Житомирська єпархія УПЦ (МП)

Житомирська і Новоград-Волинська єпархія — єпархія Української Православної Церкви, яка контролює парафії і монастирі в межах Андрушівського, Баранівського, Бердичівського, Дзержинського, Житомирського, Коростишівського, Любарського, Новоград-Волинського, Попільнянського, Ружинського, Червоноармійського, Черняхівського, Чуднівського районів Житомирської області.

Житомирська єпархія
Свято-Преображенський кафедральний собор
Основні дані
Церква Українська православна церква (Московський патріархат)
Заснована 1940
Юрисдикція південні райони Житомирської області
Єпархіальний центр Житомир
Кафедральний собор Свято-Преображенський кафедральний собор
Благочинь 14
Парафій 324[1]
Сайт zhytomyr-eparchy.org
Правлячий архієрей

Житомирський і Новоград-Волинський

Никодим (Горенко)
 Житомирська єпархія УПЦ у Вікісховищі
Q9468856?

Кафедральне місто — Житомир. Кафедральний собор — Спасо-Преображенський.

Назви

  • Волинська і Житомирська (1799—1940; від 1840 року — кафедра у Житомирі)
  • Житомирська і Овруцька (1940 — 22 червня 1993)
  • Житомирська і Новоград-Волинська (від 22 червня 1993)

Історія

З 14 червня 2011 єпархію очолює митрополит Никодим (Горенко), який прийшов на зміну архієрею Гурію (Кузьменко), почисленому на спокій.

Своє святительське служіння на теренах Православної Житомирщини єпископ Никодим розпочав із регулярного служіння у соборах та храмах кафедрального міста, а також по благочиннях єпархії, із проповіддями та участями в різних церковних і державних заходах. Владика став на шлях відновлення духовного життя духовенства та вірян єпархії, започаткування добрих традицій, було розпочато неймовірні та маштабні роботи по реставрації та капітальних ремонтів головних соборів міста Житомира. Кожного буденного дня єпископ проводив архієрейський прийом у канцелярії єпархії, де спілкувався із священиками, мирянами, щомісячно Його Преосвященство збирав благочинних та керівників єпархіальних відділів на спільні бесіди, завдяки котрим вирішувались актуальні питання і пропозиції. Було проведено велику роботу по адміністративному устрою єпархії, налагоджено діалог із світською владою, керівниками міста і області.

Єпископ Никодим звершував дияконські і священицькі хіротонії, відвідував парафії, освячував храми, каплиці, нові місця під будівництво храмів. Владика працював і закликав до праці із дітками та молоддю, прикладав усі зусилля аби максимально об'єднати духовенство і тим самим зробити Житомирську єпархію міцною у любові та вірі. Із Божою допомогою та мудрим вмінням архіпастиря у єпархії відбувається чимало яскравих та важливих подій. Житомирська єпархія почала розквітати.

8 вересня 2011року, відбулась шоста сесія Житомирської обласної ради VI скликання, на якій депутатським корпусом було прийняте довгоочікуване історичне рішення про передачу Хрестовоздвиженської церкви (обласний краєзнавчий музей, відділ природи) у власність Житомирської єпархії Української Православної Церкви. 27 вересня 2011 року, в двунадесяте свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, на майданчику, просто неба, біля центрального входу до древньої Хрестовоздвиженської церкви, була відслужена святкова Божественна літургія. Кульмінацією свята стало освячення Хреста. Тисячі присутніх, затамувавши подих споглядали, як за допомогою сучасної будівельної техніки, єпископ Никодим особисто піднявся до центрального купола храму, на висоту півсотні метрів, звершив молитву і освятив напередоднi встановленого Хреста. Після завершення чинопослідування освячення надкупольного хреста відбулася урочиста передача Хрестовоздвиженського храму (будівлі відділу природи Житомирського обласного краєзнавчого музею Житомирської обласної ради) у власність Житомирської єпархії Української Православної Церкви. Вже через певний проміжок часу у Свято-Хрестовоздвиженському храмі було розпочато маштабні ремонтні роботи.

22 квітня 2012 року, під час малого входу Божественної літургії у храмі преподобних Антонія та Феодосія Печерських Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженніший Митрополит Володимир з нагоди 20-річчя Предстоятельського служіння Українській Православній Церкві на кафедрі Київських Митрополитів та на увагу до церковних заслуг єпископа Житомирського і Новоград-Волинського Никодима возвів у сан Архієпископа.

8 травня 2012 року, у Синодальному залі Київської Митрополії, під головуванням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. 34 журналом, Священний синод, вислухавши рапорт Преосвященного Никодима, архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського про встановлення святкування Подільської ікони Божої Матері, ухвалив: встановити святкування Подільської ікони Божої Матері в день віддання свята Успіння Божої Матері. Календарній комісії внести відповідні доповнення в Церковний календар Української Православної Церкви.

29 листопада 2013 року, в місто Житомир прибула світова святиня Православ'я - чесна десниця святого великомученика та Побідоносця Георгія. Урочисту зустріч, яка відбулась на майдані Корольова, очолив архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим. Разом із Владикою ковчег із мощами угодника Божого зустрічали окружні благочинні, духовенство міста, чимало священства із благочинь та православні житомиряни. У рамках прибуття святині в обласний центр був організований і звершений торжественний хресний хід від місця зустрічі до Спасо-Преображенського кафедрального собору. Після прибуття чесних мощей у Спасо-Преображенський собор, під очоленням архієпископа Никодима було звершено молебень. Потік православних міста та численних паломників линув до святині. Кожен прикладався до мощей та древньої ікони святого, написаної близько десятого сторіччя. Ковчег із мощами святого Георгія Побідоносця перебував у Спасо-Преображенському кафедральному соборі до 1 грудня. У неділю, 1 грудня, о 7.30 ранку свята десниця була відправлена для поклоніння вірян у Свято-Троїцький кафедральний собор міста Новограда-Волинського.

25 серпня 2013 року, в місті Житомирі відбулися урочисті заходи з нагоди прославлення у лику місцевошанованих святих священномученика Павла Житомирського (Гордовського)(+1919). Святий мученик ієрей Павел був розстріляний у лихі безбожновладні часи для християн. 94 роки чесні мощі святого ієрея Павла пролежали у землі, на кладовищі Свято-Іаківлівського храму обласного центру. Згідно постанови Священного Синоду Української Православної Церкви від 25 квітня 2013 року (журнал №42), розглянувши життя, труди та подвиги ієрея Павла Гордовського, і врахувавши народне шанування, ухвалено благословити місцеве прославлення і шанування в межах Житомирської єпархії священика Павла Гордовського. 15 липня 2013 року були обрітені святі мощі священномученика Павла, а уже 25 серпня цього ж року урочисто перенесені до Спасо-Преображенського кафедрального собору і прославлені.

19 грудня 2014 року, в день пам'яті святителя Миколая архієпископа Мір-Лікійського чудотворця, в місті Житомирі відбулась очікувана зустріч Предстоятеля Української Православної Церкви, Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Онуфрія. Блаженніший Владика на початку зустрічі відвідав Свято-Успенський архієрейський собор, що на Подолі, приклонився до чудотворної ікони Божої Матері "Подільська", а також благословив вірян, що зібралися на богослжіння. Урочистості продовжилися у Свято-Хрестовоздвиженському кафедральному соборі обласного центру. За участі собору архієреїв та священства Митрополит Онуфрій звершив чин освячення головного престолу та Хрестовоздвиженського кафедрального собору цілком. Наприкінці Божественної Євхаристії Предстоятель УПЦ нагородив керуючого Житомирською єпархією, архієпископа Никодима орденом святителя Миколая Чудотворця. Також Його Блаженство удостоїв нагород благодійників і меценатів, які потрудилися у справі відродження собору. У ході візиту Блаженніший Митрополит Онуфрій відвідав Спасо-Преображенський кафедральний собор та Свято-Анастасіївський жіночий ставропігійний монастир.

31 жовтня 2015 року, з благословіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія та Блаженнішого Патріарха святого міста Єрусалима Феофіла ІІІ, у місто Житомир прибула велика світова святиня - чудотворна ікона Плащаниця Божої Матері. Ікона прибула в Житомир у рамках звершення хресної ходи миру по нашій державі під назвою “Україна під Покровом Богородиці”. Плащаницю у Житомирі зустрічали біля Спасо-Преображенського кафедрального собору. Урочисту зустріч святині разом із благочинними районів та духовенством міста очолив Високопреосвященніший Никодим, архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський. Побачити святу Плащаницю, поклонитися їй та помолитися до Діви Богородиці зібралися тисячі житомирян та паломників. Чудотворна Плащаниця перебувала у Спасо-Преображенському кафедральному соборі міста Житомира з 31 жовтня по 2 листопада. До святині за час її перебування приклонилось близько десяти тисяч вірян.

17 листопада 2016 року, у Житомирі відбулось особливе зібрання благочинних та керівників єпархіальних відділів, під час якого архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим сповістив присутніх про відкриття нового єпархіального управління. Реставрація ще давно переданої споруди у центрі міста тривала майже два роки. Було укріплено фундамент, зроблено нові міжповерхові перекриття, перекрито дах, зроблено фасад та всі ремонтні роботи всередині споруди, облаштовано приміщення під функціонування як управління. Архієпископ Никодим, з нагоди урочистого відкриття вручив подячні грамоти та ордени благодійникам та помічникам, а також пам'ятні медалі святого священномученика Павла Житомирського благочинним та працівникам єпархії. Владика подякував усім, хто вніс свої посильні труди у розбудову та створення нового приміщення.

18 липня 2016 року, на околиці міста Житомира зустрічали урочистий Всеукраїнський хресний хід миру, любові та молитви за Україну. На святкову подію зібрались священики Житомирської єпархії на чолі із арієпископом Житомирським і Новоград-Волинським Никодимом. Також прибуло доволі багато православних житомирян, журналістів та кореспондетнів із різних каналів та інтернет-видань. Зустрівшись із паломниками Владика очолив молебень із читанням святого Євангелія, а ще привітав усіх прочан у древньому і славетному місті Житомирі, закликав до спільної об'єднуючої молитви за мир та спокій в Україні, побажав духовної наснаги, крепості і сили у проходженні шляху молитовного подвигу. Хресний хід із святими чудотворними іконами Богоматері "Почаївська" та "Межиріцька", до якого долучилися тисячі житомирян вирушив у напрямку міста до головної перлини обласного центру - Спасо-Преображенського кафедрального собору. Під час усієї ходи Владика разом із духовенством та вірними молились, було прочитано акафіст преподобному Сергію Радонежському, співались різні богослужбові та церковні піснеспіви. Пройшовши містом та діставшись до кафедрального собору віряни подолали відстань близько 10-ти кілометрів (лише по місту). Уже біля Спасо-Преображенського кафедрального собору, в центрі міста, Владика Никодим перед усіма промовив слово, в якому підкреслив велику силу спільної молитви та хрестоносного подвигу, закликав усіх звертатися до Пресвятої Діви Богородиці в Її чудотворних образах "Почаївська" та "Межиріцька" про здобуття миру в нашій Україні, аби припинилась війна та кровопролиття. У соборі бажаючі мали змогу приклонитися до чудотворних ікон, біля котрих звершують молебні із акафістами. Для паломників та гостей обласного центру була організована трапеза та відпочинок. Всеукраїнський хресний хід миру, любові та молитви за Україну перебував у Житомирі 2 дні, і уже 20 липня о 6:00 годині ранку вирушив у напрямку столиці нашої держави м. Київ.

26 липня 2017 року, на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, під головуванням Предстоятеля УПЦ, Блаженнішого Митрополита Онуфрія, відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. Під час роботи Синоду було розглянуто окремі питання, що відносяться до Житомирської єпархії. Синод благословив на території Житомирської єпархії: утворити Спасо-Покровський жіночий монастир Житомирської єпархії Української Православної Церкви на місці Свято-Покровської парафії (с. Вільха Романівського району Житомирської області). Прийняти та зареєструвати Статут Спасо-Покровського жіночого монастиря Житомирської єпархії Української Православної Церкви (с. Вільха Романівського району Житомирської області). Призначити монахиню Серафиму (Мелещук) на посаду настоятельки Спасо-Покровського жіночого монастиря Житомирської єпархії Української Православної Церкви з возведенням її в сан ігумені та возложенням наперсного хреста за посадою.

Також на подане прохання архієпископа Никодима, щодо затвердження святкування на честь Собору Житомирських святих, Священний Синод УПЦ благословив встановлення дня святкування Собору святих землі Житомирської (25 серпня за новим стилем). До сонму Житомирських святих віднесено:

  • свт. Серафима (Соболева), архієпископа Богучарського, Софійського чудотворця;
  • свт. Мардарія (Ускоковича), єпископа Сербської Православної Церкви в США;
  • сщмч. Фаддея (Успенського), архієпископа Тверського;
  • сщмч. Прокопія (Титова), архієпископа Херсонського;
  • сщмч. Аркадія (Остальського), єпископа Бежецького;
  • сщмч. Амвросія (Гудко), єпископа Сарапульського;
  • сщмч. Парфенія (Брянських), єпископа Ананьївського;
  • прмч. Макарія (Токаревського), архімандрита Овруцького, Канівського, ігумена Пінського, Переяславського чудотворця;
  • сщмч. Олександра Хотовицького, протопресвітера;
  • сщмч. Максима Сандовича, пресвітера;
  • сщмч. Арефу Насонова, пресвітера;
  • сщмч. Мирона Ржепика, пресвітера;
  • сщмч. Павла Гордовського, пресвітера;
  • сщмч. Василія Малахова, пресвітера;
  • мч. Миколая Варжанського;
  • мц. Віру Трукс.

28 липня 2017 року, в день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира та річниці Хрещення Русі у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі відбулась святкова Божественна літургія, яку очолив Предстоятель УПЦ, Блаженніший Митрополит Онуфрій. Його Блаженству співслужили єпископат та духовенство всіх єпархій УПЦ. Під час богослужіння Предстоятель УПЦ возвів архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського Никодима у сан Митрополита.

Єпископи

Житомирський вікаріат Мінської єпархії
Житомирська єпархія

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.