Дейтонські угоди

Де́йтонські уго́ди — мирний договір, підписаний з ініціативи Великої Британії та США між учасниками громадянської війни в Боснії та Герцеговині у листопаді 1995 року в місті Де́йтон (США). Договором передбачалося врегулювання конфліктів у цьому регіоні. Значна роль у підписанні угод належала президенту США Біллу Клінтону.

Дейтонські угоди
Тип мирна угода
Підписано 14 грудня 1995 рік
Місце Дейтон,  Сполучені Штати
Підписанти Слободан Милошевич, Алія Ізетбегович, Франьо Туджман, Білл Клінтон, Жак Ширак, Джон Мейджор, Гельмут Коль і Черномирдін Віктор Степанович
Сторони Сербія та Чорногорія, Боснія і Герцеговина і Хорватія
Мови англійська, боснійська, сербська й хорватська
Сайт un.org
 Медіафайли у Вікісховищі

Згідно з Дейтонськими угодами, Боснія і Герцеговина залишалася єдиною державою, що складалась із двох суб'єктів: Мусульмано-Хорватської Федерації та Республіки Сербської з єдиними федеральними інститутами влади. Сараєво відходило до Мусульмано-Хорватської Федерації, а місто Горажде передбачалось зв'язати з Федерацією спеціальним коридором. Згідно з мирною угодою, через 9 місяців мали бути проведені вільні й справедливі вибори єдиного президента та законодавчих органів обох учасників конфедерації, а також місцевих органів влади.

Дейтонські угоди зобов'язували сторони завершити виведення усіх своїх військ за лінію припинення вогню протягом 30 днів і встановлювали демілітаризовані зони для роз'єднання ворожих сторін завширшки 2 км по обидва боки від лінії припинення вогню. Згідно з угодами, забезпечення їхньої реалізації та зміцнення миру покладалось на 60-тисячний контингент Сил IFOR, котрі мали діяти під командуванням НАТО.

Див. також

Джерела

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.