Душара

Душара (араб. ذو شرى) — божество давньоарабського пантеону. Був верховним божеством в пантеоні держави набатеїв, шанувався також деякими племенами північної та центральної Аравії. Мабуть, ім'я божества є арамеїзацією арабського «зу-Шара» («володар Кулі»). Шара — ймовірно, назва Петри, а також, можливо, є заміною забороненого імені божества Аарра.

Душара
Божество в Арабська міфологія
 Медіафайли у Вікісховищі

Душара був богом-покровителем Петри, столиці Набатеї, і Мадаїн-Саліх, а також богом-громовержцем і ототожнювався з Зевсом з давньогрецького пантеону. Одночасно був богом землеробства та рослинності, виноградарства та виноробства і відповідав Діонісу. Згідно з давньоарабським міфом, народжений дівою-каменем. Ототожнення з Діонісом і народження від діви свідчать про те, що він, мабуть, був вмираючим і воскресаючим богом. Можливо, що в ісламський період в Набатеї ототожнювався з Аллахом, але цілком ймовірно, що Аллах шанувався там нарівні з Душарою.

Святилище в Петрі включає великий храм, у центрі якого знаходиться великий чорний кубічний камінь, якому приносили жертви. Крім того, святилище, що датується серединою I століття до нашої ери, виявлено в порту Поццуолі на західному узбережжі Італії [1].

Шанування широко поширене серед арабських племен і після падіння набатейської держави — в римський період і, можливо, вже в ісламський період[2].

Ім'я Душара згадує ісламський історик IX століття Хішам ібн Мухаммад ал-калб у своїй «Книзі ідолів».

Примітки

  1. AA.VV. Museo archeologico dei Campi Flegrei - Catalogo generale (vol. 2) - Pozzuoli, Electa Napoli 2008, pag. 60-63
  2. Peterson, Stephanie Bowers, «The Cult of Dushara and the Roman Annexation of Nabataea» (2006). Open Access Dissertations and Theses. Paper 5352.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.