Герб Києва
Герб Ки́єва — геральдичний символ столиці України міста Києва.
Герб Києва | |
---|---|
![]() Герб Києва, затверджений Київрадою 18 квітня 1995 року | |
Деталі | |
Носій | Київ |
Затверджений | 18 квітня 1995 року |
Історія
Литовсько-польська та козацька доба
Найстаріше зображення герба міста Києва в кольорі міститься в гербовнику Конрада Ґрюненберґа з 1480 року[1].
Раніше появу міського герба пов'язували з наданням магдебурзького права.За останніми дослідженнями, Києву надано магдебурзький привілей 1494 року. Проте, дані про герб у цей період були невідомі[2].
Дослідник київських печаток Кость Антипович датував найдавнішу печатку з гербом міста приблизно 1500 роком[3]. На ній у заокругленому щиті зображено лук зі стрілою (чи двома стрілами), який натягують дві висунуті з хмари руки. Ймовірно, такий герб символізував порубіжне значення Києва, жителі якого постійно захищалися від нападів ворогів, переважно татар. Традиційно куша або лук фігурував у європейській геральдиці як символ диких і войовничих народів, або регіонів де ведеться війна[4].
У гербовнику Бартоша Папроцького 1578 року вказано, що на гербі міста Києва на той час було зображено св. Юрія, однак деякі історики вважають, що Папроцький помилився, і цей герб не мав відношення до Києва[5][6].
Герб із кушею пробув київським гербом аж до XVIII століття. Його зображення зафіксоване на міських хоругвах XVII століття, що зберігається в Трофейній колекції Військового музею Стокгольма. Хоча в пізньому середньовіччі київським міським гербом була «рука з кушею», гербом Київської землі слугував Архангел. Так, Київське воєводство в складі Речі Посполитої мало такий герб: червоний щит із зображенням срібного ангела з опущеним мечем і піхвами.
1595 року герб міста міг зазнати змін. Саме тоді київський єпископ Йосиф Верещинський запропонував проєкт адміністративної реформи Києва. Місто мало бути розділено на три окремі самоврядні частини. Для кожного з міст Верещинський запропонував проєкт герба: для Подолу — витягнута з хмари рука, що тримає королівський скіпетр «замість існуючого варварського лука з двома стрілами»; для нагірної «королівської» частини міста — витягнута з хмари рука, що тримає королівський вінець; для Кудрявської гори з замком біскупа — у пересіченому щиті вгорі митра, а внизу герб Верещинських. Проєктам не призначено було здійснитися[7].
На печатці 1630 року в гербі вже немає хмари, лук видозмінюється в розташований «у стовп» (тобто вертикально) арбалет, який тримає одна рука. Такий трансформований символ маємо на інших київських міських печатках до 1780 року[8].
За часів Речі Посполитої герб воєводства був відмінним від міського. Його розміщували в трійці найвищих гербів цієї держави — поряд з польським орлом та литовським вершником. За козацької держави герб Архістратига ставили поряд із родовим гербом кожного гетьмана, а за московського панування його введено до великого герба Російської імперії й розміщено в центрі, поряд з двоголовим орлом, та внизу, на щиті сполучених гербів великих князів[9].
- Герб Києва в гербовнику Конрада Ґрюненберґа (1480)
- Герб Києва в німецькому гербовнику (XVI ст.)
- Герб Києва в гербовнику Ортенбурга (1602–1604)
- Герб Києва зі святим Юрієм
(1578) - Печатка магістрату
(1609–1624) - Печатка магістрату
(1671–1700) - Герб Києва
(середина XVII — кінець XVIII століття, сучасна реконструкція) - Герб Київського воєводства
(XVI–XVIII століття)
Російська імперія
У московській державі не розрізнялися герби міські і герби земельні. Так, «герб Київський» зі срібним Архангелом на блакитному тлі з царського Титулярника 1672 року пізніші дослідники трактують не лише як земельний, але й як міський. Це й же герб виступає в ролі земельного символу Київського полку в гербовнику прапорів 1730 року.
4 (15) червня 1782 року був затверджений новий герб міста. Російський геральдист Павло фон Вінклер у своїй книзі «Гербы городовъ, губерній, областей и посадовъ Россійской Имперіи, внесенные въ полное собраніе законовъ съ 1649 по 1900 годъ» подає такий опис герба: «Архангел Михаїл у срібному одязі, у лазуровому полі».
Загалом, тенденція заміни старих міських гербів на земельні була характерна для України катерининських часів. Утім, кияни не дуже радо прийняли катерининську реформу. Київський магістрат продовжував використовувати стару печатку з кушею щонайменше два роки по запровадженню нового герба[10].
З XIX століття зображення Архістратига вміщували на верхній частині гербових щитів багатьох міст Київської губернії — Василькова,Черкас, Канева, Чигирина, Звенигородки й Таращі.
В архітектурі та скульптурі інколи були відхилення від іконографічних зображень герба. Так, на п'єдесталі пам'ятнику Володимиру Великому, відкритого 1853 року, помістили горельєфну емблему Києва з опущеним мечем у руках Архангела.
1859 року геральдист Бернгард Карл фон Кене запропонував герб міста увінчати шапкою Мономаха на згадку про історичний великокняжий стіл, який знаходився в місті, та додати декор — колоски пшениці, перевиті Олександрівською орденською стрічкою (як символ хліборобського центру імперії). На практиці герб Києва під шапкою Мономаха не набув поширення (тим більше, що наступник Кене на посаді керуючого — Олександр Барсуков — повів справу до спрощення міських гербів).
Київська влада була не проти включення шапки Мономаха в міський герб, але просила замість Олександрівської стрічки ввести Володимирську (орден Святого Володимира мав червону стрічку з чорними облямівками). Така пропозиція мотивувалася видатною роллю князя Володимира в історії Києва. Після тривалих зволікань відповідний проєкт було височайше затверджено в лютому 1917 року[11].
Доба визвольних змагань
![](../I/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%B0_%D0%9A%D0%B8%D1%94%D0%B2%D0%B0_%D0%93._%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B0_(1918).jpg.webp)
У часи української революції 1917 року в Українській Народній Республіці велися спроби замінити герб. Так, у 1918 році відповідальний за розробку українських гербів Георгій Нарбут розробив проєкт нового герба Києва, що поєднував зображення архангела Михаїла й тризуб Володимира. Проте затвердити новий герб не вдалося через агресію російських більшовиків[12].
Радянська доба
У радянський час до 1960-х років місто було без герба (є відомості про ініціативу міськвиконкому в 1944–1945 роках щодо розробки київського герба, яка не принесла результату). Проте, коли 1965 року Київ був урочисто нагороджений званням «місто-герой», з'явилося бажання якось відзначити цю «зірку» в міській символіці. Звідси народився задум створити радянський герб столиці УРСР.
З цією метою в грудні 1966 року було оголошено відкритий конкурс. Він проходив у три тури й тривав до 1968 року. Найкращим був визнаний варіант архітектора-художника Флоріана Юр'єва і скульптора Бориса Довганя. Герб було затверджено 22 серпня 1969 року.
![]() |
Опис герба: щит, поділений на червону (праву) і синю (ліву) частини, посеред яких розміщувалось стилізоване зображення квітучої гілки каштана, оперезане зображенням стародавнього герба Києва — лука. У верхній частині щита розміщувався напис «Київ». Сам щит був вставлений у щит «слов'янської форми», у горішній частині якого знаходився соціалістичний символ — зображення серпа і молота, а знизу — «Золота Зірка» Героя Радянського Союзу, як знак статусу міста-героя. У цілому, радянський герб Києва не відповідав законам геральдики, а слугував, скоріше, емблемою міста, ніж гербом. | ![]() |
Сучасна доба
![](../I/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B1_%D0%9A%D0%B8%D1%94%D0%B2%D0%B0_1995.jpg.webp)
Після здобуття Україною незалежності герб Києва вкотре було змінено. 1995 року рішенням Київради (за рішення проголосувало 40 депутатів Київради) місту дорадянський герб — стилізоване зображення архангела Михайла[13]. Депутати Київради затвердили наступний опис герба міста:
![](../I/Kyiv1995.jpg.webp)
Опис герба міста Києва
- Архангел Михаїл символізує світлі сили, готові боронити Київ від лиха.
- Постать Архангела Михаїла у білій княжій сорочці, військовому вбранні з срібним обладунком, декорованим стилізованим диском Сонця, зображено на блакитному тлі давньоруського (варязького) щита.
- У правій руці Архангела Михаїла — повернутий у бік вогняний меч, символ захисту, у лівій — срібний щит у золотому облямуванні із зображенням золотого хреста, символ Світла та Християнської віри.
- Темно-малиновий плащ, за давньоруською традицією, скріплений з правого боку золотою фібулою.
- Білі Архангельські крила прикрашені золотими смугами.
- Золотий німб — символ святості[14].
У травні 1995 року було затверджено також прапор міста, який містив зображення нового герба — Архангела Михаїла.
Київська міська Рада народних депутатів
- розпорядження
- Від 25.05.95 № 10-с
- м. Київ
- Про питання використання герба міста Києва
- На підставі рішення першої сесії дванадцятого скликання Київської міської Ради народних депутатів від 18 квітня 1995 року № 57 «Про герб міста Києва», а також на виконання доручення сесії Київської міської Ради народних депутатів щодо затвердження Положення про використання герба міста Києва:
- 1. Запровадити, як один із засобів подання та використання герба Києва, прапор міста із зображенням Архангела Михаїла.
- 2. Затвердити опис прапора міста Києва, схвалений постійною комісією Київради з гуманітарних питань та Художньою радою при головному художнику міста Києва (додається).
- 3. Провести 27 травня 1995 року об 11 год. 30 хв. урочистий підйом прапора міста Києва на щоглі перед фасадом будинку Київради на вулиці Хрещатик, 36.
- 4. Доручити заступникові голови Київради з виконавчої роботи Ковтуну В. К. у двотижневий термін розробити та подати на затвердження Положення про прапор міста Києва.
- Голова Л. Косаківський[15]
![](../I/Coat_of_arms_of_Kiev.svg.png.webp)
1995 року коли було затверджено герб, у місцевому бюджеті бракувало грошей для його впровадження. Пізніше, коли гроші з'явились, постало практичне питання — які прапори міста слід виготовляти (прапор мав містити архангела з герба). Фірми виготовляли спочатку на фіолетовому, а згодом і на синьому фоні зображення Архістратига у варіанті Г. Куровського, а пізніше з кінця 1990-х років, коли місто очолив Олександр Омельченко, з невідомих причин, — у варіанті Ю. Соломінського[16].
У березні 2009 року робоча група при Київраді розробила проєкт нового вигляду герба столиці. У його центрі розташована постать Архістратига Михаїла, який тримає у правій руці вогненний меч, а у лівій — овальний щит із арбалетом на ньому. Проте, подальшого затвердження даний проєкт не набув.
![](../I/COA_of_Kyiv_Kurovskyi_UHT.svg.png.webp)
Опис проєкту герба:
Герб (повний герб).
У синьому полі гербового щита із закругленою нижньою частиною срібний святий Архістратиг Михайло у срібному обладунку та скріпленою фабулою плащі, із золотим німбом, із золотим полум'яним мечем у правій руці та зі срібним овальним щитом — у лівій. На овальному щиті вміщено зображення арбалета — «куші», покладеного у стовп (вертикально).
Гербовий щит розміщено на золотому бароковому картуші та увінчано золотою трьохзубцевою міською мурованою короною (лат. Corona Muralis).
Малий герб.
У синьому полі гербового щита із закругленою нижньою частиною срібний святий Архістратиг Михайло у срібному обладунку та скріпленою фабулою плащі, із золотим німбом, із золотим полум'яним мечем у правій руці та зі срібним овальним щитом — у лівій. На овальному щиті вміщено зображення арбалета — «куші», покладеного у стовп (вертикально)[17][18][19][20]
Використання герба
![](../I/Kiev_coat_of_arms_2009.png.webp)
27 травня 1995 року герб Києва,[21] освячений представниками всіх релігійних конфесій, установили на фасаді будинку мерії, а прапор міста підняли на щоглі перед будинком Київради[22].
![](../I/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B1_%D0%9A%D0%B8%D1%94%D0%B2%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%96.jpg.webp)
Згідно з Положенням про використання Герба міста Києва, затвердженим розпорядженням голови Київради[23], герб міста Києва розміщується:
- на будинку Київської міської ради та адміністрації;
- у залі, де проводяться сесії Київської міської ради та засідання виконавчого комітету;
- у залі, де проводяться офіційні переговори за участю голови ради або за його дорученням керівниками міської ради;
- на білетах грошово-речової лотереї, облігаціях місцевої позики;
- на будинках залізничного, річкового, аеро- та автобусних вокзалів, а також на головних автомагістралях на в'їзді до міста Києва (поруч із покажчиками).
Одним із засобів подання та використання герба Києва є прапор міста Києва із зображенням Архангела Михаїла. Використання зображення герба в інших випадках здійснюється за розпорядженням голови Київської міської ради.
Використання зображення герба та прапора міста Києва юридичними особами та громадянами в комерційних цілях здійснюється у порядку, встановленому рішенням Київради від 15 лютого 1994 року № 7 «Про введення збору за право на використання символіки міста Києва».
![](../I/Arh_mihail-%D1%80.png.webp)
![](../I/Kyiv_flag.png.webp)
Згідно із розпорядженням голови Київської міської ради народних депутатів від 25 травня 1995 року головний елемент герба мав розташовуватися на прапорі міста Києва:
Додаток
- до розпорядження голови
- Київської міської ради
- народних депутатів
- від 25.05.95 р. № 10-с
- ОПИС прапора міста Києва
- Прапор міста Києва являє собою прямокутне полотнище синього кольору з зображенням у його центральній частині на відстані 3/10 довжини від древка постаті Архангела Михаїла, обрамлене золотою смугою з бахромою. Відношення ширини прапора до його довжини — 2:3.
- Секретар В. Ковтун[15]
Герби сучасних районів Києва
Наразі всі райони міста мають свої герби. Частина цих гербів мають як елемент Архангела Михаїла, що символізує приналежність до Києва.
Див. також
Примітки
- Gazeta.ua, 2012, 18 липня.
- Герб Києва, 1997, с. 86.
- Антипович, 1927, с. 831..
- Гречило, 2000..
- Гречило, 1998, с. 45.
- Білоус, Однороженко, 2012, с. 200, 201.
- Гречило, 1999..
- Головний архів давніх актів у Варшаві (ГАДА). — Фонд Архів Замойських. — Од. зб. 337. — Арк. 43.
- г. Киев
- Герб Києва, 1997, с. 127.
- Кальницкий, 2009, 2 апреля..
- Купола, 2005, вып. 1, с. 67–68..
- Сегодня, 2011, 19 апреля..
- Про герб міста Києва
- Розпорядження голови Київради № 10-с, 1995.
- Зеркало недели, 2006, 25–31 марта..
- Ухвалено Герб та Прапор, 2009, 23 березня..
- Ескіз великого герба м. Києва // Фотослужба агентства УНІАН. — 2009. — 29 березня.
- Ескіз малого герба м. Києва // Фотослужба агентства УНІАН. — 2009. — 29 березня.
- Ескіз прапора м. Києва // Фотослужба агентства УНІАН. — 2009. — 29 березня.
- Герб Києва — сайт Леоніда Косаківського
- Церемонія встановлення герба та підйому прапора Києва, 1995, 27 травня..
- Розпорядження голови Київради № 13-с, 1996.
Посилання
- Головченко Виктория. Рельеф «Архангел Михаил» // Купола. — 2005. — Вып. 1. — С. 67–68. (рос.)
- Кальницкий М. Б. Дела наши геральдические (продолжение) // mik-kiev.livejournal.com. — 2009. — 2 апреля. (рос.)
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 1. Розвіюємо міфи // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 25 червня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 2. Офіційні документи // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 26 червня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 3. Опис зображення герба (документи) // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 27 червня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 4. Герб у кольорі (документи) // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 6 липня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 5. Маєте знати // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 7 липня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 6. Як приймалося зображення герба // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 9 липня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 7. Варіанти // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 11 липня.
- Косаківський Л. М. Герб Києва: правда й вигадки. 8. Тому що «послідовні»… // Фейсбук-сторінка Леоніда Косаківського. — 2018. — 16 липня.
- Олийнык Владимир. Метаморфозы столичного герба // Зеркало недели. — 2006. — № 11 (590). — 25–31 марта. (рос.)
- Росовецкий Алексей. В 1995 на герб Киева вернулся архангел, а по Крещатику прошел предпоследний парад // Сегодня. — 2011. — 19 апреля. (рос.)
- Скороход Ольга. «Таке буває раз у століття» — в Києві представили реліквії міського самоврядування // Gazeta.ua. — 2012. — 18 липня.
- Ухвалено Герб та Прапор міста Києва (інформація прес-служби КМДА) // Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України. — 2009. — 23 березня.
- Церемонія встановлення герба Києва із зображенням Архангела Михаїла на фасаді будинку Київради та підйому прапора міста на щоглі перед будинком 27 травня 1995 року (відео).
- З мосту демонтовані радянські герби Києва.
Джерела
- Антипович К. Є. Київська міська печатка // Юбілейний збірник на пошану академіка Дмитра Йвановича Багалія: З нагоди сімдесятої річниці життя та п'ядесятих роковин наукової діяльності. — [Збірник Історико-філологічного відділу УАН № 51]. — К., 1927. — С. 825–835.
- Битинський М. Герб — Св. Архістратиг Михаїл Київський // Віра й культура. — Вінніпег, 1956. — Ч. 12 (36). — жовтень. — С. 16–19; 1957. — Ч. 2 (38). — грудень [1956]; Ч. 7 (43). — квітень. — С. 17–21; Ч. 10–11 (46–47). — серпень—вересень. — С. 6–12; Ч. 12 (48). — жовтень. — С. 30–32; Ч. 1 (49). — листопад. — С. 18–20.
- Білокінь С. Герб міста Києва // Пам'ятки України. — 1990. — № 3. — С. 16, 17.
- Білоус Н., Однороженко О. Печатки та герби міста Києва кінця XV—XVIII ст. у світлі нових джерел // Сфрагістичний щорічник. — К., 2012. — Вип. 2. — С. 186–220.
- Гломозда К. До історії київських гербів // Знак. — 1993. — Ч. 2. — липень. — С. 4–5.
- Гречило А. Герб Києва (кінець XV — 80-ті роки XVIII ст.) // Пам'ятки України: Історія та культура. — 1997. — № 3. — С. 86, 87, 127.
- Гречило А. Українська міська геральдика. — К., Львів, 1998. — 192 с. — ISBN 966-02-0406-X.
- Гречило А. До питання про герб Києва в кінці XV — кінці XVIII ст. // Матеріали засідань іст. та археогр. коміс. НТШ в Україні. — 1999. — Вип. 2. — С. 93–98.
- Гречило А. Магдебурзьке право та питання герба міста Києва (кінець XV — 80-ті роки XVIII ст.) // Самоврядування в Києві: Історія та сучасність. — К., 2000. — С. 147–154. — ISBN 5-7770-1222-1.
- Гречило А. Міський герб Києва: становлення і перспектива // Знак. — 1993. — Ч. 2. — липень. — С. 6–7.
- Дашкевич Я. За стародавні традиції нового герба Києва // Знак. — 1993. — Ч. 2. — липень. — С. 1–2.
- Климкевич Р. Київський Архістратиг // Київ. — Філадельфія, 1956. — № 5. — С. 209–216.
- Климовський С. І. Медаль Януша Радзивіла як свідчення про середньовічний герб Києва // Укр. іст. журн. — 1992. — № 2 (371). — лютий. — С. 40–48.
- Ковалинский В. Герб Киева // Рабочее слово. — Киев, 1991. — 18 окт. (рос.)
- Кохан О. Проект герба Києва // Знак. — 1993. — Ч. 2. — липень. — С. 3.
- Кохан О. Проект київської геральдики // Знак. — 1993. — Ч. 4. — листопад. — С. 6–7.
- М[иронович] Д. Герб Києва // Краківські вісті. — 1943. — Ч. 61 (799). — 24 березня. — С. 3.
- Оглоблін О. Герб міста Києва // Наука і суспільство. — 1994. — № 7–8. — С. 49–51.
- Однороженко О. У справі герба міста Києва // Знак. — 1994. — Ч. 5. — лютий. — С. 13.
- Панченко В. Герб Києва // Київська старовина. — 1994. — № 3. — С. 94–101.
- Плечко М. Герб Києва: геральдична розвідка // Українська дійсність (Берлін). — 1944. — 20 черв.
- Полное собраніе законовъ Россійской имперіи: Кн. черт. и рис.: гербы городовъ — СПб., 1845. — С. 29. (рос. дореф.)
- Портреты, гербы и печати Большой гос. книги 1672 г. — СПб.: Изд. Археогр. ин-та, 1903. — С. 34. (рос. дореф.)
- Рішення Київської міської ради від 18 квітня 1995 року № 57 «Про герб міста Києва» // Хрещатик. — 1996. — № 159 (1154). — 28 серпня. — С. 2. (Державний архів м. Києва, ф. 1697, оп. 1, спр. 117, арк. 79–89.)
- Розпорядження голови Київської міської ради народних депутатів від 25 травня 1995 року № 10-с «Про питання використання герба міста Києва» // Хрещатик. — 1996. — № 159 (1154). — 28 серпня. — С. 2. (Державний архів м. Києва, ф. 1697, оп. 1, спр. 125, арк. 22, 24; ф. 1697, оп. 1, спр. 117, арк. 90.)
- Розпорядження голови Київської міської ради народних депутатів від 10 липня 1995 року № 13-с «Про затвердження Положення про використання Герба міста Києва» // Хрещатик. — 1996. — № 159 (1154). — 28 серпня. — С. 2. (Державний архів м. Києва, ф. 1697, оп. 1, спр. 125, арк. 33–35.)
- Румянцева В. В. Эмблемы земель и гербы городов Левобережной Украины периода феодализма. — К.: Наук. думка, 1986. — 127 с. (рос.)
- Румянцева В. Герби міст. Київ // Наука і суспільство. — 1988. — № 2. — С. 43–44.
- Румянцева В., Овсієнко О. Про давні герби Києва: До 1500-річчя Києва // Архіви України. — 1980. — № 3. — С. 63–65.
- Савчук Ю. «Орел», «Погонь» і «Михаїл-архангел» // Наука і суспільство. — 1993. — № 1. — С. 7.
- Савчук Ю. Ось, Києве, герб твій… Київський герб як дзеркало еволюції міського самоврядування. // Політика і культура (ПІК). — 1999. — № 8. — С. 20–23.
- Черняков І., Соломінський Ю. Проект «великого герба Києва» // Самоврядування в Києві: Історія та сучасність. — К., 2000. — С. 154–154. — ISBN 5-7770-1222-1.
- Щербаківський Д. Реліквії старого Київського самоврядування // Київ та його околиця в історії і пам'ятках / Під ред. М. С. Грушевського. — К.: Державне видавництво України, 1926. — С. 217–264.
![]() |
Ця стаття належить до добрих статей української Вікіпедії. |