Синопсис

Сино́псис (від дав.-гр. σύνοψις < συν «с», со + όπτω — «огляд», «дивлюсь»; грец. sunoptikos — «бачений разом»[1]) — виклад в одному загальному огляді, у стислій формі, без докладної аргументації та без детальних теоретичних міркувань, одного цілого предмету або однієї галузі знань. Синопсис пишеться від третьої особи в теперішньому часі, про те, що та як буде відбуватися у творі[2].

Від більш пізніх історичних праць синопсис відрізняється повною відсутністю прагматизму, роз'яснення внутрішнього зв'язку між подіями попередніми та наступними, та будь-яких елементів історичної критики. Типовим зразком історичного синопсиса є Синопсис Київський Інокентія Ґізеля, що викладає в стислому вигляді і в хронологічній послідовності факти історії Русі. Синопсиси розрізняють:

  • Синопсис — загальний огляд, описів, зведення, збірник статей різних авторів з певного предмета, або зведення різних матеріалів з одного питання в історичній літературі.
  • Синопсис — скорочений виклад тлумачень, проповідей, творів релігійного змісту в богословській літературі.
  • Синопсис — короткий опис дії у кінострічці чи кіносценарії з додаванням образних елементів.
  • Синопсис — журнал, що видається кожному судну Адміністрацією для безперервної реєстрації історії судна, та пов'язані з ним документи[3][4].
  • Синоптична метеорологія — розділ метеорології, що розглядає процеси із характерним просторовим розміром порядку 1000 км або більше, але менші за загальні процеси циркуляції атмосфери[5][6].

Хронологічний виклад

У поляків колись синопсисом називався простий хронологічний збір і виклад прав і правил, даних польськими королями русичам, які раніше були в польському підданстві. У візантійській богословській літературі синопсисом називався послідовний огляд і виклад в скороченні декількох однорідних об'єктів; так, наприклад, огляд бесід святого Афанасія (IV століття) або огляд проповідей Златоуста на Святе Письмо Старого і Нового Завіту (IV-V століття).

Скорочений виклад

Синопсисом називається і скорочений виклад тлумачень Отців Церкви, прототипом яких служить багатотомне видання «Sacrae Scripturae cursus completus» француза Міня. Синоптиками звуться автори трьох Синоптичних Євангелій (перше з усіх чотирьох в Новому Завіті): Марк, Матвій і Лука. Синопсис євангельський - узгодження оповідань чотирьох канонічних Євангелій.

Див. також

Примітки

  1. Liddell-Scott-Jones: A Greek-English Lexicon. Clarendon Press, 9. Auflage. Oxford 1996, ISBN 0-19-864226-1, Stichwort σύνοψις.
  2. Синопсис — що це? Синопсис — приклади. Синопсис — як написати
  3. Український юридичний термінологічний словник
  4. Наказ № 129 від 18.05.2004 «Про затвердження Положення про синопсис судна». «Державний департамент морського і річкового транспорту»
  5. American Meteorological Society. Cyclonic scale. Архівовано 30 вересня 2007 у Wayback Machine. Retrieved on 10 May 2007.
  6. Фурман В. В. «Синоптична метеорологія Архівовано 22 січня 2010 у Wayback Machine.» Метеорологія і кліматологія

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.