Еліу Томсон

Еліу Томсон (29 березня 1853 — 13 березня 1937) — британський та американський інженер, винахідник та підприємець, який зіграв важливу роль у створенні великих електричних компаній у США, Великій Британії та Франції.

Еліу Томсон
англ. Elihu Thomson
Еліу Томсон
Народився 29 березня 1853(1853-03-29)
Манчестер, Англія
Помер 13 березня 1937(1937-03-13) (83 роки)
Свампскотт, Массачусетс, США
Країна  Велика Британія
 США
Діяльність винахідник, інженер, бізнесмен
Галузь engineer's degreed
Alma mater Єльський університет і Гарвардський університет
Знання мов англійська[1]
Заклад Массачусетський технологічний інститут
Членство Американська академія мистецтв і наук, Американське філософське товариство[2], Американське фізичне товариство[2] і Національна академія наук США
Автограф
Нагороди

Молоді роки

Народився у Манчестері (Англія) 29 березня 1853 року, але його сім'я переїхала у Філадельфію у 1858 році[3]. Томсон навчався у Центральній вищій школі Філадельфії, яку закінчив у 1870 році. Після закінчення школи Томсон викладав у цьому ж навчальному закладі, а у віці двадцяти трьох років отримав посаду завідувача кафедри хімії. У 1880 році він покинув Центральну вищу школу, для того щоб проводити дослідження в новій на той час галузі електротехніки[4].

Ватметр Еліу Томсона

Інновації в електротехніці

Разом із Едвіном Х'юстоном, колишнім вчителем, а пізніше і колегою по Центральній вищій школі Філадельфії, Томсон заснував Thomson-Houston Electric Company. Відомі винаходи Томсона, створені у цей період: апарат контактного зварювання, проекти дугової системи освітлення, місцевий силовий трансформатор, індукційний грозозахист[5]. У 1892 році Thomson-Houston Electric Company об'єдналася із General Electric Company Едісона, щоб стати General Electric Company[6].

Історик Томас Г'юз пише, що Томсон «показав свої характерні риси у майстерні і лабораторії як винахідник, і у діловому світі як підприємець. Для вирішення він вибрав проблеми у галузі, що швидко розвивається — електричного освітлення та електронергетики»[7]. У подальшому ім'я Томсона було відзначено у британській компанії British Thomson-Houston (BTH) та французьких компаніях Thomson і Alstom.

Між 1880 і 1885 роками Томсон подавав в середньому двадцять одну патентну заявку на рік, у роки між 1885 і 1890 ця кількість подвоїлася. Після злиття та утворення General Electric Company, Томсон переніс свою лабораторію біля Бостона, в місце недалеко від штаб-квартири компанії GE, щоб забезпечити свій контроль над дослідженнями[7]. Томсон відмовився від пропозиції стати директором GE, надаючи перевагу подальшим дослідженням на противагу менеджменту.

Нагороди

Томсон був першим, хто отримав Медаль Едісона Американського інституту інженерів-електриків (AIEE) (на даний час Інститут інженерів з електротехніки та електроніки, IEEE) у 1909 році «за видатні досягнення в електричній науці, техніці та мистецтві, протягом останніх тридцяти років»; Томсон був також президентом цієї організації у 1889-90 роках[8]. У 1901 став лауреатом премії Румфорда. У 1916 році нагороджений медаллю Г'юза. У 1925 році став лауреатом медалі Франкліна. У 1927 році став лауреатом медалі Фарадея. За свої винаходи (у нього їх було понад 700) і наукові досягнення він був також удостоєний нагород багатьох наукових товариств, інститутів і держав[9].

Патенти Еліу Томсона

Див. також

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. NNDB — 2002.
  3. http://pdfhost.focus.nps.gov/docs/NHLS/Photos/76002002.pdf
  4. http://www.ieeeghn.org/wiki/index.php/Elihu_Thomson
  5. «Elihu Thomson Eightieth Birthday Celebration at the Massachusetts Institute of Technology» (The Technology Press: 29 March 1933)
  6. Fitti, Charles J., «Elihu Thomson», APS Library Bulletin, Winter 2001.
  7. Hughes, Thomas «American Genesis» (Chicago and London: The University of Chicago Press, 2004).
  8. Presidents of the American Institute of Electrical Engineers (AIEE). IEEE Global History Network. IEEE. Процитовано 08 серпня 2011.
  9. Elihu Thomson: Early Life and Career

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.