Зварич Володимир Васильович

Володи́мир Васи́льович Зва́рич (7 лютого 1919, с. Озерна, тепер Тернопільського району, Україна 5 грудня 1998, Львів) — український вчений-нумізмат і археолог.

Володимир Зварич
Народився 7 лютого 1919(1919-02-07)
с. Озерна, Зборівський повіт, ЗУНР
Помер 5 грудня 1998(1998-12-05) (79 років)
Львів
Країна  СРСР
 Україна
Національність українець
Діяльність археолог
Alma mater Львівський університет
Галузь нумізматика, археологія
Заклад Львівський університет
Звання старший викладач
Відомий завдяки: створенню нумізматичного словника

Біографія

Народився в селянській родині середнього достатку.

Після закінчення e 1938 році Тернопільської української гімназії товариства «Рідна школа», вступив у Львівську богословську академію. 1939 року після приєднання Західної України до УРСР академія припинила свою роботу і була закрита. В. Зварич повернувся в рідне село, де став завідувати початковою школою.

На початку війни внаслідок доносу, окупаційні німецькі влади влітку 1941 року заарештували молодого педагога і відправили його в тернопільську тюрму. Після піврічного слідства почалися довгі поневіряння В. Зварича в гітлерівських концтаборах. Спочатку був Янівський концтабір у Львові, потім Майданек, а також Гросс-Розен і Ляйтмеріц (Чехія). Лише 12 травня 1945 американські війська звільнили небагатьох, хто вижив в'язнів, серед яких був і Зварич.

Прийнявши рішення повернутися на батьківщину, він ще кілька місяців провів у радянському фільтраційному таборі в м. Ходорів Львівської області. Після звільнення, вступив у Львівський університет, де протягом 1945—1950 рр. навчався на історичному факультеті. Після закінчення, йому як одному з найкращих випускників, запропонували роботу в Науковій бібліотеці Львівського університету.

З жовтня 1960 працював завідувачем кабінету допоміжних історичних дисциплін університету (нумізматики).

У 1967 році — ініціатор і один з організаторів археологічного музею.

Останні роки — старший викладач кафедри історії СРСР, а згодом — кафедри історії України. Читав лекцій і спеціальні курси з нумізматики, історичної географії у Львівському університеті.

Протягом ряду років проводив археологічні розкопки на території Західної України.

Наукова діяльність

Сфера пріоритетних наукових інтересів ученого нумізматика. Він здійснив наукову систематизацію колекції Львівського університету. Упорядкував збори медалей (близько 500 екземплярів), античних монет Стародавньої Греції і Стародавнього Риму (понад 5 тисяч прим.), монет країн Західної Європи епохи Середньовіччя і Нового часу (близько 2 тисяч примірників), монет Польщі та Литви.

З ім'ям Зварича пов'язана нова традиція в історії української нумізматичної науки — традиція створення нумізматичного словника. Перше україномовне його видання побачило світ у 1972 р. і відразу стало дуже популярним. Роботу над ним дослідник продовжував усе життя, постійно вдосконалював його, доповнював новими матеріалами. Вже через рік словник був перевиданий, а згодом — у 1975, 1976, 1979, 1980 роки. Останнє видання — «Нумізматика. Довідник» (у співавторстві з Р. Шустом) вийшло у 1998 році, незадовго до смерті вченого.

У Словнику і довіднику пояснюються нумізматичні терміни, більшість яких стосується назв монет і грошових одиниць, висвітлюється їх історія, вказується сфера поширення, пояснюються також деякі фінансові та політ-економічні терміни, знання яких необхідно для вивчення нумізматики. Словник ілюстрований зразками монет різних країн.

Вибрана бібліографія

  • Нумізматичний словник. — Львів: Львівський державний університет (1975)
  • Нумізматичний словник. — 4-е вид. / Публ. Словник нумізмата. Опис монет . — Львів, 1980. — ISBN 5-256-00317-8.
  • Фото Зварич Володимир Васильович (1919–1998)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.