Дебет і кредит

Де́бет і кре́дит — стандартизовані методологічні прийоми бухгалтерського обліку.

Існує два види рахунків: активні і пасивні. Пасивні — це залучені кошти; активні — розміщені кошти компанії, підприємства чи банку. Для активних рахунків: дебет — прихід, кредит — витрата коштів. Для пасивних: кредит — дохід, дебет — витрата.

Дебет

Де́бет (від лат. debet — «(він) позичає», «він винен») — ліва сторона бухгалтерського рахунку. За активним і активно-пасивними рахунками: збільшення дебету означає збільшення майна або майнових прав організації. У латині для цього терміна використовується слово debitum — «борг».

Ліва сторона бухгалтерського обліку, що позначає (трохи спрощено) майно або майнові права підприємства в контексті облікованих на рахунку фактів.

Розрізняють поняття дебетового залишку рахунку на якусь дату і дебетовий оборот рахунку за якийсь проміжок часу. Дебетовий залишок — грошова оцінка вартості майна або майнових прав підприємства, обліковуються на рахунку, на якийсь момент часу.

Дебетовий оборот — сумарна грошова оцінка всіх господарських операцій за проміжок часу, що привели до збільшення майна / майнових прав або зменшення джерела формування майна, які обліковуються на розглянутому рахунку. На активних рахунках відбувається рух коштів з кредиту в дебет. На пасивних рахунках кошти рухаються з дебету в кредит.

Щиро кажучи, при відображенні господарських операцій дебетовий оборот в активних рахунках означає збільшення сум, що враховуються (на активних рахунках звичайно враховується майно або майнові права підприємства або витрати).

Дебетовий оборот в пасивних рахунках — позначає зменшення сум, що враховуються (на пасивних рахунках звичайно враховується виручка і різні види заборгованості підприємства).

Часто вживаний термін «дебет проводки» самостійного значення не має, під дебетом проводки мається на увазі дебет рахунку, якого стосується проводка.

Кредит

Кре́дит (від лат. credit — «(він) вірить», «(він) боргує») — права сторона бухгалтерського рахунку.

Див. також

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.