Діалекти білоруської мови
Білоруська мова ділиться вченими на два основних діалекти, північно-східний діалект і південно-західний діалект, які розділені перехідним середньобілоруським діалектом. Діалекти білоруської народно-діалектної мови відрізняються один від одного лексикою, характером акання, наявністю жорсткого «Р» у всякому положенні або в певних умовах, або змішуванням твердого «Р» з м'яким, наявністю або відсутністю дифтонгів, дзекання і цекання, змішування «Ч» і «Ц» і т п., а також наявні змішані діалекти на кордонах з українськими, північно і південноросійськими діалектами.
Великий внесок у вивчення особливостей діалектів білоруської мови вніс академік Російської Імператорської Академії наук Юхим Карський. Після закінчення Другої світової війни Інститутом мовознавства Академії наук УРСР спільно з Білоруським Державним університетом і педагогічними інститутами радянської республіки було організовано докладне і систематичне вивчення діалектів білоруської мови в державних кордонах БРСР. На основі зібраних матеріалів було складено докладний «діалектологічний атлас білоруської мови», не всі мови світу і навіть не всі мови Європи мають такі докладні і добре зафіксовані наукові роботи в області діалектології.
У Білорусі також існує таке явище, як трасянка . Це — розмовна мова з переважно російським словником, але білоруською граматикою і фонетикою . Утворилася трасянка в результаті змішування народно-діалектної білоруської мови з сучасною російською літературною мовою. Відзначається, що з усного мовлення трасянка проникає і в публіцистику. Літературна білоруська мова використовується в основному міською інтелігенцією; велика частина міського населення користується російською літературною мовою.
Класифікація білоруських діалектів
В складі білоруської мови виділяють наступні основні групи діалектів[2] :
- Північно-східний діалект — Вітебська область, північний схід і центральна частина Могилівської області
- Вітебська група діалектів — схід Вітебської області
- Полоцька група діалектів — західна і центральна частини Вітебської області і північний захід Могильовської області
- Східно-Могилівська група діалектів — схід і частина центру Могилівської області
- Середньобілоруські говірки — північ Городнянської, центр Мінської, південний захід Могилівської і північний схід Гомельської областей
- Південно-західний діалект — Гродненська область, південь Мінської області та Гомельської області
- Гродненсько-Барановицька група діалектів — Городнянська область і північ Брестської області
- Слуцька група діалектів — південь і південний схід Мінської області, Гомельська область
- Мозирська група діалектів — південь Гомельської області
- Поліська група діалектів — південний захід Брестської області
Див. також
Примітки
- Беларуская мова: энцыклапедыя // Пад рэд. А. Я. Міхневіча. — Мн.: Беларуская энцыклапедыя імя Петруся Броўкі, 1994. — C. 55.
- Этнаграфія Беларусі: Энцыкл. (Беларус. Сав. Энцыкл.; Э91 Рэдкал.: І. П. Шамякін (гал. рэд.) і інш. — Мн.: БелСЭ, 1989. — 575 с.:іл. ISBN 5-85700-014-9
Посилання
- Аўдыязапісы дыялектаў беларускай мовы на карце Беларусі. Dialects. dialects.natatnik.by. Dialects. dialects.natatnik.by.