Дурень (фільм)

«Дурень» (рос. Дурак) — російський соціальний драматичний фільм 2014 року режисера Юрія Бикова. Присвячено Олексію Балабанову. Визнано однією з головних подій в російському кіномистецтві 2014 року, завоювала багато нагород.

Дурень
рос. Дурак
Жанр драма
Режисер Юрій Биков
Продюсер Олексій Учитель
Кіра Саксаганська
Олена Бистрова
Філіп Пастухов
Сценарист Юрій Биков
У головних
ролях
Артем Бистров
Наталія Суркова
Оператор Кирило Клепалов
Композитор Юрій Биков
Тривалість 116 хв.
Мова російська
Країна  Росія
Рік 2014
Дата виходу 11 грудня
Кошторис 1,3 млн долл.
IMDb ID 3560686
Рейтинг 16+
Офіційний сайт

Синопсис

Дія відбувається в провінційному російському місті. Молодого слюсаря-сантехніка Дмитра Нікітіна, який попутно вчиться на інженера-будівельника, серед ночі викликають до гуртожитку, де прорвало водогінну трубу. Під час огляду Нікітін визначає, що будівля, яка перебуває без ремонту майже 40 років, знаходиться в аварійному стані і може завалитися будь-якої хвилини. У гуртожитку проживають понад вісімсот людей, які навіть не підозрюють про небезпеку, що їм загрожує.

Нікітін знаходить спосіб повідомити про це мерові міста, Галагановій, яка саме тоді відзначає свій 50-річний ювілей у ресторані. Мер збирає (у малому залі ресторану) високопоставлених чиновників міста на термінову нараду: падіння будівлі загрожує фінансовою перевіркою, у підсумку якої може розкритися масштабне розкрадання бюджету міста протягом багатьох років, здійснене мером і її підлеглими. Хоча Галаганова схильна прийняти рішення про евакуацію людей з будівлі, вона незабаром розуміє, що розселити мешканців терміново неможливо. Тоді мер зі своїм заступником і «сірим кардиналом», Богачовим, приймають рішення звалити провину на своїх підлеглих, начальника пожежної охорони Матюґіна і начальника департаменту ЖКГ Федотова, а їх самих вбити та звинуватити, що вони втекли з міста. Начальник поліції, отримавши вказівку від мера, повідомляє Нікітіну, Матюґіну та Федотову, що евакуація мешканців вже проводиться, і запрошує їх проїхати переконатися в цьому на місці. Однак замість гуртожитку, поліціянти відвозять їх у глухе місце. Перед розстрілом Федотов вмовляє їх відпустити молодого сантехніка. Поліціянти наказують Нікітіну мовчати і негайно покинути місто разом із родиною.

Нікітін поспішає додому і тієї ж ночі тікає з дружиною та сином, певний, що мешканців гуртожитку вже розселяють, але дорогою бачить, що біля гуртожитку нічого не відбувається. Посварившись із дружиною, яка не поділяє його ставлення до події, бо люди у гуртожитку їм ніхто, але й не хоче відпускати його, тому що боїться за сім'ю, Нікітін біжить в гуртожиток і починає будити його мешканців з криком, що будівля падає. На світанку йому вдається вигнати всіх на вулицю, проте один з місцевих алкоголіків налаштовує натовп проти сантехніка, і того жорстоко б'ють. Неживе тіло Нікітіна залишається під гуртожитком, а мешканці йдуть назад у будівлю.

У ролях

Актор Роль
Артем Бистров Дмитро Нікітін Дмитро Нікітін
Наталія Суркова Галаганова мер Галаганова
Юрій Цурило Богачов заступник мера Богачов
Олександр Коршунов Іван Нікітін, батько Дмитра Іван Нікітін, батько Дмитра
Ольга Самошина мати Нікітіна
Борис Невзоров Федотов Федір Матвійович начальник служби ЖКГ Федотов Федір Матвійович
Кирило Полухін Анатолій Матюгин начальник пожежної охорони міста Анатолій Матюгин
Дар'я Мороз Маша дружина Нікітіна Маша
Сергій Арцибашев Тульський начальник служби охорони здоров'я Тульський
Дмитро Куличков п'яниця з гуртожитку
Олена Панова дружина п'яниці
Максим Пинскер Саяпин начальник УВС Саяпин
Любов Руденко Разуміхіна головний бухгалтер Разуміхіна
Ірина Нізіна Черненко співробітниця мерії Черненко
Петро Баранчєєв Ємельянов помічник мера Ємельянов

Зйомки

Зйомки фільму проходили в Тулі і Москві. Для зйомок напівзруйнованої будівлі було знайдено дійсний гуртожиток у Тулі (вул. Металургів, д. 85). Тріщини, що повзуть стіною, було створено художниками, і з точки зору фізики неможливі ні за обрисам, ні за напрямками зламів. Декорація мала розмір вісім метрів завширшки і три заввишки, а решту домалювали комп'ютером. Усередині приміщень на чотирьох поверхах тріщини були справжніми, їх, за згодою мешканців, зробила знімальна група (по закінченню зйомок за рахунок творців картини було зроблений невеликий ремонт).

Сімейні сцени в будинку Нікітіна знімалися у звичайній московській квартирі в Кузьмінках. Під час зйомок господарі квартири знаходилися у сусідній кімнаті[1]. Картина присвячується пам'яті Олексія Балабанова.

Реакція

У СНД було всього 17 копій фільму для кінотеатрів і фільму не вдалося здобути свого глядача, касові збори за 3 тижні прокату в СНД становили 23 115 $[2]. Фільм став відомим у СНД тільки в січні 2015 року, через місяць після виходу, коли з'явилася можливість подивитися його не в кінотеатрі, тоді ж він і потрапив у топ-250 «Кінопошуку». Сильний вплив на таку популярність зробила позитивна рецензія на фільм від BadComedian, завдяки якій кінострічка зібрала 1,5 млн переглядів на YouTube[3]. Юрій Биков погоджується з тим, що позитивний огляд Badcomedian допоміг фільму стати поулярним[4].

Сценарій написано самим режисером. Жорсткий портрет невеликого містечка, влади якого загрузли в корупції, а заплуталися, вкрай деморалізовані жителі впали в тупе байдужість до власної долі, вбудовується в той же ряд сучасного соціального реалізму.

Саундтрек

Нагороди та номінації

  • Кінофестиваль «Кінотавр»-2014:
    • Приз ім. Г. Горіна за кращий сценарій (Юрій Биков)
    • Диплом Гільдії кінознавців і кінокритиків Росії («За безкомпромісність художнього висловлювання»)
  • Кінофестиваль в Локарно[5]:
    • приз екуменічного журі
    • приз молодіжного журі
    • приз за кращу чоловічу роль (Артем Бистров)
  • Другий приз 8-го Фестивалю російського кіно «Супутник над Польщею» (Варшава)[6]
  • Фестиваль європейського кіно «Дез Арк» у Греноблі[7]:
    • ґран-прі — «Кришталева стріла»
    • премія за кращу операторську роботу (Кирило Клепалов)
    • премія молодіжного журі
  • Премія Гільдії кінознавців і кінокритиків Росії «Білий слон» за кращу жіночу роль другого плану — Наталії Сурковій[8]
  • Кінопремія «Ніка»:
    • премія за кращу жіночу роль другого плану — Дар'я Мороз
    • премія за кращу сценарну роботу — Юрій Биков
    • номінація на премію за кращий фільм року
    • номінація на премію за кращу жіночу роль другого плану — Наталя Суркова
    • номінація на премію за кращу чоловічу роль — Артем Бистров
  • 5-й Забайкальський кінофестиваль (Чита)[9]:
    • Головний приз
    • приз за кращу жіночу роль — Наталя Суркова

Примітки

  1. (рос.) Репортаж зі зйомок фільму Юрія Бикова «Дурень». Вокруг ТВ. 19 лютого 2014. Процитовано 5 січня 2015.
  2. (рос.) ДУРЕНЬ: касові збори, про фільм. www.kinometro.ru. Процитовано 16 лютого 2019.
  3. (рос.) GoodComedian — ДУРАК (достойное российское кино) на YouTube
  4. (рос.) вДудь (20 червня 2017). Юрий Быков — о «Методе», Хабенском и BadComedian / вДудь. Процитовано 16 лютого 2019.
  5. (рос.) Андрій Плахов (18 серпня 2014). Філіппінський терор і російський дур. Підсумки кінофестивалю в Локарно. Коммерсантъ. Процитовано 18 серпня 2014.
  6. (рос.) Фестиваль «Супутник» у восьмий раз пролетів над Польщею
  7. Джапарідзе, Михаїл (19 грудня 2014). Фільм «Дурень» Юрія Бикова отримав ґран-прі Фестивалю європейського кіно. ИТАР-ТАСС. Процитовано 5 січня 2015.
  8. Валерій Кичин (3 лютого 2015). «Білий слон» назвав кращі кінороботи року. Російська газета. Процитовано 5 лютого 2015.
  9. (рос.) П'ятий Забайкальський Міжнародний Кінофестиваль. Офіційний портал «Забайкальський край». 25 травня 2015. Архів оригіналу за 14 червня 2015. Процитовано 25 травня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.