Ептон Білл Сінклер

Ептон Білл Сінклер-молодший (англ. Upton Beall Sinclair, Jr .; 20 вересня 1878 25 листопада 1968) американський письменник, що випустив понад 90 книг в різних жанрах, один зі стовпів викривальної журналістики і соціалістичний діяч. Отримав визнання і популярність в першій половині XX століття. Лауреат Пулітцерівської премії за роман "Зуби дракона" (1943 рік).

Ептон Білл Сінклер
англ. Upton Sinclair
Псевдо Clarke Fitch, Arthur Stirling і Frederick Garrison
Народився 20 вересня 1878(1878-09-20)[1][2][…]
Балтимор, Меріленд, США[3]
Помер 25 листопада 1968(1968-11-25)[3][1][…] (90 років)
Баунд-Брук, Сомерсет, Нью-Джерсі, США
Поховання Кладовище Рок Крікd
Країна  США
Діяльність журналіст, прозаїк-романіст, кінопродюсер, письменник, публіцист, дієтолог, політик, поет, драматург
Alma mater Колумбійський університет і Сіті Коледж
Мова творів англійська[1]
Роки активності з 1898
Magnum opus Джунглі (роман)
Членство Американська академія мистецтв та літератури
Партія Соціалістична партія Америки і Демократична партія США
Батько Upton Beall Sinclaird
Мати Priscilla Augusta Hardend[4]
Автограф
Нагороди

 Ептон Білл Сінклер у Вікісховищі

Життєпис

Майбутній письменник народився в Балтіморі, в поважній родині, добробут якої було розорено Громадянською війною. Це змусило його батька зайнятися винної торгівлею, що з раннього дитинства позначилося у вкрай неприязному ставленні Е. Сінклера до алкоголю — активного пропагандиста тверезого способу життя. Його батько страждав алкоголізмом, і не мав постійної роботи. Хлопчик вже в п'ятирічному віці став цікавитися читанням. У 15 років, щоб оплатити своє навчання в коледжі, він пише різні замітки для бульварних журналів.

Очолював громадський рух під гаслом «Покінчимо з бідністю в Каліфорнії!», що намагався розв'язувати проблеми безробіття шляхом організацій кооперативних виробництв на занедбаних підприємствах.

У 1923 році Сінклер був заарештований на мітингу в підтримку синдикалістської профспілки «Індустріальні робітники світу», коли зачитував Білль про права.

Балотувався в Палату представників (в 1920 році) і Сенат (в 1922 році) від Соціалістичної партії Америки, але в 1934 році висувався в губернатори Каліфорнії вже від Демократичної партії.

Творча спадщина Сінклера нараховує більш ніж 80 книг, в тому числі "Ісус для себе: Біографія" (1955), "Автобіографія Ептона Сінклера" (1962).

Писав під псевдонімами Ensign Clarke Fitch, Arthur Stirling и Frederick Garrison.

Ептон Білл Сінклер був тричі одружений.Помер Сінклер в Баунд-Бруку (штат Нью-Джерсі) 25 листопада 1968 року.

Творчий шлях

Навчаючись в Колумбійському університеті він публікує свої перші романи «Цар Мідас» ( «King Midas», 1901) і «Принц Хаген» («Prince Hagen», 1903), "Щоденник Артура Стірлінга" ("The Journal of Arthur Stirling", 1903 ).

Ептон Сінклер брав участь в лівому русі з 1903 року, ставши поряд з Джеком Лондоном одним з провідних прихильників соціалістичних ідей в американській літературі. У 1904 році стає одним з організаторів «соціалістичного суспільства об'єднаних середніх навчальних закладів».

Працює на м'ясокомбінаті, що показує у своїй книзі "Джунглі". З виходом у світ соціологічного роману «Джунглі» (The Jungle, 1906) став відомим, а роман став бестселером. Події одночасно літературного і громадського роману розповідає про долю литовських іммігрантів, безжально експлуатуються на їх новій батьківщині, в США. Герой на шляху до «соціалістичної віри» проходить шлях від безробітного люмпена-бродяги до в'язня і штрейкбрехера. Дружина гине від передчасних пологів, обидва сини вмирають, також безрадісні долі їх родичів. Все це відбувається на тлі натуралістичних сцен в похмурих чиказьких бойнях, де в жахливих міазмах розкладання головний герой свіжого загинув туберкульозний худобу, з м'яса якого виробляються консерви та ковбаса. Цей документальний репортаж разом з метафоричною назвою, міцно закріпившись в обороті, вкинувши читачів в шок, викликав величезний резонанс - була створена сенатська комісія розслідувала ситуації на бойнях.

Письменник належав до великої групи публіцистів і журналістів - «розгребателів бруду», (лідер - Лінкольн Стеффенс), друкували в багатотиражних виданнях викриття корупції, фальсифікації медикаментів, продажності вартових правопорядку, фінансових махінацій і торгівлі «живим товаром», експлуатації дитячої праці та афер політиків.

У 1927 році Сінклер випустив роман «Нафта» (англ. «Oil!»).

Фільми

У 2007 році за романом був знятий художній фільм «Нафта», який був висунутий на премію Оскар у 8 номінаціях і отримав 2 статуетки, в тому числі краща чоловіча роль.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.