Джоан Кроуфорд

Джоан Кроуфорд (англ. Joan Crawford МФА: [ˈd͡ʒoʊ̯n ˈkrɔfɚd] Джо́вн Кро́ферд, справжнє ім'я Люсілль Фей Ле-Сюр, англ. Lucille Fay LeSueur; 23 березня 1904 10 травня 1977) — американська акторка німого й звукового кіно, танцюристка, лауреат премій «Оскар» і «Золотий глобус». Займає 10-те місце у рейтингу найкращих кіноактрис, складеному Американським інститутом кіномистецтва.

Джоан Кроуфорд
англ. Joan Crawford
Джоан Кроуфорд 1936 р.
Джоан Кроуфорд 1936 р.
Ім'я при народженні Люсілль Фей Ле-Сюр
Інші імена Біллі Кассін
Народилася 23 березня 1904(1904-03-23)[1][2][…]
Сан-Антоніо, Техас, США[3]
Померла 10 травня 1977(1977-05-10)[4][5][…] (73 роки)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[3]
  • рак підшлункової залози
  • Поховання Фернкліффd
    Громадянство  США
    Релігія Christian Scienced
    Діяльність акторка, танцюристка
    Заклад Warner Brothers
    Роки діяльності 19251972
    Чоловік Дуглас Фейрбенкс мол. (1929—1933)
    Френчот Тоун (1935—1939)
    Філіп Террі (1942—1946)
    Альфред Стіл (1956—1959)
    Батьки Thomas Le Sueurd[1]
    Anna Johnsond[1]
    Брати / сестри Hal LeSueurd
    IMDb nm0001076
    Автограф
    Нагороди та премії
    Оскар, «найкраща актриса» (1945, «Мілдред Пірс»)
    Золотий глобус за життєве досягнення (1970)
    NBR «найкраща актриса» (1945, «Мілдред Пірс»)

     Джоан Кроуфорд у Вікісховищі
     Висловлювання у Вікіцитатах

    Кроуфорд почала кар'єру в шоу-бізнесі як танцюристка на Бродвеї; у 1925 підписала контракт з кінокомпанією Metro-Goldwyn-Mayer та спочатку виконувала епізодичні ролі у кінофільмах. Здобула популярність у 1930-x, конкуруючи з Нормою Ширер і Гретою Гарбо. Часто грала ролі працелюбних молодих жінок, що знаходять успіх у любові та фінансах (ці історії мали популярність серед аудиторії епохи Великої депресії), а також владних та жорстких жінок. У 1940-x Кроуфорд залишалася однією з визначних голлівудських актрис і найвисокооплачуваніших жінок у США.

    За головну роль у картині «Мілдред Пірс» Кроуфорд отримала премію «Оскар» і одні з найсприятливіших рецензій критиків за всю свою кар'єру.

    З 1955 брала участь у керівництві компанії PepsiCo, власником якої був її чоловік Альфред Стіл. Після його смерті у 1959 продовжувала його діло до 1973 року. У 1960-x знімалася у кіно рідше і після кінострічки «Trog» 1970 року завершила кінокар'єру.

    Померла від раку 10 травня 1977 у Нью-Йорку.

    Була одружена чотири рази, усиновила п'ятьох дітей.

    Життєпис

    Ранні роки

    Люсіль Фей ЛеСюр (англ. Lucille Fay LeSueur) народилася 23 березня у місті Сан-Антоніо, штат Техас. Точний рік народження Кроуфорд невідомий, дані різняться. Достеменно відомо тільки те, що майбутня актриса народилася не раніше 1904-го та не пізніше 1908 року. Її батьки розлучилися або ще до її народження або незабаром після; так чи інакше, дівчинку виростила мати, яка згодом ще кілька разів виходила заміж. Мати Кроуфорд згодом вийшла заміж за Генрі Дж. Кассіна (цей шлюб вказаний в переписі населення, як перший для матері Кроуфорд, ставлячи під сумнів чи Томас ЛеСюр і Анна Белл Джонсон коли-небудь були одруженні). Сім'я жила в Лоутоні, штат Оклахома, де Кассін управляв оперним театром. Молода Люсіль, як повідомляється, не підозрювала, що Кассін, якого вона називала «тато», не був її біологічним батьком, поки її брат Гел не сказав їй цього. Нестабільність її сімейного життя вплинуло на її освіту і її навчання ніколи не виходило за рамки початкової школи.

    Її метою було стати танцівницею. Однак, в один прекрасний день, в спробі уникнути уроку гри на фортепіано, вона зістрибнула з ґанку свого будинку і порізала ногу розбитою пляшкою з-під молока. У неї було три операції і вона була не в змозі навчатися в початковій школі протягом 18 місяців. Зрештою вона повністю одужала і повернулася до танців. Кассін був звинувачений в розтраті і хоча виправданий в суді, був занесений в чорний список в Лоутоні, і сім'я переїхала в 1916 році в Канзас-Сіті, штат Міссурі. В Канзас-Сіті Кроуфорд навчалася в католицькій академії Святої Агнеси. Пізніше, після того, як її мати і вітчим розлучилися, вона залишилася в академії, як робоча студентка. Потім вона перейшла до Рокінгемскої академії, також як робоча студентка. У 1922 році вона поступила в Стівенс-колледж в місті Колумбія, штат Міссурі. Вона відвідувала цей заклад лише протягом чотирьох місяців, після чого вона усвідомила, що не готова до вступу в коледж. У 1923 році вона виграла аматорський конкурс естрадних виконавців в Канзас-Сіті і поїхала виступати в клубах Чикаго, Детройта і Нью-Йорка.

    Початок кар'єри

    Під ім'ям Люсіль ЛеСюр, Кроуфорд почала танцювати в подорожніх ревю та була помічена у Детройті продюсером Джейкобом Дж. Шубертом. У 1924 році Шуберт поставив кордебалет Невинні очі в театрі Зимовий сад на Бродвеї в Нью-Йорку. Разом з  Кроуфорд виступав саксофоніст по імені Джеймс Велтон. Вони нібито одружилися в 1924 році і жили разом протягом декількох місяців, хоча цей шлюб вона ніколи не згадувався в більш пізньому віці. 24 грудня 1924 Metro-Goldwyn-Mayer запропонував Кроуфорд контракт на $ 75 на тиждень.

    На самому початку 1925 року вона вирішує спробувати щастя в Голлівуді та майже відразу отримує роль у фільмі «Дівочі посиденьки», з Сейзу Піттс в головній ролі. Вона підписує договір зі студією «Metro-Goldwyn Pictures» і за наполяганням студії бере постійний псевдонім «Джоан Кроуфорд». Вона ненавиділа ім'я Кроуфорд, кажучи, що воно звучить як «рак». У тому ж році вона з'явилася в невеликих ролях у фільмах Весела вдова та Старий одяг.

    Самореклама і перші успіхи

    Як згадує сценарист MGM Фредерік Сагор Маас: «Ніхто не робив Джоан Кроуфорд зіркою. Джоан Кроуфорд стала зіркою, бо Джоан Кроуфорд вирішила стати зіркою». Вона почала відвідувати танці в післяобідній час в готелях по всьому Голлівуду, де вона часто вигравала танцювальні конкурси у стилі чарльстон і блек боттом.

    Її стратегія спрацювала, і MGM взяла її у фільми, де вона вперше справила враження на глядачів. У тому ж році, Кроуфорд працювала в Леді ночі, з Нормою Ширер в головній ролі. Кроуфорд була використана як двійник для Ширер і її обличчя не показували. Кроуфорд хотіла ролі, які грала Ширер, але чоловік Ширер, продюсер Ірвінг Тальберг, гарантував їй головні ролі у всіх фільмах MGM. «Як я можу конкурувати з Нормою?, — казала Кроуфорд, — Вона спить з босом».

    Наступного року, Кроуфорд булп названа однією з Молодих зірок, разом з Мері Астор, Мері Брайан, Долорес Костелло, Долорес дель Ріо, Джанет Гейнор, та Фей Рей. У 1926 році вона знялась у фільмі Париж. Вона мала романтичні відносини з деякими провідними зірками MGM, серед них Рамон Новарро, Вільям Гайнс, Джон Гілберт і Тім Маккой. Крім того, в 1927 році, вона з'явилася разом зі своїм хорошим другом, Вільямом Гейнсом у фільмі Весняна лихоманка, який був першим з трьох фільмів, в яких вони працювали разом. Однак справжній успіх приходить до неї тільки після виконання головної ролі у фільмі «Наші танцюючі дочки» (1928), за яким слідують ще кілька успішних фільмів.

    3 червня 1929, Кроуфорд одружилися з Дугласом Фербенксом-молодшим в римо-католицькій церкві на Манхеттені, хоча ні один не був католиком. Фербенкс був сином Дугласа Фербенкса і пасинок Мері Пікфорд, вони були проти шлюбу і не запросити пару у свій будинок, протягом восьми місяців після вступу в шлюб. У тому ж році вона знялася у своєму останньому німому фільмі Наші сучасні дівчата, і знялася в своєму першому звуковому кіно Неприручений, з Робертом Монтгомері в головній ролі.

    У 1930-х роках її кар'єра розвивалася успішно, вона залишалася однією з провідних актрис студії «MGM» і знялася в таких важливих фільмах, як «Слизькі перли» (1931), «Гранд-готель» (1932), «Седі МакКі» (1934), «Дами більше не потрібно» (1935) і «Любов у бігах» (1936). Також актриса стала прототипом для створення образу Злої королеви для мультфільму компанії «Walt Disney» «Білосніжка і сім гномів» (1937).

    Перехід до Warner Brothers

    В 1943 році Джоан Кроуфорд покидає «MGM», оскільки студія перестала пропонувати їй ролі, що відповідають її потребам, і переходить до «Warner Brothers». 1 липня 1943 року за $ 500 000 Кроуфорд підписує з Warner Brothers угоду на три фільми. Кроуфорд казала, що одною з головних причин підписання контракту з Warner Brothers було, бажання грати роль «Метті», в запланованій екранізації роману Едіт Вортон Ітан Фром 1944 року.

    Кадр з фільму Мілдред Пірс

    Співпраця з цією студією приносить актрисі її єдиний «Оскар» за головну роль у фільмі «Мілдред Пірс» (1945). Успіх Мілдред Пірс відродив кінокар'єру Кроуфорд. Протягом декількох років, вона була однією з найбільш шанованих і найуспішніших актрис в Голлівуді. У 1946 році вона знялася разом з Джоном Гарфілд у фільмі Гумореска, в романтичній драмі про кохання між літньою жінкою і молодим чоловіком. Вона знялася разом з Ван Гефліном у фільмі Одержима (1947), за яку вона отримала другу номінацію на Оскар, хоча вона і не виграти. Заслуживши згодом за свої ролі ще одну номінації, але так і не отримавши премії, Кроуфорд на початку 1950-х починає зніматися все менше і з істотно меншим успіхом. До цього часу вона відчула, що Warners втратив до неї інтерес, і вона вирішила, що настав час рухатися далі. У 1953 році вона з'явилася в своєму останньому фільмі для MGM, Сумна пісня. Фільм отримав позитивні відгуки і помірний успіх в прокаті.

    Кроуфорд прийняла ще двох дітей у 1947 році, близнюків, яких вона назвала Сінді і Кеті.

    Аль Стіл і Pepsi Cola Company

    Кроуфорд вийшла заміж за свого останнього чоловіка, Альфреда Стіла, в готелі Фламінго в Лас-Вегасі 10 травня 1955 року. Кроуфорд і Стіл зустрілися на вечірці PepsiCo в 1950 році. Вони відновили знайомство під час новорічної вечірки 1954 року. Стіл на той час став президентом Pepsi Cola. Альфред Стіл пізніше був назначений головою правління і головним виконавчим директором Pepsi Cola.

    Стіл помер від серцевого нападу в квітні 1959 року. Після його смерті Кроуфорд була обрана, щоб заповнити вакантне місце в раді директорів. Кроуфорд отримала шосту щорічну премію «Pally Award», яка була у формі бронзової пляшки Pepsi. Вона була присуджена співробітникам за найбільш значний внесок у продажах компанії. У 1973 році Кроуфорд була змушена піти у відставку з компанії за велінням виконавчого директора Дона Кендалла.

    Кінець кар'єри

    Після її номінації на «Оскар» на фільм Раптовий страх (1952), Кроуфорд продовжує працювати стабільно протягом усього десятиліття. Кроуфорд, яка залишилася після смерті Альфреда Стіла майже без гроша, прийняла невелику роль у фільмі Найкраще (1959). Хоча вона не була зіркою фільму, вона отримала позитивні відгуки. Проте, на початку 1960-х років, статус Кроуфорд в кінофільмах значно знизився.

    Джоан Кроуфорд у ролі Бланш Гадсон у фільмі Що сталося з Бебі Джейн?

    Кроуфорд знялася в ролі Бланш Гадсон, старої, прикутої до інвалідного візка колишньої кінозірки, яка знаходиться у конфлікті з її психічно хворою сестрою, у вельми успішному психологічного трилері Що сталося з Бебі Джейн? (1962). Фільм мав величезний успіх, покривши всі витрати протягом 11 днів з дня його загальнонаціонального випуску, і тимчасово відродив кар'єру Кроуфорд. У тому ж році, Кроуфорд знялася в ролі Люсі Гарбін у фільмі жахів Вільяма Касла Гамівна сорочка (1964). В 1965 році вона зіграла Емі Нельсон у фільмі Я бачила, що ви зробили (1965).

    В 1969 році Кроуфорд появилася в телевізійному серіалі Нічна галерея (який виходив протягом 1969—1973). Вона знялася на великому екрані в останній раз, граючи доктора Броктон у фільму жахів Германа Коена Трог (1970), закінчивши кар'єру, що охоплює 45 років і більше вісімдесяти фільмів.

    Останні роки

    В 1970 році Кроуфорд була представлена ​​разом з Сесілем Б. Де Міллем до премії Золотий глобус. Кроуфорд опублікувала свою автобіографію, Портрет Джоан, в співавторстві з Джейн Кеснер Ардмор, в 1962 році через видавництво Даблдей. Наступна книга Кроуфорд, Мій спосіб життя, був опублікований в 1971 році у видавництві Саймон і Шустер.

    Її останній публічний виступ відбувся 23 вересня 1974, в гостях у своєї старої подруги Розалінд Расселл в Нью-Йорку в ресторані Радужний номер. Рассел страждала в той час від раку молочної залози і артриту. Коли Кроуфорд побачила фотографії, які з'явилися в газетах наступного дня, вона сказала: «Якщо я так виглядаю, то ви мене більше не побачите».

    Смерть і спадщина

    Сліди рук і ніг Джоан Кроуфорд

    8 травня 1977 року Кроуфорд віддала улюблену ши-тцу «Принцесу лотос», оскільки була занадто слабка, щоб піклуватися. Вона померла через два дні в своїй квартирі в Нью-Йорку від серцевого нападу, в той же час повідомляється, що вона хворіла на рак підшлункової залози. Похорон відбувся на Кемпбелл Фанрел Гаус, Нью-Йорк, 13 травня 1977. У своєму заповіті, який був підписаний 28 жовтня 1976 року, Кроуфорд заповіла двом її маленьким дітям, Сінді і Кеті, по $ 77500 кожній. Також значну суму вона залишила різним благодійним організаціям. Кроуфорд було кремовано і її прах був поміщений в склеп з її останнім чоловіком, Альфредом Стілом, на кладовищі Фернкліфф в Нью-Йорку.

    Сліди рук і ніг Джоан Кроуфорд увіковічуються в зовнішньому дворі Китайського Театру на Голлівудському бульварі в Голлівуді. Вона має зірку на Алеї слави в Голлівуді за адресою 1750 Вайн-стріт. Журнал Playboy назвав Кроуфорд № 84 в «100 найсексуальніших жінок 20-го століття» 1999 року.

    Фільмографія

    Німі фільми

    РікУкраїнська назваОригінальна назваКінокомпанія
    1925 1Леді ночі Lady of the NightMetro-Goldwyn-Mayer
    2Горда плоть Proud Flesh
    3Раба моди A Slave of Fashion
    4Весела вдова The Merry Widow
    5Дівочі посиденьки Pretty Ladies
    6Коло The Circle
    7Мічман The Midshipman
    8Витончений грішник The Exquisite Sinner
    9Великий парад The Big Parade
    10Бен-Гур: історія Христа Ben Hur
    11Старий одяг Old Clothes
    12Єдиний The Only Thing
    13Саллі, Ірен і Мері Sally, Irene and Mary
    1926 14Бродяга, бродяга, бродяга Tramp, Tramp, TrampFirst National Pictures
    15Йолоп The BoobMetro-Goldwyn-Mayer
    16Париж Paris
    1927 17Переможці пустелі Winners of the Wilderness
    18Платні танцівниці The Taxi Dancer
    19Розуміння серця The Understanding Heart
    20Невідомий The Unknown
    21На дванадцять миль геть Twelve Miles Out
    22Весняна лихоманка Spring Fever
    1928 23Вест-Пойнт West Point
    24Закон хребта The Law of the Range
    25Роза-Марія Rose-Marie
    26Через Сінгапур Across to Singapore
    27Чотири стіни Four Walls
    28Наші танцюючі дочки Our Dancing DaughtersCosmopolitan Production
    29Сон любові Dream of Love
    1929 30Герцог йде геть The Duke Steps Out
    31Наші сучасні дівчата Our Modern Maidens

    Звукові фільми

    Рік

    Українська назваОригінальна назваКінокомпанія
    1929 32Голлівудське рев'ю 1929 року The Hollywood Revue of 1929Metro-Goldwyn-Mayer
    33Неприручений Untamed
    1930 34Місяць Монтани Montana Moon
    35Наші сором'язливі наречені Our Blushing Brides
    36Плата Paid
    1931 37Танцюйте, дурні, танцюйте Dance, Fools, Dance
    38Повна здача Complete Surrender
    39Усміхнені грішники Laughing Sinners
    40Цей сучасний вік This Modern Age
    41Одержима Possessed
    1932 42Гранд-готель Grand Hotel
    43Летті Лінтон Letty Lynton
    44Дощ RainUnited Artists
    1933 45Сьогодні ми живемо Today We LiveMetro-Goldwyn-Mayer
    46Танцююча леді Dancing Lady
    1934 47Седі МакКі Sadie McKee
    48Ланцюги Chained
    49Забуваючи про всіх інших Forsaking All Others
    1935 50Дами більше не потрібно No More Ladies
    51Я живу своїм життям I Live My Life
    1936 52Чудова інсинуація The Gorgeous Hussy
    53Любов у бігах Love on the Run
    1937 54Кінець місіс Чейні The Last of Mrs. Cheyney
    55Наречена була в червоному The Bride Wore Red
    1938 56Манекен Mannequin
    57Світла година The Shining Hour
    1939 58Льодове божевілля Ice Follies of 1939
    59Жінки The Women
    1940 60Дивний вантаж Strange Cargo
    61Сьюзен і Бог Susan and God
    1941 62Обличчя жінки A Woman's Face
    63Коли дами зустрічаються When Ladies Meet
    1942 64Вони всі цілували наречену They All Kissed the BrideColumbia Pictures
    65Знову разом у Парижі Reunion in FranceMetro-Goldwyn-Mayer
    194366Поза підозрою Above Suspicion
    194467Голлівудська їдальня Hollywood CanteenWarner Brothers
    194568Мілдред Пірс Mildred Pierce
    194669Гумореска Humoresque
    194770Одержима Possessed
    194871Дейзі Кеньйон Daisy Kenyon20th Century Fox
    1949 72Шлях фламінго Flamingo RoadWarner Brothers
    73Це велике почуття It's a Great Feeling
    1950 74Прокляті не плачуть The Damned Don't Cry!
    75Гарріет Крейг Harriet CraigColumbia Pictures
    195176Прощай, моя примха Goodbye, My FancyWarner Brothers
    1952 77Ці небезпечні жінки This Woman is Dangerous
    78Раптовий страх Sudden FearRKO Radio Pictures
    195379Сумна пісня Torch SongMetro-Goldwyn-Mayer
    195480Джонні Гітара Johnny GuitarRepublic Pictures
    1955 81Жінка на пляжі Female on the BeachUniversal Pictures
    82Королева бджіл Queen BeeColumbia Pictures
    195683Осіннє листя Autumn Leaves
    195784Історія Естер Костелло The Story of Esther Costello
    195985Найкраще The Best of Everything20th Century Fox
    196286Що сталося з Бебі Джейн? What Ever Happened to Baby Jane?Warner Brothers
    196387Сторож The CaretakersUnited Artists
    196488Гамівна сорочка Strait-JacketColumbia Pictures
    196589Я бачила, що ви зробили I Saw What You DidUniversal Pictures
    196790Каратисти-вбивці The Karate KillersMetro-Goldwyn-Mayer
    196891Берсерк! Berserk!Columbia Pictures
    197092Трог TrogWarner Brothers

    Цікаві факти

    • У фільмі «Вони всі цілували наречену» (1942) вона зіграла роль, яку повинна була грати Керол Ломбард. Кроуфорд погодилася зіграти цю роль після загибелі Ломбард в авіакатастрофі під час туру по збору коштів на допомогу армії. Весь гонорар за зйомки Кроуфорд перерахувала в Червоний Хрест і звільнила свого агента за те, що той утримав з цієї суми обумовлені контрактом 10 %.
    • Кроуфорд вважала себе зобов'язаною особисто відповідати на всі отримані нею листа від фанатів, відправляючи кожному автограф. Це заняття протягом багатьох років займало більшу частину її вільного часу. Виняток було зроблено тільки для її колишніх однокласників по Стівенс-коледжу, які цькували її під час навчання.
    • У Кроуфорд була манія чистоти. Вона мила руки кожні 10 хвилин і ходила по будинку за гостями, протираючи фланеллю ті місця, до яких вони торкалися; вона курила сигарети тільки з відкритою нею самою пачки і тільки за умови, що з цієї пачки брала сигарети тільки вона. У всіх готелях, де вона зупинялася, навіть в самих розкішних, вона сама чистила ванну, перш ніж купатися. Дізнавшись, що сантехнік, встановивши унітаз в її новому будинку, скористався ним за призначенням, вона зажадала негайно замінити не тільки сам унітаз, але і всі каналізаційні труби.

    Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.