Головний корпус Варшавського університету (Ростов-на-Дону)

Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету (рос. Здание бывшего главного корпуса Донского (Варшавского) университета) — будівля в Ростові-на-Дону, зведена у 19121914 роках за проєктом архітектора I. Е. Черкесьяна[1]. Корпус розташований на розі Великої Садової вулиці і провулка Островського. В даний час є одним з корпусів Південного федерального університету[2]. Будівля побудована в стилі модерн[1] і має статус об'єкта культурної спадщини регіонального значення[3].

Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету
рос. Здание бывшего главного корпуса Донского (Варшавского) университета
Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету
Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету
47°13′10″ пн. ш. 39°42′16″ сх. д.
Країна Росія
Місто Ростов-на-Дону
Тип будівля
Стиль модерн
Автор проєкту I. Е. Черкесьян
Будівництво 1912 1914 роки

Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету
Будівля колишнього головного корпусу Донського (Варшавського) університету (Росія)

Історія

Міський прибутковий будинок на старій листівці

На початку XX століття в районі перетину Поштового провулку (нині пров. Островського) та Великої Садової вулиці розташовувалися корпуси фабрики і заводу купця 1-ї гільдії М. I. Чуриліна. У 1912 році міська дума прийняла рішення побудувати тут прибутковий будинок. Був проведений конкурс, перше місце в якому зайняв проєкт студента Інституту цивільних інженерів I. Е. Черкесьяна (Черкесова). Друге і третє місця зайняли відповідно проекти київського інженера I. Р. Торова і ростовського архітектора Г. Н. Васильєва. Проєкт Черкесьяна з деякими змінами був затверджений. У тому ж році почалося будівництво, і в 1914 році міський прибутковий будинок був відкритий[4].

У 1915 році німецькі війська наближалися до Варшаві, і тоді було вирішено евакуювати Варшавський університет в Ростов-на-Дону. Колишній міський прибутковий будинок став головним корпусом університету. Там розмістилися історико-філологічний, фізико-математичний, юридичний і медичний факультети, різні наукові товариства, лабораторії та клініки. В 1917 році університет був названий Донським. В середині 1930-х років головний корпус Ростовського університету перемістився в колишній Прибутковий будинок Кистова. А в колишньому міському прибутковому будинку розмістився Ростовський педагогічний інститут[4].

У 1993 році Педагогічний інститут став університетом. У 2006 році він був включений до складу Південного федерального університету.

Архітектура

Будівля побудована в дусі модерну[1] з елементами класичного стилю[5]. П'ятиповерхова будівля має складну конфігурацію в плані. Південно-східний кут, що виходить на перехрестя, округлений. Головний фасад виходить на Велику Садову вулицю, він оформлений штукатуркою з ліпним декором[1]. У центральній частині над головним входом виділено чотириколонний портик, завершений гладким фризом, карнизом і аттиком. Спочатку колони візуально спиралися на широкий балкон з портиком біля центрального входу (демонтований в 1970-ті, див. листівку)[4]. Головний вхід декорований наличниками і сандриком. На другому поверсі встановлені декоративні вази в нішах. Балкони четвертого поверху мають ажурні ковані огорожі. В центрі фасаду, що виходить на провулок Островського, виділяється двоповерховий еркер. Будівля має коридорну систему планування[1].

Примітки

  1. Шулепова Э. А. Материалы свода памятников истории и культуры РСФСР. Ростовская область. — М. : Изд-во НИИ культуры, 1990. — С. 25.
  2. Структура ЮФУ. dbs.sfedu.ru. Процитовано 11 вересня 2013.
  3. г. Ростов-на-Дону (объекты культурного наследия регионального значения). donland.ru. Процитовано 7 вересня 2013.
  4. Сергей Иваненко. Доходный дом // Ростов официальный.  2004. № 22 (497).
  5. Кукушин B. C. Русский классицизм // История архитектуры Нижнего Дона и Приазовья. — Ростов-на-Дону : ГинГО, 1995. — 275 с. — ISBN 5-88616-027-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.