Жак Йонгелінк

Жак Йонгелінк ( фр. Jacques Jonghelinck 21 жовтня, 1530, Антверпен — 31 травня, 1606, Антверпен), скульптор і медальєр з Південних Нідерландів доби маньєризму і раннього бароко. Працював у Фландрії, Італії і Іспанії.

Жак Йонгелінк
нід. Jacques Jonghelinck
При народженні нід. Jacques Jonghelinck
Народження 21 жовтня 1530(1530-10-21)
Антверпен
Смерть 31 травня 1606(1606-05-31) (75 років)
  Антверпен
Національність фламандець
Країна Бельгія (Фландрія)
Жанр скульптура, надгробок, портрет,
Навчання в Антверпені
Діяльність скульптор, медальєр
Напрямок маньєризм, раннє бароко
Покровитель кардинал Гранвела, король Філіп ІІ
Вплив Бенвенуто Челліні, Леоне Леоні, Мартен де Вос
Брати, сестри   Nicolaes Jonghelinckd[1]

 Жак Йонгелінк у Вікісховищі

Життєпис

Народився в місті Антверпен. Його батько працював на монетному дворі. Батьки - Петер Йонгелінк та Анна Грамайе. В родині був ще молодший син Ніколас Йонгелінк.

Первісні художні навички здобув під керівництвом батька. Створив подорож до Італії, де удосконалював майстерність під керівництвом скульптора Леоне Леоні в місті Мілан в період 1552-1553 рр[2]. Ймовірно 1553 року повернувся до Нідерландів.

Серед перших значних замов 1558 р.- облаштування надгробка Карла Сміливого, керівництво роботами і золочення фігури[2]. Справа золочення в ті часи була небезпечною, позаяк використовували розчин золота у ртуті. Під час золочення три помічники отруїлися і померли, а дехто став інвалідом. Отруєння парою ртуті мав і Йонгелінк. З 1559 року його узяла на службу тітка іспанського короля Маргарита Пармська, першим радником котрої був Гранвелла [2].

Шлюб

Як скульптор і ливарник, що закінчив навчання і створив освітню подорож, мав право на шлюб. Узяв шлюб із пані Францискою ван дер Югт. Подружжя перебралоь на житло у місто Брюссель, де придбали власний будинок 1561 року. В родині було двоє дітей - Каспар та Анна.

Перший впливовий покровитель

Будинок родини був розташований неподалік від казарми стрільців Ізабелли та палацу священика Гранвелли, майбітнього кардинала. Гранвелла прознав про майстра, що стажувався в Мілані і запросив його до себе на службу. Жак Йонгелінк отримав впливового покровителя і облаштував в садибі Гранвелли власну майстерню.

Зрілі роки

Мав авторитет в зрілі роки. Про майстра знав король Швеції Ерик XIV і запросив скульптора на працю у Стокгольм. Йонгелінк ввічливо відмовився, бо мав намір створити власну кар'єру на батьківщині. Надії здійснилися і він тримав замову на створення садово-паркових скульптур в старовинному палацовому комплескі на Холодній горі (палацово-парковий ансамбль Куленбург). Для палацового саду Йонгелінк створив скульптури Купідона, Нептуна, Бахуса верхи на бочці з вином і алегоричні скульптури «Сім планет» (до 1570 р.)

Праця на монетному дворі в Антверпені

В Антверпені помер контролер монетного двору, що був конкурентом Жака Йонгелінка. Його запросили на працю в монетний двір і він повернувся до Антверпена (грудень 1572 року). Посада на монетному дворі увірвала його працю як скульптора. Родина оселилась в Антверпені в домі, відомому як Йонгелінкгоф (двір Йонгелінка). Нове помешкання родини прикрасили декором, що створив скульптор Корнеліс де Врінд (1514—1575).

Монумент герцогу Альба з алегорією (Знищення єресі)

Монумент герцогу Альба з алегорією

Не секрет, що італійські митці доби відродження обслуговували князівські двори, володарі котрих відрізнялись жостокістю і злочинами. Майстри нової стилістики маньєризму і бароко були вимушені також обслуговувати реакціонерів з королівських і князівських родин.

Герцог Альба прибув у Нідерланди з завданням короля Іспанії придушити повстання потестантів в Південних Нідерландах. Про несамовиту жорстокість герцога знали і з країни емігрувало близько 100000 осіб, бо розпочалися убивства, спалення живцем на вогнищі і конфіскації майна на користь іспанського короля... Каральна операція в самому Антверпені мала наслідком убивство 2500 мешканців міста і пожежу в мирний період.

Аби увічнити перемогу над покараним містом, герцог Альба замовив власний монумент, котрий під примусом створив Жак Йонгелінк. Герцог у повний зріст стояв біля поваленої алегоричної фігури Єресі з двома потворними обличчями. Неприпустима пишніть момумента була такою, що на це зреагував навіть іспанський король Філіп ІІ, підозрілий і не дозволявший помітного підвищення авторитету власних підлеглих. За наказом короля монумент герцогу був зруйнований. Це не перешкодило нагородити герцога значною грошовою сумою...

Смерть і поховання

Жак Йонгелінк помер у 1606 році. Поховання відбулося в склепі церкві Св. Андрія в Антверпені, де були поховані і його батьки.

Вибрані твори

Мартен де Вос (дизайн-малюнок). Жак Йонгелінк медальєр. Принцеса «Маргарита Пармська», намісниця короля Філіпа ІІ у Нівденних Нідерландах, 1556 р.

Галерея обраних творів

Джерела і посилання

Примітки

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Жак Йонгелінк

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.