Глег

Глег (швед. glögg, фін. glögi) — гарячий напій з червоного вина з додаванням прянощів, поширений в період Різдва у Швеції, Фінляндії та Естонії (колишні терени Шведської імперії).

Глег
Глег у пляшці
Тип Спиртні напої
Походження  Швеція
Необхідні компоненти червоне вино, прянощі
Приготування глегу

Історія

  • Напій з'явився у Швеції (та Фінляндії) в період пізнього Середньовіччя, коли в вино низької якості почали додавати корицю, кардамон, гвоздику і апельсинові скориночки. Згідно з переказами, шведський герцог Юхан III в різдвяний вечір 1562 р. привіз в м. Або свою дружину, польську принцесу Катерину Ягеллонську, яка щоби зігрітися пила гаряче червоне вино з корицею.
  • У XVI—XVII століттях вино приправлене медом і прянощами підігрівалии та використовували як зігрівальний напій у холодну пору року. Первісна назва напою була «гіпокрас», а найменування «глег» даний напій отримав у Швеції наприкінці XVIII століття.
  • У середині XIX століття ціна на цукор стала доступною і для простого народу у зв'язку з чим мед в приготуванні глегу був замінений на цукор. У новій технології вино, змішане з прянощами, нагрівали в спеціальному казані, над яким в ситі поміщали цукрову «голову», поливаючи її невеликою кількістю горілки. Під впливом тепла цукор прогрівався, танув і стікав у напій. Технологію приготування напою виражає швед. glödga — «розжарювати», «відпалювати»: звідси «гаряче вино» (швед. glödgat vin).
  • З 1933 року в Фінляндії, у крамницях «Alko», став продаватися готовий глег.

Приготування

У Швеції як основа для приготування глегу використовується червоне вино, в яке для кріпості додається мадера або горілка. Крім того, додається гвоздика, подрібнений кардамон, кориця, імбир і кірочки цитрусових. У XX столітті в глег стали додавати очищений мигдаль та родзинки. До напою рекомендується подавати пряне печиво піпаркаккуя (Піпаркукас) і сир із зеленою цвіллю, а у День святої Люсії — традиційні шведські солодкі булочки з шафраном «Луссекатт». У готовий напій іноді додають чай, ром, родзинки та лимонну цедру[1], отримуючи в результаті пунш з червоного вина. Замість червоного вина іноді використовується біле вино[2], сидр і яблучний сік, в результаті чого отримують глег золотистого кольору. Як основа для безалкогольного глегу підходить брусничний або смородиновий сік.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.