Джон Ло
Джон Ло (англ. John Law of Lauriston; 21 квітня 1671, Единбург — 21 березня 1729, Венеція) — шотландський фінансист, засновник Banque générale і творець так званої «системи Ло».
Джон Ло | |
---|---|
фр. John Law de Lauriston | |
Народився |
21 квітня 1671[1][2] Единбург, Шотландія[3] |
Помер |
21 березня 1729[3][4][…] (57 років) Венеція, Венеційська республіка[5] ·пневмонія |
Країна |
Франція Королівство Велика Британія |
Діяльність | економіст, фінансист, статистик |
Галузь | економіст |
Знання мов | англійська[4] |
Членство | Французька академія наук |
Посада | Генеральний контролер фінансівd і Director-General of the French East India Companyd |
Рід | Law of Lauristond |
Автограф | |
Народжений в сім'ї ювеліра, Джон Ло з юності вів широкий спосіб життя. Цей спосіб життя вимагав грошей, а грошей завжди не вистачало. Джон Ло був молодий і красивий (навіть заробив прізвисько Beau Law), був бретером і гультіпакою, примудрився потрапити у в'язницю і втекти з неї. Джон Ло був романтиком і знайшов романтику в банківській справі. І він випередив у розумінні суті банківської справи свій час на століття.
Для виходу Шотландії з економічної кризи Джон Ло запропонував реформу системи грошового обігу. Проект Ло був викладений у книзі, яка вийшла в 1705 році в Единбурзі і названа їм «Гроші і торгівля, розглянуті у зв'язку з пропозицією про забезпечення нації грошима». Ло стверджував, що джерелом економічного процвітання є достаток грошей у країні. Гроші повинні бути не металевими, а кредитними, створюватися банком відповідно до потреб господарства, інакше кажучи, паперовими: «Використання банків — найкращий спосіб, який дотепер застосовувався для збільшення кількості грошей».
Система Ло
Система Ло доповнювалася ще двома принципами, значення яких важко переоцінити.
- По-перше, для банків він передбачав політику кредитної експансії, тобто надання позичок, що у багато разів перевищували запас металевих грошей у банку.
- По-друге, він вимагав, щоб банк був державним і проводив економічну політику держави
Кредит відіграє найважливішу роль у розвитку капіталістичного виробництва, і Ло був одним з перших, хто побачив це. Але у такому принципі закладена небезпека для стійкості банківської системи. Банки схильні «зариватися», розширяти свої позики заради прибутків. Звідси й можливість їх краху, який може мати для економіки дуже важкі наслідки. Інша небезпека, або, скоріше, інший аспект цієї небезпеки, — експлуатація надзвичайних можливостей банків державою. Що станеться, якщо банку доведеться розширювати випуск своїх банкнот не для задоволення дійсних потреб господарства, а просто для покриття дефіциту у державному бюджеті? Слово «інфляція» ще не було винайдено, але саме вона загрожувала й банку, і країні, у якій він би діяв.
Джон Ло в Парижі
Джон Ло, не зумівши знайти умови для реалізації свого блискучого проекту в Англії, Шотландії, Савойї і Лігурії, з'явився, зрештою, в Парижі.
Після смерті Людовика XIV Франція була напередодні фінансового банкрутства. Король-сонце залишив грандіозний борг, розвалену переслідуваннями гугенотів економіку, занедбані фінанси. Все це отримав у спадок його племінник — регент Філіп Орлеанський. Новому регенту потрібні були гроші.
Ло довелося відмовитися від ідеї державного банку й погодитися на приватний акціонерний банк. Втім, це був лише обхідний маневр: із самого початку банк був тісно пов'язаний з державою. Заснований у травні 1716 року Загальний банк у перші два роки своєї діяльності мав приголомшливий успіх.
Наприкінці 1717 року була створена «Західна компанія», яка отримала монополію на торгівлю з французькими колоніями в Новому Світі. Оскільки більшість цих володінь були розташовані в долині річки Міссісіпі, між собою французи іменували «міссісіпською». Її акції були повністю оплачені державними облігаціями. В 1719 році «Західній компанії» були інші торговельні компанії на кшталт Ост-Індської, а сама вона стала іменуватися «Компанією Індій». ЇЇ акції продавалися вони лише за дзвінку монету, натомість для купівлі цінних паперів кожної наступної серії треба було пред'явити акції попереднього випуску[6].
Банку, за думкою Ло, належало забезпечувати пропозицію грошей і підтримувати низький рівень відсотка за позиками, що мало стимулювати господарську активність. Що стосується компанії, то хоч вона формально і створювалася для підтримки колоній, але свої права і привілеї отримала під зобов'язання з управління державним боргом. Фактично Компанія ставала посередником між скарбницею і її кредиторами, запропонувавши останнім конвертувати цінні папери в акції компанії.
Система Ло запрацювала — кредит став дешевим. Промисловість і торгівля прийшли в рух, скарбниця звільнилася від основної частини державного боргу. Однак ефект виявився недовгим.
Крах системи Джона Ло і подальший розвиток
Численні вороги й недоброзичливці й просто далекоглядні спекулянти поспішали позбутися і від акцій, і від банкнот. Ло відповів на це підтримкою твердого курсу акцій і обмеженням розміну банкнот на метал. Однак, через те, що для підтримки акцій були потрібні гроші, Ло друкував їх усе більше й більше. Численні розпорядження, які він видавав у ці місяці, вказують на ознаки розгубленості. Ло опинився у безвиході, система гинула… До осені 1720 року банкноти, що перетворилися в інфляційні паперові гроші, коштували не більше чверті своєї загальної вартості у сріблі. Ціни всіх товарів істотно підвищилися. У Парижі бракувало продовольства, посилювалося народне обурення. З листопада банкноти перестали бути законним платіжним засобом. Почалася ліквідація системи. На цих останніх рубежах Ло продовжував вести завзяту боротьбу. У липні він ледь урятувався від розлюченої юрби, що вимагала обміну знецінених папірців на повноцінні гроші, й з труднощами знайшов порятунок у палаці регента. У середині грудня 1720 року Джон Ло із сином, залишивши у Парижі дружину, доньку й брата, таємно виїхав у Брюссель. Усе його майно було незабаром конфісковане й використане для задоволення вимог кредиторів.
Але ідеї Джона Ло не загинули. З розвитком великих акціонерних товариств, що захопили пануівні позиції в цілих галузях промисловості, із зростанням гігантських банків і їх злиттям із промисловими монополіями на межі ХIХ і XX століть утворився фінансовий капітал.
Див. також
Примітки
- Gran Enciclopèdia Catalana — Grup Enciclopèdia Catalana, 1968.
- Annuaire prosopographique : la France savante
- Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118726838 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
- Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
- Ло Джон // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
- Олексій Мустафін. Капітани паперових морів. Еспресо. 2020-07-06.
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Джон Ло