Задарський собор

Задарський кафедральний собор св. Анастасії (хорв. Zadarska katedrala sv. Stošije) — католицький собор у місті Задарі, Хорватія. Кафедральний собор Задарської архідієцезії, дуже цінна історико-архітектурна пам'ятка романської доби ХІІХІІІ століть. Освячений в ім'я святої Анастасії. Це найбільший храм Далмації, один із 7-ми хорватських соборів, що носять почесний титул «мала базиліка». Собор Святої Анастасії у Задарі і розташований поруч з ним палац єпископа претендують на включення до списку Світової спадщини ЮНЕСКО[1].

Задарський кафедральний собор св. Анастасії
хорв. Zadarska katedrala sv. Stošije
Задарський кафедральний собор
44°06′58″ пн. ш. 15°13′28″ сх. д.
Тип споруди собор і мала базиліка (23 липня 1867)
Розташування  Хорватія, Задар
Початок будівництва ХІІ століття
Кінець будівництва ХІІІ століття
Стиль романський
Належність Римо-Католицька Церква: Задарська архідієцезія
Єпархія Архідієцезія Задара
Епонім Anastasia of Sirmiumd
Присвячення Anastasia of Sirmiumd
Покровитель Anastasia of Sirmiumd
Задарський собор (Хорватія)
 Задарський собор у Вікісховищі

Собор розташований у середмісті Задара.

Дзвіниця собору

Головна святиня Загребської катедри — релікварій з мощами святої Анастасії. Вівтар храму виконаний у стилі бароко, в бічних апсидах собору збереглися фрески XIII століття.

Історія

На місці Задарського собору стояла ранньохристиянська базиліка IV століття. Після того як у IX столітті задарський єпископ отримав у подарунок від візантійського імператора Никифора I частку мощей святої Анастасії[2], церкву було висвячено на її честь.

Теперішня культова споруда була побудована в XII—XIII століттях у романському стилі. Ще незавершену будівлю собору було значною мірою зруйновано під час облоги Задара (Зари) хрестоносцями у 4-му хрестовому поході (1202). Усе XIII століття тривало відновлення й добудова церкви.

Дзвіниця задарського собору святої Анастасії є пізнішою за часом будівництва — її зводили у XVXVIII століттях.

9 червня 2003 року Задарський кафедральний собор відвідав Папа Римський Іван-Павло II.

Виноски

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.