic Cannon. IEEE Transactions on Plasma Science 46 (6). с. 2154–2161. ISSN 0093-3813. doi:10.1109/TPS.2018.2834980. Процитовано 19 серпня 2021.
- Electromagnetic gun. (англ.). 2 січня 1902. Процитовано 19 серпня 2021.
- Machine gun (англ.). 2 березня 1933. Процитовано 19 серпня 2021.
- Popular Mechanics ~ 1933.
- Inc, Time (3 лютого 1941). LIFE (англ.). Time Inc. с. 7.
- McNab, I.R. (1999-01). Early electric gun research. IEEE Transactions on Magnetics 35 (1). с. 250–261. ISSN 1941-0069. doi:10.1109/20.738413. Процитовано 22 серпня 2021.
- Бондалетов, В. Н.; Иванов, Е. Н. (1975). Бесконтактное индукционное ускорение проводников до гиперзвуковых скоростей. Прикладная математика и техническая физика №5. с. 110–115.
- Чемерис, В. Т. (25 березня 2014). Анализ концепции многоступенчатого ускорения макротел (часть 1). Озброєння та військова техніка (рос.) 1 (1). с. 52–63. ISSN 2663-5550. doi:10.34169/2414-0651.2014.1(1).52-63. Процитовано 22 серпня 2021.
- World's Coilgun Arsenal. www.coilgun.ru. Процитовано 15 серпня 2021.
- Thinkbotics. www.thinkbotics.com. Процитовано 15 серпня 2021.
- Electromagnetic Coil Gun Project. Nuts and Volts Magazine (англ.). Процитовано 15 серпня 2021.
- Zhang, Tao; Guo, Wei; Zhang, Honghai; Cao, Bin; Huang, Kai; Ren, Ren (2012-05). Design and testing of a 15-stage synchronous induction coilgun. 2012 16th International Symposium on Electromagnetic Launch Technology. с. 1–4. doi:10.1109/EML.2012.6325046. Процитовано 15 серпня 2021.
- By (12 липня 2018). You Can Now Buy A Practical Gauss Gun. Hackaday (амер.). Процитовано 15 серпня 2021.
- Hambling, David. Chinese Military Shows Off ‘Rifle-Size Railguns’ In New Video. Forbes (англ.). Процитовано 15 серпня 2021.
- GR-1 “Anvil” – Arcflash Labs (амер.). Процитовано 15 серпня 2021.
- Компанія Arcflash Labs представила гвинтівку Гауса GR-1 Anvil. Процитовано 15 серпня 2021.
- GR-1 Anvil is a Handheld Railgun That Can Fire Ammo at Over 200-Feet-Per-Second. TechEBlog (амер.). 13 серпня 2021. Процитовано 15 серпня 2021.
- Chinese researchers turn to AI to build futuristic weapons. South China Morning Post (англ.). 5 грудня 2021. Процитовано 7 грудня 2021.
- Найпотужніший у світі. У Китаї за допомогою штучного інтелекту створили пістолет. РБК-Украина (рос.). Процитовано 7 грудня 2021.
- У Китаї заявили про створення найпотужнішого у світі пістолета. ua.korrespondent.net (рос.). Процитовано 7 грудня 2021.