Закон випромінювання Планка

Формула Планка — вираз для спектральної густини потоку випромінювання (спектральної густини енергетичної світності) абсолютно чорного тіла, виведений Максом Планком для густини енергії випромінювання :

Формула Планка («форма» залежності від частоти та температури) спершу була «виведена» емпірично. Формула Планка була отримана після того, як стало зрозуміло, що формула Релея—Джинса, що походить з класичної теорії електромагнітного поля, задовільно описує випромінювання тільки в області довгих хвиль. Зі спаданням довжин хвиль формула Релея—Джинса сильно розходиться з емпіричними даними. Більш того, у граниченому випадку коротких хвиль вона дає розбіжність — нескінчену енергію випромінювання (ультрафіолетова катастрофа).

У зв'язку з цим Планк у 1900 році зробив припущення що суперечить класичній фізиці про те, що електромагнітне випромінення випромінюється у вигляді окремих порцій енергії (квантів), величина яких пов'язана з частотою випромінювання виразом:

Коефіціент пропорційності згодом назвали сталою Планка, = 1,054 · 10−27 ерг·с. Це припущення дозволило пояснити спостережуваний спектр випромінювання теоретично.

Правильність формули Планка підтверджується не тільки емпіричною перевіркою, але й наслідками з даної формули, зокрема з неї походить закон Стефана-Больцмана, також підтверджений емпірично. Крім того, з неї виводяться також приблизні формули, отримані до формули Планка, формула Віна та формула Релея-Джинса.

Вивід для абсолютно чорного тіла

Випромінювання абсолютно чорного тіла.

У наслідок лінійності рівнянь електромагнітного поля будь-який їх розв'язок може бути надано у вигляді суперпозиції монохроматичних хвиль, кожна з певною частотою . Енергія поля може бути представлена як сума енергій відповідних польових осциляторів. Як відомо із квантової механіки, енергія осцилятора приймає дискретні значення згідно з наступної формулою:

Оскільки розглядається рівноважне випромінювання, то використовуючи канонічний розподіл Ґіббса, можна визначити ймовірність стану осцилятора з заданою енергією:

Статистична сума дорівнює

Вільна енергія дорівнює

Для середньої (математичне очікування) енергії скористаємося рівнянням Ґіббса—Гельмгольца

Таким чином, середня енергія, що припадає на польовий осцилятор, дорівнює

(1)

де  стала Планка,  стала Больцмана.


Кількість же стоячих хвиль в одиниці об'єму у тривимірному просторі в інтервалі від дорівнює[1][2]:

(2)

Отже, для спектральної щільності потужності електромагнітного випромінювання отримуємо:

Перший доданок у цій формулі пов'язаний з енергією нульових коливань, другий являє собою формулу Планка.

Формулу Планка також можна записати через довжину хвилі:

(5)

Вивід із розподілу Бозе-Ейнштейна

Фотони є бозонами й підпорядковуються статистиці Бозе — Ейнштейна. Для цієї статистики середнє число частинок із даною енергією дорівнює

Згідно з визначенням,

де  — число осциляторів (в одиниці об'єму) електромагнітного поля з даною енергією у нескінченно малому околі .

Підставивши формулу середнього числа бозонів с даною енергією в цю формулу, отримаємо формулу Планка.

Перехід до формул Релея—Джинса

Формула Планка точно узгоджується з експериментальними даними у всьому інтервалі частот від 0 до . При малих частотах, коли можна розкласти експоненту по . У результаті отримаємо, що , тоді (1) і (2) переходять в формулу Релея—Джинса.

і

Перехід до закону Стефана — Больцмана

Для енергетичної світності слід записати інтеграл:

Введемо змінну , тоді , , отримаємо

Отриманий інтеграл зводиться до дзета-функції Рімана, і має точне значення . Підставивши його, отримаємо відомий закон Стефана — Больцмана:

Підстановка чисельних значень констант дає значення для Вт/(м2 K4), що добре узгоджується з експериментом.

Перехід до закону зміщення Віна

Для переходу до закону Віна, необхідно продиференціювати вираз (5) по та прирівняти похідну нулю (пошук екстремуму):

.

Значення , при якому функція досягає максимуму, перетворює на нуль вираз, що стоїть у фігурних дужках. Означимо , та отримаємо рівняння:

.

Розв'язок такого рівняння дає x=4,96511.Отже, , звідси виходить:

.

Чисельна підстановка констант дає значення для b=0,0028999 К·м, що збігається з експериментальним, а також зручну наближену формулу мкм·К. Так, сонячна поверхня має максимум інтенсивності у зеленій області (0,5 мкм), що відповідає температурі близько 6000 К.

Див. також

Примітки

  1. Сивухін Д. В.  — Москва, 1980. — Т. Том 4 (Оптика). § 117, Формула Релея — Джинса, формула 117.7, с. 692—694(рос.)
  2. Савельев И. В. — М.: , 1967. — Т. III. Оптика, атомная физика, элементарные частицы. — 416 с.,. Курс общей физики. — Москва : Наука, 1967. — Т. III. — 416 с. § 52, Формула Рэлея — Джинса, формула 52.7, с. 253—258(рос.)

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.