Жулі Паєтт

Жулі Паєтт (фр. Julie Payette; нар. 20 жовтня 1963(19631020), Монреаль, Квебек) канадська інженерка, астронавтка КАА. Генерал-губернатор Канади 02. 10. 2017 — 21. 01 2021.

Жулі Паєтт
фр. Julie Payette
Народилася 20 жовтня 1963(1963-10-20)[1] (58 років)
Монреаль, Квебек[2]
Країна  Канада
Місце проживання Рідо-Голл
Діяльність космонавтка, інженерка, політична діячка
Alma mater Університет Макгілла, Торонтський університет і Атлантичний коледж об'єднаного світу
Знання мов французька, англійська, німецька і італійська
Заклад IBM, Bell-Northern Researchd, Канадське аерокосмічне агентство і Government of Canadad
Посада Генерал-губернатор Канади
Автограф
Нагороди

почесний доктор Університету Лаваляd

почесний доктор Університету Оттавиd

член Королівського товариства Канадиd (2019)

honorary doctorate at Concordia Universityd

honorary doctor of the University of Albertad

почесний доктор Університету Британської Колумбіїd

Освіта, робота

Закінчивши середню школу в Монреалі, Паєтт продовжила навчання у Великій Британії: у 1982 отримала диплом міжнародного бакалаврату в Атлантичному Коледжі (Південний Уельс). Повернувшись до Канади, вступила в Університет Макгілла в Монреалі, який закінчила в 1986, отримавши ступінь бакалавра з електротехніки.

У 1986—1988 роках працювала інженером в компанії «IBM Canada», потім два роки — в Університеті Торонто за проєктом створення комп'ютерів високої продуктивності, отримавши там само 1990 року ступінь магістра прикладних наук.

1991 працювала в дослідницькій лабораторії IBM в Цюрих (Швейцарія), 1992 року — інженером в компанії Bell — Northern Nortel Research (Монреаль) у групі розпізнавання мови.

Космічна підготовка

У січні 1992 року Канадське аерокосмічне агентство оголосило другий відбір астронавтів. Передбачалося, що астронавти цього набору братимуть участь у тривалих польотах на американській орбітальній станції «Фрідом». Жулі Паєтт подала свою заяву серед більш ніж 5000 претендентів і, пройшовши кілька етапів, 8 червня 1992 разом з трьома кандидатами була зарахована до загону КАА. Після цього вона пройшла початкову загальнокосмічну підготовку в Канаді — в тому числі із 120 годин за умов штучної невагомості (параболічні польоти).

1993 року брала участь у відпрацюванні взаємодії «людина — комп'ютер» у відділі канадських астронавтів. З 1993 по 1996 рік працювала технічним спеціалістом у міжнародній дослідницькій групі при НАТО.

У лютому 1994 року брала участь (спільно з Давидом Вільямсом, Майклом Маккеєм і Робертом Терксом) у семиденнім експерименті з імітації космічного польоту (Canadian Astronaut Program Space Unit Life Simulation, (CAPSULS)) в Торонто. Експеримент полягав у поміщенні умовного екіпажу з 4 осіб в ізольовану герметичну камеру, яка виконувала роль космічної станції.

У лютому 1996 року Жулі Паєтт отримала допуск до польотів на військовому реактивному літаку Canadair CT-114 Tutor у базі ВПС Канади Мус-Джо (провінція Саскачеван) і отримала звання капітана ВПС Канади. З 1997 року брала участь у програмі польотів навчальної ескадрильї. Загальний наліт становив понад 800 годин, з яких близько 450 — на реактивних літаках. У квітні 1996 року брала участь у програмі глибоководних занурень в жорсткому скафандрі в Ванкувері, після чого отримала ліцензію оператора — глибоководника.

У серпні 1996 року Жулі Паєтт приступила до тренувань у центрі ім. Джонсона разом з астронавтами 16-го набору НАСА. По завершенні підготовки у квітні 1998 року Паєтт була присвоєна кваліфікація спеціаліста польоту, і вона отримала призначення у відділ астронавтів НАСА. У серпні 1998 року отримала призначення в екіпаж STS −96.

Політ на «Діскавері»

Свій перший політ у космосі 35-річна Жулі Паєтт здійснила 27 травня 6 червня 1999 на борту шатла «Дискавері» («STS-96») як спеціаліст польоту.

Астронавт Жулі Паєтт дивиться через вікно на борту шатла «Індеворі»
Жулі Паєтт — Другий день на борту Міжнародної космічної станції (STS-127 в липні 2009 року)

Основним завданням польоту, другого за програмою МКС, — це доставлення матеріалів і устаткування на досі незаселений орбітальний комплекс. При цьому використовувався встановлений у вантажному відсіку «Діскавері» подвійний вантажний модуль «Спейсхеб». В ході польоту Паєтт асистувала Тамарі Джерніган і Деніелу Баррі під час їх виходу у відкритий космос, крім того, спільно з Валерієм Токаревим займалася ремонтом пристрою підзарядки акумуляторних батарей модуля «Зоря». Жулі Паєтт стала першим канадським астронавтом, що побував на МКС.

Тривалість польоту склала 9 діб 19 год 13 хв 1 с.

З вересня 2000 року обіймає посаду старшого астронавта канадського космічного агентства. Працювала офіцером зв'язку та членом групи забезпечення тренувань екіпажів в Росії і Європі. З 26 липня по 8 серпня 2005 року працювала оператором зв'язку з екіпажем (Capcom) під час першої після відновлення польотів місії шатлу «Діскавері» STS −114.

Політ на «Індеворі»

Другий політ Жулі Паєтт відбувся через десять років після першого старту, 15 липня 31 липня 2009, на космічному кораблі STS −127. Це був вже двадцять третій політ шатла на МКС. Одним з головних завдань місії була добудова японського експериментального модуля «Кібо». Для цього на станцію були доставлені зовнішня експериментальна платформа модуля JEM EF і зовнішня негерметичної секції ELM ES. У польоті вперше брало участь два канадських астронавти (Паєтт, бортінженер шаттла, і Роберт Терск, бортінженер основної експедиції МКС- 20). Також у ході спільного польоту МКС і «Індевора» був встановлений рекорд за кількістю людей, які одночасно перебували в орбітальному комплексі: 13 людей (семеро представників США, по двоє — Росії та Канади, по одному — Бельгії та Японії).

Тривалість другого польоту Паєтт: 15 діб 16 год 44 хв 57 с.

Нагороди

  • Медаль НАСА «За космічний політ» (1999)
  • Кавлер Ордена Плеяди Франкофонії (2001)
  • Лицар Національного Ордену Квебека (2002)
  • Медаль НАСА «За космічний політ» (2009)
  • Канадська золота медаль інженерів (2010)
  • Медаль НАСА «За виняткові заслуги» (2010)
  • Офіцер Ордена Канади (2010)

Сім'я

Заміжня, чоловік — Вільям Флінн, двоє дітей. Захоплюється бігом, лижами, підводним плаванням. Грає на піаніно і флейті, співає. Має ліцензію приватного пілота.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.