Звіринецькі печери
Звіринецькі печери — печери у Києві, в історичній місцевості Звіринець, місце розташування Звіринецького печерного монастиря. Звіринецькі печери є пам'яткою археології національного значення.
Історія
Печери монастиря було знайдено на початку XX століття: внаслідок сильного ґрунтового зрушення мимоволі відкрилися входи до двох печерних галерей. За декілька подальших років було розкопано більше 200 чернечих поховань. Одним із відомих дослідників був Каманін Іван Михайлович. 1913 року монастир був частково відновлений й освячений як монастир Різдва Богородиці скиту Києво-Печерської Лаври на Звіринецьких печерах. Повномасштабні розкопки були проведені в 1980-і роки музеєм «Київ підземний». Після радянського періоду запустіння, зусиллями музею історії Києва та братією Свято-Троїцького Іонинського монастиря Звіринецькі печери були знову розчищені. З 1997 року відроджений скит Різдва Богородиці на Звіринецьких печерах. 2009 року на базі Звіринецького скиту засновано Архангело-Михайлівський монастир.
Археологи й історики вважають, що печерний комплекс на Звіринці виник у XI столітті. За історичними відомостями, в Звіринецьких печерах жили візантійські місіонери[1]. За однією з версій в печерах скиту могла зберігатися легендарна «Бібліотека Ярослава Мудрого»[2].
Примітки
- Звіринецькі печери у Києві. Архів оригіналу за 5 жовтня 2018. Процитовано 19 травня 2013.
- «Клад Ярослава Мудрого» (журнал «Вокруг света», № 6 (2657), Июнь 1995)
Література
- Каманин И. Звѣринецкія пещеры в Кіевѣ: (ихъ древность и святость). - Кіевъ: тип. Кіево-Печерской Лавры. 1914. (або в Інтернет-архіві )(рос. дореф.)
- Каманин И. М. Зверинецкие пещеры в Киеве // Киевлянин. 1917. № 75.
- Дрібні написи XII в. У печерах на Звіринці під Київом / Шахматов О., Кримський А. Нариси з історії української мови та хрестоматія з пам’ятників письменської старо-українщини XI-XVIII в.в. – Київ: вид. "Друкар", 1922. – С. 150.
Посилання
- Архангело-Михайлівський Звіринецький монастир, Московський патріархат (укр.)
- Звіринецькі печери (укр.)
- Сторінка Звіринецькі печери на сайті Гео-Київ
- Звіринецькі печери. Історія, дослідження, схема, фотографії