Генріх Шайдеман

Ге́нріх Ша́йдеман (можливий варіант прізвища Ше́йдеман) (нім. Heinrich Scheidemann; до 1596, Верден, Гольштейн 26 вересня[1] 1663, Гамбург) — німецький композитор, органіст та музичний педагог. Один із засновників північнонімецької органної школи.

Генріх Шайдеман
нім. Heinrich Scheidemann
Зображення
Основна інформація
Дата народження 1595 або 1596
Місце народження Верден, Гольштейн
Дата смерті 26 вересня 1663
Місце смерті Гамбург
Громадянство Німеччина
Професії органіст, композитор, музичний педагог
Вчителі Ян Свелінк
Відомі учні Йоганн Адам Райнкен
Інструменти орган, клавесин
Жанр музика бароко
Автограф
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Точний рік народження композитора невідомий. Перші уроки музики Генріх Шайдеман отримав у свого батька Давида Шайдемана, який спершу був органістом у Вердені, а з 1604 року — у церкві Святої Катерини в Гамбурзі. З 1611 по 1614 рік він разом зі своїм другом Якобом Преторіусом навчався у тодішнього відомого органіста Яна Пітерсзона Свелінка в Амстердамі. Навчання профінансувала парафія Катаріненкірхе, причиною цього було бажання представників усіх головних церков Гамбурга, щоб їхні майбутні органісти проходили навчання саме у Свелінка. Незрозуміло, чим він займався протягом наступного десятиліття, але, ймовірніше, він служив при церкві, де працював його тато.

У 1629 році Генріх Шайдеман змінив свого батька на посаді органіста в гамбурзькій церкві Св. Катерини. Пізніше він перебував на цій посаді понад 30 років аж до самої смерті. Шайдеман досяг високої репутації в музичному житті Гамбурга завдяки своїй творчості та впливу на інших органістів і канторів, і вважався видатним майстром гри на органі. Він також протестував численні органи на півночі Німеччини. Його найважливішим учнем є Йоганн Адам Райнкен, який після смерті Шайдемана в 1663 році від чуми став його наступником на посаді органіста в церкві Св. Катерини[2].

Творчість

Генріх Шайдеман розглядається як ранній представник північнонімецької органної школи і є одним із найважливіших композиторів свого покоління. Він відомий перш за все як органіст, про що свідчить велика кількість відповідних творів. На відміну від інших німецьких композиторів раннього бароко, кожен з яких писав у більшості тодішніх жанрів і стилів, Шайдеман писав практично лише органну музику. Збереглися ще декілька пісень, а також деякі п'єси для клавесина.

Значний внесок Шайдемана в органну творчість та загалом в музику бароко полягав також у його обробках лютеранських хоралів і складанні хорових фантазій, які були новим винаходом, надхненним творчістю Свелінка. Окрім хоральних аранжувань, він також писав магніфікати, і не лише в декількох частинах, але й у циклічній формі для літургійного використання в чергуванні з хором.

Твори Шайдемана в ХХІ столітті прийнято ідентифікувати за каталогом П. Дірксена (2007), прийняте скорочення – WV[3].

Вшанування пам’яті

У 2014 році на честь композитора названо астероїд (31032) Шайдеман[4].

Примітки

  1. Biography Heinrich Scheidemann.
  2. Heinrich Scheidemann - Short Biography (англ.).
  3. Dirksen, Pieter. Heinrich Scheidemann’s Keyboard Music. Routledge. ISBN 978-1-315-09306-2.
  4. AstDyS.

Література

  • Werner Breig: Die Orgelwerke von Heinrich Scheidemann. Franz Steiner, Wiesbaden 1967, ISBN 3-515-00218-9 (online).
  • Pieter Dirksen: Heinrich Scheidemann: Sämtliche Werke für Clavier (Cembalo). Breitkopf & Härtel, Wiesbaden 2000.
  • Pieter Dirksen: "Samuel Scheidt, Heinrich Scheidemann und die Toccata", in: Schütz-Jahrbuch 22 (2000), S. 29–48.
  • Pieter Dirksen: Heinrich Scheidemann's Keyboard Music. Its Transmission, Style and Chronology. Ashgate Aldershot, 2007, ISBN 978-0-7546-5441-4.
  • Pieter Dirksen: Heinrich Scheidemann: Sämtliche Choralfantasien. Breitkopf & Härtel, Wiesbaden 2021.
  • Gustav Fock: Heinrich Scheidemann: Orgelwerke. 1. Choralbearbeitungen. 7. Auflage. Bärenreiter-Verlag, Kassel 2006.
  • Gustav Fock: Heinrich Scheidemann: Orgelwerke. 2. Magnificat-Bearbeitungen. 3. Auflage. Bärenreiter-Verlag, Kassel 2006.
  • Robert Eitner. Scheidemann, Heinrich // Allgemeine Deutsche Biographie. Leipzig, 1890, Band 30, S. 707 f.
  • Renate Hübner-Hinderling. Генріх Шайдеман. // Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon., Sp. 67–69}}.
  • Klaus Beckmann: Die Norddeutsche Schule. Orgelmusik im protestantischen Norddeutschland zwischen 1517 und 1755. Teil II: Blütezeit und Verfall 1620–1755. Schott, Mainz 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.