Здолбунівський повіт

Здолбунівський повіт (пол. Powiat zdołbunowski) — адміністративно-територіальна одиниця на окупованих Українських землях у складі Волинського воєводства міжвоєнної Польщі.

Здолбунівський повіт

пол. Powiat zdołbunowski

Місто Здолбунів
Найбільше місто Острог
Країна  Польська Республіка
Регіон Волинське воєводство
Гміни 6 сільських і 2 міські
Офіційна мова польська
Населення
 - повне 118 300 (1931)
 - густота 87,7 осіб на 1 км2
Площа
 - повна 1.349 км2 км²
Дата заснування 1 січня 1925

Історія

Утворений 1 січня 1925 р. з колишнього Острозького повіту (без гміни Майків— включена до Рівненського повіту) та частин Дубенського повіту (ґміни Будераж і Мізоч) і Рівненського повіту (гміна Здовбиця). Адміністративним центром було місто Здолбунів.[1] А 8 липня того ж року місто було розширено за рахунок вилучення зі сільської гміни Здовбиця села Здолбунів і всієї площі фільварку Здолбунів та включення їх до міської гміни Здолбунів[2].

Розпорядженням міністра внутрішніх справ 28 березня 1934 р. територія міста Острог розширена шляхом вилучення з сільської ґміни Новомалін поселення «дільниця Кідри» та приєднання його до міста[3].

У складі повіту були 129 сільських громад солтиств (солецтв) i 2 міста.

27 листопада 1939 р. включений до новоутвореної Рівненської області. 17 червня 1940 р. ліквідований у зв'язку з переформатуванням на райони:

  1. Здолбунівський район з центром в м. Здолбунів;
  2. Мізоцький район з центром в смт Мізоч;
  3. Острозький район з центром в м. Острог.

Географічні дані

Повіт займав східну частину воєводства і межував із заходу з Дубенським, з півночі — з Рівненським, з півдня Кременецьким повітами, а зі сходу — з СРСР.

Площа повіту становила 1.349 км2, населення було 118,3 тис. осіб (за переписом 1931 року), а густота населення становила 87,7 осіб на 1 км2. Крім української більшості (69,1%) були польська і єврейська меншини.

Здолбунівський повіт

Адміністративний поділ

Міські ґміни:

  1. м. Здолбунів
  2. м. Острог

Сільськ ґміни:

  1. Ґміна Будераж
  2. Ґміна Здовбиця
  3. Ґміна Мізоч
  4. Ґміна Новомалін - центр у містечку Межирічі
  5. Ґміна Сіяньце
  6. Ґміна Хорув

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.