Дмитрівська субота
Дмитрівська субота — православне свято, день загального поминання померлих, родительська субота в традиції Російської[1], Сербської[2] і Болгарської[3] православних церков. В богослужбовому уставі цей день не є заупокійним[4]. Здійснюється щорічно в суботу перед днем пам'яті великомученика Димитрія Солунського, яке припадає на 26 жовтня (8 листопада). Назва «Дмитрівська» походить від святого Димитрія Солунського. На території сучасних Білорусі та України християнське поминання померлих у Димитрівську поминальну суботу має давнє, ще язичницьке, походження та аніяк не пов'язувалося а ні з Димитрієм Донським, а ні з його перемогою над татарами у 1380 р. РПЦ пов'язує Дмитрія Донського і Куликовську битву з поминанням у Дмитрівську суботу[5].
Дмитрівська субота | |
---|---|
Офіційна назва | Дмитрівська поминальна субота |
Інші назви | Вселенська субота, Поминальна субота |
Ким святкується | православні |
Засновано | приблизно Х ст. |
Тип | православний, народно-православний |
Значення | помолитися за душі померлих християн |
Дата | 26 жовтня (8 листопада) |
Пов'язаний з | Дмитрієм Солунським |
Дмитрівська субота у Вікісховищі |
У росіян[6] останній поминальний день у році, коли поминали померлих предків.
Історія свята
Постання православної, переважно слов'янської, традиції відзначення Димитрівської поминальної суботи, дослідники пов'язують зі слов'янськими просвітителями та проповідниками християнства, святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм. Саме вони, під час своєї т. зв. «хозарської місії», а потім — під час християнізації Моравії та загалом слов'ян (їхня єпархія сягала сучасних українських земель), стикнулися з глибоким звичаєм осіннього вшанування предків. Як уважають дослідники, перед ними постало питання християнізації цього слов'янського поминального дня, і тому вони вирішили зробити його днем пам'яті св. Димитрія Солунського, який був одним з найшанованіших святих у їхньому рідному місті[5].
Деякі дослідники пов'язують «прив'язку» осіннього дня поминання предків до постаті св. Димитрія Солунського через близькість до відповідного для у католицької традиції, адже св. Кирила і Мефодій мали певний канонічний зв'язок з Римом, зокрема з папами Андріаном ІІ та Іоаном VIII[5].
Святитель Димитрій (Туптало) висловлює думку, що Димитрівська поминальна субота замінила собою язичницькі осінні тризни. «З прийняттям християнства давня традиція збереглася, — продовжує святитель Димитрій, — але, зрозуміло, прийняла інший характер, бо Свята Церква все добре збирає звідусіль, але облагороджує, удосконалює, підносить….»[5].
Димитрівська поминальна субота була слов'янським святом, тому вона не записана у богослужбовій літературі Константинопольського патріархату. Ця традиція відома лише по соборних «Чиновниках» і монастирських «Обхідниках», у яких відображені особливості реальної богослужбової практики храмів і монастирів Київської митрополії. У останніх під нею вказується поминання тільки спочилої монастирської братії. Одним з перших згадок Димитрівської суботи, як дня поминання всіх покійних є вказівка у збірнику XV століття новгородського походження[7].
Слов'янські традиції
Інші назви
- рос. Дмитровская, Дмитриевская родительская, Поминальная, Вселенская[8], Дедова суббота[9];
- біл. Асяніны, Змітроўскія дзяды, Змітроўка[10];
- укр. Вечеря дідів, Діди, Осінні Діди, Дідівські суботи, Дідівська днина, Баби[11], Дмитрівська поминальна субота, Дмитрівська батьківська субота;
- болг. Димитровска задушница, Голяма задушница, Митровско одуше, Усенско одуше, Архангелова задушница;
- мак. Митровденска задушница, Митровски мртвен;
- серб. Митровске задушнице, Затворне задушнице.
У Сербській православній церкві Дмитрівська субота (серб. Митровске задушнице, затворне задушнице[2]) входить у число чотирьох головних поминальних субот року[12]. В сербській народній традиції поминки перед Дмитрієвим вдень місцями відбувалися в п'ятницю, а не в суботу[13].
Болгари осінній поминальний день відзначають в суботу перед Димитровим днем, рідше після нього (болг. Димитровска задушница, голяма задушница, страндж. Митровско одуше, есенско одуше) або в суботу перед Михайловим днем, 8 листопада (болг. Архангелова, Рангелова задушница, Рангелска душница, Архангелска одуша, капанск. душна събота)[14]. Осіннє поминання померлих може вважатися в тих чи інших регіонах головним поминальним днем року[2]. У Дмитрівську суботу служба ведеться тільки в кількох храмах Болгарської православної церкви[15], тоді як Михайлівська субота вважається поминальним днем всієї Болгарської церкви[16].
Див. також
- День всіх померлих вірних
- День Мертвих
- Поминальні дні у слов'ян
- Діди
Примітки
- Заупокойное богослужение // Заупокойное всенощное бдение. Архів оригіналу за 1 жовтня 2015. Процитовано 8 листопада 2018.
- Виноградова, Толстая, 1999, с. 248.
- Димитриевская родительская суббота
- Димитриевская (Дмитриевская) родительская суббота // Православная энциклопедия. — М. : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2007. — Т. XIV. — С. 719—721. — 752 с. — 39 000 экз. — ISBN 978-5-89572-024-0.
- ДИМИТРІВСЬКА ПОМИНАЛЬНА СУБОТА БЕЗ МОСКОВСЬКИХ МІФІВ | КИЇВСЬКЕ ПРАВОСЛАВ'Я. kyiv-pravosl.info (укр.). Процитовано 8 листопада 2018.
- Толстая, 2009, с. 161.
- Афанасий (Сахаров). О поминовении усопших по уставу Православной церкви. М., 1998
- Снегирёв, 1837, с. 49.
- Терещенко, 1848, с. 129.
- Васілевіч, 1992, с. 593.
- Стішова Н. С. Календарні свята осіннього циклу в звичаєво-обрядовій культурі українців (ХХ — початок ХХІ століття) Архівовано 22 березня 2018 у Wayback Machine. — Київ — 2017
- Култ мртвих. Архів оригіналу за 1 жовтня 2015. Процитовано 8 листопада 2018.
- Милетић Г. Резултати рекогносцирања сеоских насеља Смедеревске општине обичаји животног циклуса
- Архангелова задушница
- Вижте кога се пада Задушница през 2017
- Днес е Архангелова задушница
Література
- Афанасий (Сахаров). О поминовении усопших по уставу Православной церкви. М., 1998
- Бессонов П. А. Калики перехожие. М., 1861. Вып. 1.
- Голубинский Е. Е. Преподобный Сергий Радонежский и созданная им Троицкая лавра. М., 1909.
- Денисов П. В. Религиозные верования чуваш. Чебоксары, 1959
- Карамазов В. Д. Всеобщая история религий мира. М., 2011.
- Рыбаков Б А. Язычество древних славян. М., 1981
- Толстая С. М. Полесский народный календарь. М., 2005
- Християнски празници и паметни дни. София, 1996
- Широкова Н. С. Мифы кельтских народов. М., 2004
Посилання
- Поминальниця // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XI : Літери Пере — По. — С. 1434. — 1000 екз.