Зв'язність Леві-Чивіти
В рімановій геометрії, зв'язністю Леві-Чивіти називається особлива афінна зв'язність на дотичному розшаруванні (псевдо)ріманового многовиду. Дана зв'язність не має кручень і узгоджується з (псевдо)рімановою метрикою. Для кожного (псевдо)ріманового многовиду існує єдина зв'язність Леві-Чивіти, що має багато важливих властивостей і є одним з основних об'єктів вивчення у рімановій геометрії. Названа на честь італійського математика Тулліо Леві-Чивіти.
Визначення
Нехай g — псевдоріманова метрика класу на гладкому многовиді M, тобто сім'я симетричних білінійних невироджених форм gx на дотичних просторах , таких, що для довільних векторних полів X і Y класу , функція g(X,Y) належить до класу . Сигнатура g є локально сталою величиною. Якщо білінійна форма gx є додатноозначеною в кожній точці x то g називається рімановою метрикою.
Нехай — афінна зв'язність, тобто оператор, що для довільних векторних полів X і Y класу однозначно визначає векторне поле того ж класу, так що для -поля і -функції виконуються умови:
Дана афінна зв'язність називається зв'язністю Леві-Чивіти якщо вона додатково задовольняє умови :
- є зв'язністю без кручень, тобто її тензор кручення є нульовим: для всіх векторних полів і відповідного класу,
; - є паралельною: для всіх векторних полів , і відповідного класу, справедливою є рівність :
Одним із найважливіших результатів ріманової геометрії є твердження про існування і єдиність зв'язності Леві-Чивіти для всіх (псевдо)ріманових многовидів.
Доведення
- Єдиність : Припустимо існування зв'язності Леві-Чивіти і доведемо її єдиність. Нехай метрика g є паралельною для зв'язності Леві-Чивіти, для всіх векторних полів , і , маємо :
, , . Додавши перші дві рівності і віднявши третю отримуємо :Зважаючи на відсутність кручень, цей вираз можна спростити : . Зважаючи на невиродженість g, зв'язність є однозначно визначеною у всіх випадках. - Існування : Для всіх векторних полів X і Y на M визначимо векторне поле , що є єдиним векторним полем на M, яке задовольняє вище отриману рівність :
. Тоді оператор є афінною зв'язністю. Справді, для всіх функцій f:. є зв'язністю без кручень:. Нарешті, g є паралельною метрикою для :. Тобто задовольняє всі умови з визначення зв'язності Леві-Чивіти.
Запис в локальних координатах
Розглянемо тепер локальні координати у рімановому многовиді і відповідний локальний базис у дотичних просторах .
Позначимо компоненти метричного тензора g в цьому локальному базисі. Визначені властивості зв'язності Леві-Чивіти можна подати через символи Крістоффеля , що визначаються з рівностей :
Символи Крістофеля для :
де є відповідними елементами матриці оберненої до матриці .
Див. також
Джерела
- Boothby, William M. (1986). An introduction to differentiable manifolds and Riemannian geometry. Academic Press. ISBN 0-12-116052-1. (англ.)
- Hicks, Noel (1965). Notes on Differential Geometry. Van Nostrand, Princeton, N. J.,. ISBN 0442034105. (англ.)
- Kobayashi, S.; Nomizu, K. (1963). Foundations of differential geometry. John Wiley & Sons. ISBN 0-470-49647-9. (англ.)
- Spivak, Michael (1999). A Comprehensive introduction to differential geometry (Volume II). Publish or Perish Press. ISBN 0-914098-71-3. (англ.)