Дзадзикі

Дзадзикі (цацикі, тцацики; грец. Τζατζίκι МФА: [d͡zaˈd͡zikʲi]) — холодний соус-закуска з грецького йогурту, свіжого огірка, кропу та часнику, типова страва грецької кухні. Дзадзикі зазвичай — складова мезе (від грец. μεζές) і використовується як соус-дип до хліба або овочів. Також соус часто подають до м'ясних страв, наприклад, до гірос або сувлакі, або до смаженої риби.

Традиційна грецька подача дзадзикі
Джаджик (сасик)

Джаджи́к (тур. cacık) — турецький холодний суп з огірками, приготований на основі негустих кисломолочних продуктів.

Історія

Таратор — це назва страви з мелених волоських горіхів і оцту в Османській імперії. Таку назву отримали страви з різноманітних приготувань у регіоні, зокрема соуси, салати, соуси. У Леванті таратур — це соус на основі тахіні, тоді як у Туреччині та на Балканах він став означати поєднання йогурту та огірків, іноді з волоськими горіхами. Це стало традиційною частиною мезе.[1]

Схожі страви в інших національних кухнях

450-грамова упаковка дзадзикі
Грецький йогурт та дзадзикі виробництва салонікської компанії Mevgal

Назва соусу походить від турецької страви джаджик (тур. cacik), що складається з тих же продуктів, але має більш рідку консистенцію.

У кіпрській кухні страва називається талатурі (ttalattouri) і, на відміну від грецького рецепту, містить м'яту і меншу кількість часнику. У македонській та болгарській кухнях аналогом вважається холодний суп таратор або ж його «сухий» варіант з віджатого йогурту. У перській кухні страва називається mast-o-khiar. Також дзадзіки можна порівняти з індійським соусом раїта з огірка.

В кавказькому варіанті дзадзіки, в так званому овдуху, використовується кефір, а не йогурт, тим самим створюється освіжаючий ефект влітку. Кефіром заливають суміш овочів, яєць і шинку, тим самим виходить місцевий варіант окрошки, який іноді називають кавказька окрошка.

Рецепт приготування

Греція

Для приготування дзадзіки використовують густий фільтрований йогурт без смакових добавок (у Греції і Туреччині зазвичай з овечого або козячого молока). У нього кладуть кілька зубчиків часнику та натертий на тертці й відчавлений огірок, потім заправляють сіллю і перцем та додають трохи оливкової олії. Іноді також додають лимонний сік, кріп, петрушку або м'яту.

Інгредієнти

  • 1 великий огірок або 2 середніх
  • 2 склянки густого йогурту (без смакових добавок) або сметани (можна кисляку)
  • 3-4 зубчики часнику
  • 2-3 столові ложки оливкової олії
  • 1 чайна ложка білого винного оцту
  • зелень кропу
  • сіль, перець за смаком

Приготування

Огірки натирають на дрібній тертці, попередньо очистивши їх від шкірки, м'якоть відчавлюють та підсолюють. У глибокій тарілці замішують фільтрований йогурт, товчений часник і зелень. Додають туди віджату від вологи м'якоть огірка, оливкову олію, оцет, сіль, перець. Перемішують та залишають у холодильнику до подачі.

Як подавати

Дзадзикі подають до м'ясних страв і як самостійну закуску. Перед подачею ще раз посипають зеленню, можна також посипати червоним перцем і маслинами.

Туреччина

Інгредієнти: часник — 1 зубець, айран — 800 г, великі огірки, очищені від шкірочки, — 2 шт., оливкова олія — 1 ст. ложка, фенхель — 1 столова ложка, сіль — 1 чайна ложка, чабер (чебрець) — 1 чайна ложка, м'ята — 1 чайна ложка.

Огірки вимити, натерти на крупній тертці, посолити. Зелень вимити всю, прибрати гілочки, листочки дрібно нарізати.

Часник натерти або розтовкти з сіллю, залити охолодженим натуральним айраном (можна замінити йогуртом без добавок, обезжиреним кефіром, мацоні, катиком, розведеним водою каймаком) і ретельно перемішати. Дати настоятися близько 10-15 хвилин.

Вилити айран в глибоку миску, додати натерті на тертці огірки і сіль. Ретельно перемішати виделкою, додати по краплі оливкову олію, обережно перемішуючи, щоб олія не зібралася на поверхні айрану. Зверху посипати дрібно порізаною зеленню: фенхелем, чабрецем та м'ятою.

Подавати до столу з кубиками льоду.

Див. також

Посилання

  1. Marks, Gil (17 листопада 2010). Encyclopedia of Jewish Food. HMH. ISBN 9780544186316.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.