Закони регулювання
Зако́ни регулюва́ння (автоматика)— реалізуються регуляторами в системах автоматичного регулювання.
Поняття
Законом регулювання називають залежність керуючого сигналу, що виробляється регулятором, від сигналу розбалансу у часі. Закон регулювання в загальному вигляді може бути записаний залежністю:
- μ = kφ (Δ, t)
Закон регулювання формується за допомогою зворотних зв’язків. З урахуванням динамічних властивостей об’єкта керування він визначає вид і якість перехідного процесу в САР.
Інше визначення: Закон регулювання — залежність, згідно з якою сигнал , пропорційний похибці у системах стеження і системах програмного керування або відхиленню регульованої величини від заданого значення в стабілізації системах, перетвориться (у загальному випадку оператором) в керувальну дію .
Формування
Формування закону регулювання здійснюється відповідно до алгоритму перетворення сигналу, що проходить через регулятор (корегувальний пристрій) в напрямі вхід — вихід. У ряді випадків у формуванні закону регулювання беруть участь сигнали різних зворотних зв'язків; «жорстких», якщо сигнал пропорційний регулюючій дії, і «гнучких», якщо в оператора входять похідні.
У реальних системах закон регулювання виконується з певними обмеженнями, які визначаються областю нормальних режимів роботи об'єкта, регулятора або корегувальних пристроїв, елементів системи. У системах промислової автоматики найбільшого поширення набули такі закони регулювання:
- Пропорційний закон регулювання (П) , реалізується статичним або П-регулятором з параметром налаштування;
- Інтегральний закон регулювання (І) , що реалізовується астатичним або І-регулятором з параметром налаштування ;
- Пропорційно-інтегральний закон регулювання (ПІ) , реалізовується ізодромним або ПІ-регулятором з параметрами налаштування та
- Пропорційно-інтегрально-диференціальний закон регулювання (ПІД) , що реалізовується ізодромним регулятором з передуванням або ПІД-регулятором з параметрами налаштування , , .
- Пропорційно-диференціальний закон регулювання (ПД)
У зв'язку з тим, що для цілей керування широко застосовують цифрову обчислювальну техніку, використовують в дискретні аналоги приведених вище законів регулювання.
Див. також
Література
- Іванов А. О. Теорія автоматичного керування: Підручник. — Дніпропетровськ: Національний гірничий університет. — 2003. — 250 с.
- Енциклопедія кібернетики. тт. 1, 2. — К.: Головна редакція УРЕ, 1973. — 584 с.
- Папушин Ю. Л., Білецький В. С. Основи автоматизації гірничого виробництва. — Донецьк : Східний видавничий дім, 2007. — 168 с. — ISBN 978-966-317-004-6.
- Стефани Е. П. Основы расчета настройки регуляторов теплоэнергетических процессов. М., 1960.
- Оппельт В. Основы техники полуавтоматического регулирования. Пер. с нем. М., I960 [библиогр с. 592—606].