Гольдштейн Аркадій Федорович
Аркадій Федорович Гольдштейн (відомий також як Аріель Голан[1]; нар. 10 грудня 1921, Херсон, Українська РСР — пом. 2 грудня 2007, Єрусалим, Ізраїль) — російський та ізраїльський дослідник Кавказу, дослідник архітектури, письменник; кандидат архітектури.
Гольдштейн Аркадій Федорович | |
---|---|
рос. Ариэль Голан | |
Народився |
10 грудня 1921 Херсон, Українська СРР |
Помер |
2 грудня 2007 (85 років) Єрусалим |
Країна |
Ізраїль СРСР |
Діяльність | дослідник |
Заклад | Дагестанський державний університет і Nauchno-issledovatelʹskiĭ institut teorii i istorii arkhitektury i gradostroitelʹstvad |
Звання | науковий співробітник |
Ступінь | кандидат архітектури |
Науковий керівник | Гегелло Олександр Іванович |
Біографія
Народився 1921 року в Херсоні. Учасник німецько-радянської війни, дійшов до Угорщини, де був поранений у бою під містом Сомбатгей. Нагороджений медаллю «За бойові заслуги».
У 1951 році закінчив навчання на архітектурному факультеті Харківського інженерно-будівельного інституту. Після цього працював архітектором в місті Саратові[2].
Закінчив аспірантуру в Академії будівництва і архітектури СРСР, темою кандидатської дисертації була творчість американського архітектора Френка Ллойда Райта[3]. У ті ж роки Гольдштейн переклав з англійської книгу Райта «Майбутнє архітектури»[4], яка була видана в 1960 році з його коментарями і з передмовою, написаним Гольдштейном спільно з Олександром Гегелло, його науковим керівником. У 1973 році вийшла в світ монографія Гольдштейна про Райта.
У 1959—1969 роках викладав архітектуру на будівельному факультеті кафедри архітектури і будівельних конструкцій Дагестанського державного університету[5]. Під час викладання курсів щодо основ проектування та історії архітектури і містобудування, у нього виник інтерес до традиційної архітектури Кавказу, якій він присвятив свої основні праці[3]. Надалі Гольдштейн став старшим науковим співробітником Центрального науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури[2].
Аркадій Федорович є автором понад шістдесят друкованих праць[2], в тому числі науково-популярної книги «Вежі в горах», присвяченій матеріальній культурі і побуту народів Кавказу, де в формі подорожніх записок документовані і систематизовані архітектурні пам'ятки Північного Кавказу, багато з яких вже в 1960-ті роки знаходилися на межі зникнення, також описані побут та традиції народів Кавказу[6]. У зв'язку з тим, що у «Вежах» критикувалася місцева влада, в Дагестані книги були вилучені з продажу[7].
У науковій монографії «Середньовічне зодчество Чечено-Інгушетії та Північної Осетії» автор зробив спробу узагальнення і класифікації середньовічного зодчества даних регіонів, "велика увага була приділена автором проблематиці генезису оборонних, похоронних і культових споруд, виявлення зв'язків місцевого зодчества з архітектурою суміжних країн, а також походження архітектурних форм «[8]. Професор, доктор історичних наук, археолог В. Тменов[9] назвав цю роботу Гольдштейна «першою спробою комплексного підходу професіонала-архітектора до досліджуваної теми»[8]. У передмові до книги «Середньовічне зодчество Чечено-Інгушетії та Північної Осетії» Геннадій Мовчан писав[10]:
Робота А. Ф. Гольдштейна по суті відкриває нам ту архітектуру, яка тут вціліла, і він зумів побачити - вперше! - в цих небагатьох зруйнованих залишках дорогоцінний матеріал для наукових побудов - побачив в них як геологічні нашарування змінювали одна одну.
...у цій роботі автор шукає і дає смислове та історико-архітектурне обґрунтування величезній кількості фактів, які опинилися на шляху його маршрутів по Чечено-Інгушетії і Осетії. Обгрунтування в більшості випадків нові, часто сміливі. Автор шукає і знаходить потрібні паралелі в досить широкій зоні і географічної, і історичної, і навіть - з успіхом - лінгвістичної (термінологічний аналіз). Навіть поодинокі, приватні архітектурні або конструктивні прийоми не залишені ним без уваги. Більшість його постулатів доводиться визнати мабуть правильними, ось так, зараз, важко їх опротестувати. І у всякому разі цікавими, правдоподібними, якщо навіть вони і спонукають до подальших вишукувань і перевірці. Само собою, такий підхід до теми вимагав від автора великий прозорливості, здатності до здогаду, наукової дотепності. Все це робить роботу по-справжньому цінною, оригінальною і цікавою для всіх, хто вивчає Кавказ. |
Багато тез Гольдштейна піддавалися і піддаються критиці, однак він є одним з дослідників, що стояли біля витоків системного вивчення пам'яток центральної і східної частини Північного Кавказу[8]. До його робіт зверталися такі дослідники Кавказу, як: Геннадій Мовчан[11], Селім Хан-Магомедов[3][12][13][14], Віктор Шнірельман[15], Шарпудін Ахмадов[16][17], Віталій Тменов, Мужухоєв М. Б.[18] та інші.
Обстеживши місцевість Центрального Дагестану, Гольдштейн опублікував низку статей і книжку «Архітектурні пам'ятки Кайтага» (Махачкала, 1969), потім об'їздив весь Північний Кавказ і опублікував книгу «Вежі в горах» (Москва, 1977)[3].
«Його зацікавили деякі загальні проблеми архітектури цього регіону, зокрема баштові типи житла», — згадував Хан-Магомедов у своїх працях. Опублікувавши книгу «Вежі в горах», Гольдштейн захистив докторську дисертацію з архітектури Північного Кавказу, проте ВАК її не затвердила через звертання до політичних питань, які не мали відношення до якості наукового дослідження.
У 1973 році в місті Алагир, в горах Північної Осетії, проводив натурні обстеження збережених пам'яток народного зодчества[5].
У 1987 році Гольдштейн репатріювався до Ізраїлю, де змінив ім'я на «Аріель Голан». Під цим ім'ям опублікував дві роботи про символізм народних орнаментів, які використовуються в традиційній архітектурі та інших ремеслах. Згідно теорії автора, повторювані або подібні у різних культурах елементи орнаментів мають спільні витоки, що сягають епохи кам'яного віку, коли вони символізували божеств пантеону. Книга «Міф і символ» містить величезну базу даних подібних орнаментів-символів[19], багато з яких були зібрані Гольдштейном у подорожі Кавказом. Обидві книги були видані англійською мовою, «Міф і символ» також російською. На ці останні роботи Гольдштейна посилаються праці зарубіжних і вітчизняних авторів в різних областях, в основному пов'язані з релігієзнавством , антропологією і археологією[1][20][21][22]. Інші, визнаючи цікавими ідеї і дані роботи Гольдштейна, критикують його наукові методи як застарілі[23] або помилкові.
Рукописи
Збереглася неопублікований рукопис книги Гольдштейна «Архітектура Північного Кавказу»[24], над якою автор працював у період між 1960 і 1980 роккми. Рукопис супроводжується фотографіями, зробленими автором під час поїздок Кавказом: їх більше п'ятисот. Автору вдалося переправити її до Ізраїлю вже після свого від'їзду з СРСР.
Селім Хан-Магомедов згадував[3] про підготовлений до друку, але так і не опублікований рукопис «Кумикська архітектура». Її місцезнаходження, а також доля інших неопублікованих матеріалів Гольдштейна, на даний момент невідома.
Публікації
Книги
- Російською мовою
- Гольдштейн А. Ф. «Культура производства и эстетика труда»: Из опыта машиностроит. предприятий. — ил. — М. : «Машиностроение», 1968. — 103 с.
- Гольдштейн А. Ф. «Иллюстрации к курсу архитектуры для специальности ПГС". — рис. — Махачкала, 1966. — 106 с.
- Гольдштейн А. Ф. «Архитектурные памятники Кайтага». — a-ил. — Махачкала : «Дагкнигиздат», 1969. — 31 с. — 1 000 прим.
- Гольдштейн А. Ф. «Франк Ллойд Райт» / Науч. ред. — д-р арх-ры С. О. Хан-Магомедов. — ил. — Б. ц. — М. : Стройиздат, 1973. — 136 с.
- А. Ф. Гольдштейн. «Средневековое зодчество Чечено-Ингушетии и Северной Осетии» / Центральный НИИ теории и истории архитектуры. — ил. — М. : «Наука», «Главная редакция восточной литературы», 1975. — 57 с. — 10 000 прим.
- Гольдштейн А. Ф. «Башни в горах». — М. : Советский художник, 1977. — 334 с. — 37 000 прим.
- Гольдштейн А. Ф. «Зодчество: книга для учащихся старших классов» / Под ред. Ю. С. Яралова. — ил., фот. — М. : Просвещение, 1979. — 445 с. — 100 000 прим.
- Голан А. «Миф и символ». — 2-е, ил. — М., Иерусалим : «Руслит», Тарбут, 1994. — 371 с.
- Іншими мовами
- Ariel Golan. «Миф и символ: символизм в доисторических религиях» = «Myth and symbol: symbolism in prehistoric religions»(англ.). — «The Journal of Religion», 1991. — ISBN 978-9652222459.
- Ariel Golan. «Доисторическая религия: мифология, символизм» = «Prehistoric religion: mythology, symbolism»(англ.). — 2003. — ISBN 978-9659055500.
Статті
- Російською мовою
- Гольдштейн А. Ф. «Башенные сооружения горного Дагестана». Архитектурное наследство. Сб. 23, М., 1975.
- Гольдштейн А. Ф. «Генетические связи дагестанского длиннопланного дома». В сб. «Зодчество Дагестана». Махачкала, 1974.
- Гольдштейн А. Ф. «Дороги и мосты старого Дагестана». В сб. «Зодчество Дагестана». Махачкала, 1975.
- Гольдштейн А. Ф. «Жилой дом в народной архитектуре кумыков». СНС ДГУ, вып. I. Махачкала, 1967.
- Гольдштейн А. Ф., Гаджиева С. Ш.. "Жилище дагестанских теркеменцев XIX — начале XX в.". — Махачкала, 1974. — Вып. I (30 января). — С. 45—69.
- Гольдштейн А. Ф., Гаджиева С. Ш. «Из истории жилища дагестанских ногайцев». УЗИИЯЛ, т. XX, серия общ. наук. Махачкала, 1970.
- Гольдштейн А. Ф. «К типологии дагестанского жилища». В сб. «Зодчество Дагестана». Махачкала, 1974.
- Гольдштейн А. Ф. «Намогильные стелы Дагестана». В кн. «Дагестанское искусствознание», вып. I. Махачкала, 1977.
- Гольдштейн А. Ф. «О стиле архитектурного орнамента Дагестана». ГМИНВ, вып. VI. М., 1972.
- Гольдштейн А. Ф. «Планировка и застройка дагестанских селений». СНС ДГУ, вып. III. Махачкала, 1969.
- Гольдштейн А. Ф. «Планировка и фортификация горных селений Чечено-Ингушетии и Северной Осетии». Архитектурное наследство. Сб. 25, М., 1976.
- Гольдштейн А. Ф. «Прообраз формы ионической капители в искусстве Ирана, Кавказа и Восточного Средиземноморья». В кн. «Искусство и археология Ирана». 2-я Всесоюзная конференция. ГМИНВ, М., 1976.
- Гольдштейн А. Ф.. "Своеобразные типы планировок дагестанского жилища". — М. : Архитектурное наследство, 1975. — № 23 (30 січня).
- Гольдштейн А. Ф. «Срубные конструкции домостроительства в нагорном Дагестане XV—XVIII веков». В сб. «Зодчество Дагестана». Махачкала, 1974.
- Гольдштейн А. Ф.. "Традиционная строительная техника в дагестанском зодчестве". — Махачкала : ДГУ, 1969. — Вип. III (30 січня).
- Гольдштейн А. Ф.. "Семантика символа креста в древних культурах Передней Азии и Кавказа" // «Искусство и археология Ирана и его связь с искусством народов СССР с древнейших времён» : Сб.. — Тез. докл.. — М. : «Советский художник», 1979. — Вип. III Всесоюз. конф. — С. 30, 31. — 96 с.
Автореферати дисертацій
- «Гольдштейн А. Ф. Специфика и генезис архитектуры Дагестана, Чечено-Ингушетии и Северной Осетии XII—XIV веков»: Автореферат дис. на соиск. учён. степени д-ра арх-ры: (18.00.01) / Центр. науч.-исслед. ин-т теории и истории архитектуры. М., 1977.
- «Гольдштейн А. Ф. Теория и практика „Органичной архитектуры“ (На примере творчества Ф. Л. Райта)»: Автореферат дис. на соискание учён. степени канд. арх-ры. (№ 840) / Груз. политехн. ин-т. Тбилиси, 1969.
- «Гольдштейн А. Ф. Теоретические взгляды архитектора Райта»: Автореферат дис. на соискание учён. степени канд. арх-ры / Архит. А. Ф. Гольдштейн; Академия строительства и архитектуры СССР. НИИ теории и истории архитектуры и строит. техники. М., 1959.
Примітки
- Мусаєв Тимур Абдулзагирович. "Семантика культовых изображений в древней и средневековой культуре горного Дагестана" // автореферат диссертации по истории. — Махачкала, 2004.
- Аннотация книги А. Гольдштейна «Башни в горах» (HTML). www.books.totalarch.com (рос.). Советский художник.
- Хан-Магомедов С. О. Выпуск 1. «Рутульская архитектура. По материалам экспедиции 1952 г.» // «Архитектура Дагестана»: В 8 выпусках. — ил. — М. : MAPS, «Ладья», 1998. — 365 с. — ISBN 5-7068-0105-3.
- Франк Ллойд Райт (англ. Frank Lloyd Wright). «Будущее архитектуры» = The future of architecture / Пер. с англ. Гольдштейн А. Ф., ред. Гегелло А. И. — М., Нью Йорк : «Госстройиздат», «Horizon Press», 1960. — 248 с.
- Бесолов В. Б.. "Выдающийся российский учёный, гражданин и патриот — академик архитектуры селим Омарович Хан-Магомедов". — Вестник института ИАЭ, 2012. — Т. 2, вып. 29, № 1 (30 января). — С. 84, 93. — DOI: .
- Ч. Китабов (4 жовтня 2018). «Слово о книге — А. Гольдштейн Башни в горах» (HTML). www.serdalo.ru (рос.). «Сердало» — общенац. газ. респ. Ингушетия. Архів оригіналу за 29 жовтня 2018. Процитовано 23 травня 2019. Проігноровано невідомий параметр
|description=
(довідка) - Владимир Севриновский (11 травня 2017). «Интервью Заремы Дадаевой, директора Музея истории города Махачкалы» (HTML). www.etokavkaz.ru (рос.). «Это Кавказ» — информационно-познавательный мультимедийный портал агентства ТАСС о российском Кавказе. Процитовано 10 травня 2019. Проігноровано невідомий параметр
|description=
(довідка) - Віталій Тменов. «Зодчество средневековой Осетии» / Северо-Осетинский институт гуманитарных исследований. — «Владикавказ» : РИПП им. В. А. Гассиева, 1995. — 437 с. — 2000 прим.
- Л. Чибиров, Г. Керцева (21 березня 2019). «Я о многом хотел бы сказать…» (HTML). www.sevosetia.ru (рос.). Республиканская ежедневная газета «Северная Осетия». Процитовано 10 травня 2019. Проігноровано невідомий параметр
|subtitle=
(довідка) - Мовчан Г. Я. Предисловие к книге Гольдштейна А. Ф. «Средневековое зодчество Чечено-Ингушетии и Северной Осетии».
- Мовчан Г. Я. «Старый аварский дом в горах Дагестана и его судьба» = «The old avar house in the mountains of Daghestan and its destiny»: По материалам авт. обследований 1945 — 1964 гг. — цв. ил. — М. : «ДМК Пресс», 2001. — 527 с. — ISBN 5-94074-118-5.
- Хан-Магомедов С. О. Выпуск 2. «Цахурская архитектура» // «Архитектура Дагестана»: В 8 выпусках. — ил. — М. : MAPS, «Ладья», 1999. — 244 с. — ISBN 5-7068-0105-3.
- Хан-Магомедов С. О. Выпуск 4. «Агульская архитектура. По материалам экспедиции 1950 года» // «Архитектура Дагестана»: В 8 выпусках. — ил. — М. : MAPS, «Ладья», 2001. — 356 с. — ISBN 5-7068-0105-3.
- Хан-Магомедов С. О. Выпуск 6. «Лакская архитектура» // «Архитектура Дагестана»: В 8 выпусках. — ил. — М. : MAPS, «Архитектура-С», 2005. — 352 с. — ISBN 5-9647-0028-4.
- Шнирельман В. А.. «Быть аланами. Интеллектуалы и политика на Северном Кавказе в XX веке» / Ред. серии И. Калинин. — М. : «Новое литературное обозрение», 2006. — 696 с. — (Библиотека журнала «Неприкосновенный запас» / РАН, Институт этнологии и антропологии имени Н. Н. Миклухо-Маклая РАН) (Новое литературное обозрение. Культурология. История. Политология)) — 1500 прим. — ISBN 5-86793-406-3.
- Ахмадов Ш. Б.. «Чечня и Ингушетия в XVII — начале XIX вв.» (Очерки истории социально-экономического развития и общественно-политического устройства Чечни и Ингушетии в XVII — начале XIX века). Монография / д-р филос. наук, проф. А. Д. Яндаров. — Элиста : АПП «Джангар», 2002. — 528 с. — ISBN 5-94587-072-3.
- Шарапудін Ахмадов, Даніял Кідірніязов. "Из истории материальной культуры чеченцев в XVIII в.: памятники архитектуры" // Вестник КИГИ РАН (Аннотация). — Вестн. РАН. — Элиста : КИГИ РАН, 2016. — Вип. 24, № 2. — С. 74—80. — 197 с. — 2 ствп. — 300 екз. — ISBN 5-94587-072-3. — ISSN 2075-7794.
- Мужухоев М. Б.. «Средневековые культовые памятники Центрального Кавказа»: (К истории религ. верований в X—XIX вв.). — ил. — Грозний : Чеч.-Инг. изд.-полигр. об-ние «Книга», 1989. — 220 с. — ISBN 5-7666-0270-7.
- Майкл Фишбэйн (1994-01). "Book Notes" = «Отзыв о книге А. Голана „Миф и символ“» (PDF). The University of Chicago Press (англ.). The Journal of Religion. с. 149. Процитовано 10 травня 2019. Проігноровано невідомий параметр
|description=
(довідка) - Anning Jing (Аннинг Цзин). «Храм воды Бога монастыря Гуаншэн» = "The Water God's Temple of the Guangsheng Monastery". — ил. — Leiden, Boston, Köln : Brill, 2002. — 294 с. — ISBN 9004119256.
- Theresa Bane (Тереза Бэйн). «Энциклопедия Мифологии Вампиров» = "Encyclopedia of Vampire Mythology". — ил. — Lefferson, North Carolina, and London : McFarland & Company, 2017. — 207 с. — (Academic & Nonfiction Books anthology) — ISBN 0786444525.
- Szücs-Csillik Iharka, Zoia Maxim. «Божественный Бык из Парты» = «The Divine Bulll From Parta» / Западный университет Тимишоара. — Szeged : «JATEPress Kiadó», «Arheovest», 2016. — ISBN 978-963-315-310-9.
- Ilia V. Palaguta. «Доисторический орнамент: возможные направления исследований и аспекты для интерпретации, как было предложено при анализе керамики в Триполье-Кукутень» // "Sprawozdania Archeologiczne" = англ. «Looking for the semantic basis of the Tripolye-Cucuteni ornamentation: the centenary of research» / пол. Instytut archeologii i etnologii PAN. — 68. — kraków : пол. «Library of the Institute of Archaeology and Ethnology of the Polish Academy of Sciences», 2016. — С. 65—80 (70). — ISBN (PL ISSN): 0081-3834. — DOI:
- Упоминание о рукописи книги — блог Давида Дектора.