Денацифікація

Денацифікація — система заходів зі звільнення економіки, політики, культури, ЗМІ та юриспруденції колишнього Третього рейху (Німеччини та Австрії) від впливу та наслідків націонал-соціалізму після Другої світової війни.

Країни, де заборонені комунізм і нацизм

Програму було прийнято країнами антигітлерівської коаліції на Потсдамській конференції у серпні 1945 року. Денацифікація втілювалася в життя Контрольною радою та місцевими комісіями. 11 травня 1951 року було прийнято відповідний закон.

Денацифікація проводилась разом з демілітаризацією та демократизацією суспільства і державних інститутів.

Виконання програми денацифікації у сфері усунення колишніх функціонерів нацистського режиму з державних, політичних та керівних посад Німеччини було поступово уповільнено в зв'язку з початком Холодної війни та військового протистояння Західної Європи та комуністичного СРСР.

Щодо негерманського суспільства цей термін вжив Володимир Путін 24 лютого 2022 року в оголошенні так званої «спеціальної військової операції» в Україні, метою якої мала бути «демілітаризація та денацифікація» України[1]. Це підтвердили наступного дня Міністр закордонних справ Сергій Лавров[2] та прес-секретар Дмитрій Песков, який пояснив, що це означає: «В ідеалі треба звільнити Україну, зачистити її від нацистів, пронацистськи налаштованих людей та ідеологій»[3]. Таке виправдання вторгнення викликало чималу критику та протест, уряд Росії звинуватили в хибних уявленнях щодо української державності[4][5].

Див. також

Джерела

Посилання

  1. Путін заявив про проведення спеціальної військової операції у зв'язку із ситуацією на Донбасі. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
  2. У Кремлі заявили, що визнають Зеленського президентом України. Українська правда (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
  3. Кремль називає війну “спецоперацією, щоб зачистити Україну від нацистів”. Українська правда (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
  4. Вторжение России на Украину (2022). Википедия (рос.). 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  5. Welle (www.dw.com), Deutsche. Как Путин оправдывает вторжение в Украину. Фактчекинг DW | DW | 02.03.2022. DW.COM (ru-RU). Процитовано 3 березня 2022.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.