Ернст Боріс Чейн

Ернст Боріс Чейн (англ. Ernst Boris Chain Ернст Боріс Чейн, нім. Ernst Boris Chain Ернст Боріс Хаїн, 19 червня, 1906, Берлін 12 серпня, 1979, Малрені, Мейо) британський біохімік німецького походження, лауреат Нобелівської премії з фізіології або медицини 1945 року (спільно з Александром Флемінгом і Говардом Флорі) «за відкриття пеніциліну і його цілющого впливу при різних інфекційних хворобах».

Ернст Боріс Чейн
Ernst Boris Chain
видатний біохімік, лауреат Нобелівської премії по фізіології і медицині (1945)
видатний біохімік, лауреат Нобелівської премії по фізіології і медицині (1945)
Народився 19 червня 1906(1906-06-19)
Берлін, Німеччина
Помер 12 серпня 1979(1979-08-12) (73 роки)
Малрені, Мейо, Ірландія
Країна  Велика Британія
Діяльність біохімік, викладач університету, хімік
Alma mater Університет Фрідріха-Вільгельма
Галузь біохімія
Заклад Кембриджський університет
Оксфордський університет
Ступінь доктор філософії (1930) і Q17325596? (1945)
Членство Лондонське королівське товариство, Академія наук СРСР, Французька академія наук, Національна академія деї Лінчеї, Російська академія наук, Національна академія наук Італіїd і Паризька медична академія
Відомий завдяки: відкриття пеніциліну
У шлюбі з Anne Beloff-Chaind
Нагороди Нобелівська премія з фізіології або медицини (1945)

 Ернст Боріс Чейн у Вікісховищі

Життєпис

Народився в Берліні в єврейській сім'ї промисловця і хіміка, недавнього іммігранта з Могильова Михайла Хаїна (пом. 1919) і Маргарити Ейснер Хаїн, рідної сестри одного з керівників Баварської республіки Курта Ейснера.[1] Навчався в Luisengymnasium і ще в гімназичні роки під враженням від відвідин батьківській лабораторії і фабрики зацікавився хімією. У 1930 році закінчив Університет Фрідріха-Вільгельма і наступні три роки займався дослідженнями в області ензимології в клініці Шаріте. З приходом до влади нацистів і зростанням антисемітських настроїв, у 1933 Чейн перебрався у Велику Британію, де до 1935 року працював в Кембриджі, у лабораторії Нобелівського лауреата Фредеріка Хопкінса з вивчення фосфоліпідів. У 1935 році Чейна запросили в Оксфордський університет і в наступному році він отримав позицію лектора в університетській школі патології.

У 1948 році СРСР використав Чейна для обходу обмежень на постачання обладнання для промислового виробництва пеніциліну, що було накладено на СРСР через розробку біологічної зброї: 100-сторінковий звіт Чейна детально описував технологію промислового виробництва пеніциліну, і лише після його отримання СРСР зміг налагодити промислове виробництво[2].

З 1954 року був членом Ради директорів Інституту Вейцмана в Ізраїлі. Вийшовши на пенсію, оселився в Ірландії.

Сім'я

Дружина (з 1948 року) — біохімік Енн Бєлов (Anne Beloff-Chain), сестра відомого британського історика барона Макса Бєлова (1913—1999) і журналістки Нори Бєлов (Nora Beloff, 1919—1997), співавтор ряду наукових робіт чоловіка. Сини — імунолог, професор Міського коледжу Лондона Бенджамін Чейн (Benjamin M. Chain) і президент ради директорів біотехнологічних і фармацевтичних компаній Mindset BioPharmaceuticals, Intellect Neurosciences та інших у США та Ізраїлі, біохімік Даніел Чейн (Daniel G. Chain).

Примітки

  1. Ернст Боріс Чейн — Факти(англ.)
  2. Mauro Capotti. Cold Drugs. Circulation, Production and Intelligence of Antibiotics in Post-WWII Era. Medicina nei Secoli Arte e Scienza, 26/2 (2014) 401-422

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.