Герб Севастополя

Герб Севасто́поля — офіційний символ міста Севастополя, затверджений рішенням Севастопольської міськради 518 від 21 квітня 2000 року. Крім того, місто має свій історичний герб. Проте після перезатвердження копії радянського герба у місті використовуються обидва символи.

Офіційний герб Севастополя
Радянський герб від 12 лютого 1969 року
Герб Севастополя у форматі УГТ
Деталі
Носій Севастополь
Затверджений 21 квітня 2000 року
Щит Французький щит

Офіційний герб

Герб — це французький геральдичний щит скошений з правого верхнього кута. Відношення ширини до висоти — 8:9. В першій срібній частині «Золота Зірка» міста-героя, в другій синій — срібний силует пам'ятника загиблим кораблям. Поверх обох частин покладена золота лаврова гілка, що символізує славу захисників міста.

Сучасний герб багато в чому нагадує радянський герб Севастополя, затверджений 12 лютого 1969 року, автори: Сергій Шахунов і Надія Крилова.

Помилки геральдики

Золота Зірка поміщена в срібному полі, що не допускають правила геральдики. Крім того, нагороди в геральдиці заведено поміщати за межі геральдичного щита, в прикрасі, як це зробили Керч, Одеса, Москва та інші міста-герої. Щит французький, що ніби підкреслює російськість міста, хоча традиційно українська геральдика використовує іспанський щит.

Історичний герб

Історичний герб Севастополя
Деталі
Носій Севастополь
Затверджений 21 липня 1893 року
12 липня 1994 року
Корона корона градоначальництва
Щит французький

Герб російського монархічного періоду був затверджений 21 липня 1893 року. В червоному полі — срібний грифон, з червоними очима та язиком. У вільній частині герб Таврійської губернії. Щит увінчаний стародавньою Царською короною, на якій стоїть Імператорський орел. За щитом два схрещених золотих якоря, а з боків щита два червоних прапора, з'єднані стрічкою ордена Святого Великомученика Побідоносця Георгія. На правому прапорі золотий вензель спочилого з Богом Государя Імператора Миколи I, а на лівому такий самий вензель спочилого з Богом Государя Імператора Олександра II; обидва вензелі прикрашені Імператорською короною і ланцюгом ордена Святого Апостола Андрія Первозванного.

12 липня 1994 року рішенням N 7 Севастопольської міської ради затверджений як сучасний герб і проіснував таким до 2000 року, коли міськрада, що на 75 % складалась із комуністів, повернула місту радянську символіку.

Значення символів

Герб розповідає про силу і безстрашність людей, що побудували в Криму грізну фортецю, що двічі прославилася доблесною обороною.

  • Грифон, як один з символів античного Херсонеса, на місці якого зведений Севастополь, з якнайдавніших часів вважається символом оберега і в цій якості символізує місто, одне з головних завдань якого — охороняти рубежі країни;
  • Герб Таврійській губернії у вільній частині зображає відповідно до реформи 1857 року територіальну приналежність міста. Семантика герба Таврійської губернії розповідає про доленосну подію в історії Київської Русі хрещення в Херсонесі Великого Князя Володимира Святославовича наступного за цим навертанням Русі до християнства, що прийшло з Візантії;
  • Щит увінчаний короною градоначальництва, вказує на особливий статус міста, а двоглавий орел над нею символізує місто-фортецю;
  • Два червоні прапори із золотою бахромою, вензелями імператорів і георгіївська стрічка символізують славу захисників міста-фортеці, що особливо відзначилося при обороні;
  • Два золоті якорі символізують місто-порт.

Новий проєкт

Наразі герольдмейстером В. Н. Дорошком підготовлений варіант історичного герба міста, до якого внесені деякі зміни згідно з геральдичною наукою. Композиція герба, основне смислове навантаження залишаються тим самим, змінені лише ті елементи герба, які не відповідають сьогоднішнім реаліям, як заведено в геральдиці.

Проєкт розглянутий і схвалений севастопольським геральдичним товариством «Гераклея», Кримським геральдичним товариством «Грифон», пройшов геральдичну експертизу Українського геральдичного товариства (висновки з зауваженнями щодо невідповідності герба Таврійської губернії та позащитових елементів) і Всеросійського геральдичного товариств. Є позитивні висновки Академії російської символіки, Союзу геральдистів Росії, позитивні відгуки севастопольських громадських організацій і музеїв міста.

Джерела

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.