День Волі (Білорусь)
День Во́лі[1] (біл. Дзень Во́лі) — неофіційне національне свято, річниця виникнення першої національної білоруської держави, Білоруської Народної Республіки (25 березня 1918, Третя статутна грамота).
Історичні відомості
25 березня 1918 року в окупованому німцями Мінську Рада Білоруської Народної Республіки (колишній виконком Всебілоруського з'їзду) ухвалила Третю статутну грамоту, згідно з якою БНР проголошувалася вільною і незалежною державою. Рада БНР оголосила, що Берестейський мир, підписаний більшовиками й німцями, утратив чинність, тому закликала переглянути його умови.
Святкування
З початку 1990-х років у Мінську й інших містах Білорусі проводяться політичні акції, мітинги, ходи, присвячені цій даті. Міліція неодноразово припиняла ці масові заходи, а активістів, що брали в них участь, — арештовували.
Сучасна форма назви цього свята з'явилася в опозиційній білоруській пресі на початку 1990-х років.
Відповідником цього свята в білоруської діаспори в США є День незалежности. Зусиллями білоруських організацій у США після Другої світової війни сенатори, губернатори й мери відповідних адміністративних одиниць неодноразово проголошували й проводили 25 березня Білоруські дні в низці штатів і міст; неодноразово робота Сенату й Конгресу США починалася 25 березня молитвою за Білорусь, яку читає білоруський священик.
Уперше річницю проголошення Білоруської Народної Республіки відзначили 1919 року в Гродно. Пізніше святкові заходи проводилися в низці білоруських міст і містечок, таких як (Гродно, Ошмяни, Сморгонь та ін.), що опинилися в складі міжвоєнної Польської Республіки. Головні урочистості зазвичай проходили у Вільнюсі — колишній столиці білорусько-литовської держави, центрі політичного, економічного й культурного життя Західної Білоруси.
За оцінками організаторів, у святкуванні Дня Волі в Мінську біля Оперного театру 2018 року взяли участь близько 50 тис. білорусів.
Див. також
Примітки
- Радыё Свабода (24 березня 2017). Што беларусы сьвяткуюць на Дзень Волі. Процитовано 25 березня 2017.