Герб Дніпра

Герб Дніпра́ — офіційний геральдичний символ міста Дніпра, затверджений рішенням міської ради ХХІІІ скликання від 06.09.01 2/22.

Герб Дніпра
Деталі
Носій місто
Затверджений 6 вересня 2001
Корона золота міська
Щит іспанський

Опис

Герб міста являє собою щит слов'янської форми (закруглений унизу). Така форма поширена у сучасній українській геральдиці і рекомендована Українським геральдичним товариством.

Поле щита синього кольору. Синій колір загальновживаний у геральдиці й означає славу, честь, вірність. У гербі м. Дніпра він має багаторівневе значення.

По-перше, це води могутньої річки Дніпро, що наповнюють місто життєвою енергією.

По-друге, синій є одним із кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і таким чином відображає належність до основної державної символіки, державницьких прагнень міста, що відповідає реальному місцю Дніпра в політичній та економічній системі України.

По-третє, існує історична традиція. Синім був колір Герба міста Катеринослава. Синій колір є традиційним у козацькій символіці. Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення Дніпра, як одного з найпотужніших політичних, фінансово-промислових та наукових центрів України.

У верхній частині Герба м. Дніпро розташовані три семипроменеві срібні зірки, які уособлюють декілька понять. Безпосередньо, геральдичне значення зірок — символ високих прагнень, неминущих ідеалів. Девіз «Ad astra!» («До зірок!») означає шлях до піднесеного, величного, ідеального.

Семипроменеві зірки символізують козацькі витоки нашої історії і як данина традиції перейшли з печатки Кодацької паланки. Кількість зірок — три, має такі значення:

  • поєднання минулого, сьогодення і майбутнього;
  • три частини міста, на які Дніпро географічно поділено річками Дніпро та Самара — правобережна, лівобережна, ж/м Придніпровський із прилеглими мікрорайонами.

Зірки символізують бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі міста металургії, яка наприкінці XIX — на початку XX століття сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста на один із найбільших індустріальних центрів світу. Зірки також є уособленням космосу, всесвіту і відображають ракетну галузь, яка в XX століття активно розвивалась у Дніпрі та зробила його космічною столицею України.

Зірки розташовані у вигляді латинської «V», що означає «victoris» — перемога і відображає прагнення жителів міста до нових досягнень.

Центральною фігурою Герба м. Дніпра є перехрещені срібні шабля та стріла.

Поєднання цих символів має історичні корені. Воно було поширене серед козаків і, в тому числі, зображене на печатці Кодацької паланки. Таким чином у Гербі підкреслюється наслідування традиціям козацтва.

Як сучасний символ, стріла символізує рух, прагнення до нових висот, до зірок і через це відображає космічно-ракетну галузь, яка із середини XX століття активно розвивалася в Дніпрі, сприяла його розвитку і стала невід'ємною складовою наукового і промислового комплексу міста.

Шабля — старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.

Зірки, шабля та стріла мають срібний колір. У геральдиці цей колір означає чистоту і досконалість, непорочність, мудрість і добру волю.

Картуш герба Дніпра складається з дубового листя перев'язаного чотирма стрічками різних кольорів. Золоте дубове листя традиційно є символом зрілої сили, мужності та доблесті. Чотири стрічки відображають кольори різних епох: малиновий — козацької, синій — катеринославської, жовто-синій — сучасної.

Зверху, над щитом, розташоване зображення башти, що символізує, по-перше, міський статус населеного пункту, а по-друге — його стратегічне значення форпосту, яким місто є з часів свого виникнення.

Герб Дніпра відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, і, таким чином, узагальнює погляди різних груп жителів сучасного Дніпра.

Історія

Див. також

Джерела

  • Дніпровська міська рада
  • Дніпро: міський сайт gorod.dp.ua
  • Бекетова В. М. Герб — наследство покодений//Наше мiсто. - 1998. - 24 січня.
  • Бекетова В. М. Наша визитная карточка//Днепр вечерний. - 1992. - 20 мая.
  • Бекетова В. М. Герб мiста та його використання в мiському середовищi (За матеріалами Дніпропетровськ. іст. музею)//Музей i місто. Музеєзнавчі аспекти збереження i відтворення своєрідності міської культури (Матеріали обл. наук. конф., присвяченої 225-рiччю м. Дніпропетровськ). - Д: АРТ-ПРЕС, 2003, c.18-27.
  • Бойко А. В. Перший герб м. Катеринослава// Проблеми історіографії та джерелознавства історії запорізького козацтва. Матеріали наукових читань [на честь] Д. I. Яворницького: Зб. ст. Запоріжжя:1993, с. 75-76
  • Гречило А. Б. Яким бути гербу міста// Днепр вечерний. — 1992. — 22 сентября.
  • Титаренко К. Какой герб нужен нашему городу?//Наше місто. - 1998. - 3 червня.
  • Воронов В. Яким повинен бути герб міста// Наше місто. - 2000. - 1 листопада.
  • Яким бути гербу міста?//Наше місто. - 2000 - 22 грудня.
  • Про герб Дніпропетровська. Відкритий лист міському голові м. Дніпропетровськ п. Куліченку I. I.//Літературна Україна. - 2001. - 11 січня.
  • Куліченко I. I. I ще раз про герб Дніпропетровська//Літературна Україна. - 2001. - 26 квітня.
  • Кудінов В. Віднині ми маємо прапор i герб//Зоря. - 2002. - 21 березня
  • Мороз О. С гербом и реформами отдают «платформу»//Днепр вечерний. - 2002. - 23 марта.
  • Старт в третье тысячелетие. Очерки о Приднепровье. Дніпр. Проспект, 2003
  • Бекетова В. М. Геральдична колекція Дніпропетровського історичного музею// Скарбниця рідного краю: Зб. мат.наук.-практ. конф. з музейної справи i краєзнавства. - Д, 1993, с. 44-47.
  • Бекетова В. М. Проблеми каталогізації геральдичних колекцій музеїв// Третя геральдична конф.: Зб. тез, повідомлень та доповідей. - Львів, 1993, с. 3-4.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.