Зиновій (Мажуга)

Митрополит Зиновій (груз. მიტროპოლიტი ზინობი, в миру Захарія Іоакимович Мажуга, груз. ზაქარია აკიმის ძე მაჟუგა, у схимі Серафим; 14 вересня 1896, Глухів, Чернігівська губернія 8 березня 1985, Тбілісі, Грузія) — український релігійний діяч у Грузії. Єпископ Грузинської православної церкви, з 1960 року на Тетрицкаройській кафедрі з 1972 року в сані митрополита.

Зиновій (Мажуга)
Митрополит Тетрицкаройський
Єпископ Степанованський,
вікарій Патріарха всея Грузії
 
Діяльність: священник
Народження: 14 (26) вересня 1896
Глухів, Чернігівська губернія, Російська імперія
Смерть: 8 березня 1985(1985-03-08) (88 років)
Тбілісі, Грузинська РСР, СРСР
Похований: Alexander Nevsky Church, Tbilisid
Священство: 1925 рік
Зиновій
Народився 14 (26) вересня 1896
Глухів, Чернігівська губернія, Російська імперія
Помер 8 березня 1985(1985-03-08) (88 років)
Тбілісі, Грузинська РСР, СРСР
Поховання Alexander Nevsky Church, Tbilisid
Діяльність священник
Суспільний стан духовенство
Посада митрополит
Конфесія православ'я

25 березня 2009 року канонізований як місцевошанований святий Священним синодом Української православної церкви. Пам'ять совершається 9 вересня (за юліанським календарем) в день собору преподобних отців Глинських.

Біографія

Народився 14 вересня 1896 року в місті Глухові у родині робітника. Рано осиротів, виховувався в родині дядька, жив у злиднях. Був відданий в будинок працьовитості при Глинській пустині, де закінчив парафіяльну школу й навчився кравецької справи. У 1912 році Захарія став послушником у Глинській пустині. Його духовним батьком був батько Герасим.

Під час Першої світової війни був призваний до діючої армії, де застудив ноги і захворів на екзему, яка мучила його все життя. Згодом до неї додався тромбофлебіт і незагойні трофічні виразки. Після демобілізації повернувся до Глинської пустині.

У червні 1920 року був пострижений у рясофор, а в березні 1921 року — у чернецтво з ім'ям Зиновій, на честь священномученика Зиновія Егейського. Поширена версія про прийняття ним постриження в день Благовіщення в 1917 році, але це не підтверджується архівними даними[1].

У 1922 році, після закриття Глинської пустині, переїхав на Кавказ: оселився в Драндському Успенському монастирі поблизу Сухумі. Був висвячений на ієродиякона, а в 1925 році — на сан ієромонаха. У 1925—1930 роках служив у церкві святителя Миколая в Сухумі. Разом з іншими організовував в горах чернечу громаду, в якій проживали старці різних монастирів (з Києво-Печерської, Почаївської та інших обителей). Через кілька років владою був висланий з Грузії і оселився в Ростові-на-Дону, де служив у Софійській церкві.

У 1936 році був заарештований і засуджений до заслання у Середню Азію. Протягом семи місяців утримувався в розподільнику, де захворів на малярію. Для одужання був направлений на Урал, де провів п'ять років.

В ув'язненні продовжував проводити богослужіння: хрестив, сповідав і відспівував ув'язнених, використовуючи замість єпитрахилі рушник[2].

Після звільнення з ув'язнення повернувся до Грузії. В Тбілісі він познайомився з католтикосом-патріархом Грузії Каллвстратом і за його благословення, з 1942 по 1945 рік служив в тбіліському Сіонському Успенському соборі і був духівником скиту святої Ольги в місті Мцхета.

У 1945 році був возведений у сан ігумена.

У 1945—1947 роках служив у храмі святителя Миколая в селі Кірове (Вірменія), в 1947—1950 роки — настоятель Свято-Духівського храму в Батумі.

Олександро-Невська церква в Тбілісі, настоятелем якої митрополит Зіновій був 25 років

У 1950 році возведений у сан архімандрита і призначений настоятелем Олександро-Невської церкви в Тбілісі. 11 червня 1952 року призначений членом Священного синоду Грузинської православної церкви.

30 грудня 1956 року висвячений на єпископа. 6 березня 1957 року призначений єпископом Степанованським, вікарієм Патріарха всієї Грузії. У 1960 році патріархом Єфремом II переведений на Тетрицкаройську кафедру.

У 1972 році возведений у сан митрополита.

До кінця свого життя проживав у келії при храмі Олександра Невського в Тбілісі, відмовлявся від пропозиції патріарха переїхати в резиденцію, що відповідала його архієрейській гідності. Він щодня здійснював літургію.

Серед його духовних чад був майбутній патріарх Ілля II, якого він постриг у чернецтво. Користувався повагою з боку московських патріархів Алексія I і Пимена.

За два роки до смерті таємно прийняв схиму з ім'ям Серафим на честь преподобного Серафима Саровського.

В 1975 році разом із схиархімандритом Віталієм (Сидоренко) заснував в будинку останнього в передмісті Тбілісі Дідубе (нині в межах міста) Святорусько-Іверський жіночий монастир, що став, за деякими оцінками, російським духовним центром Закавказзя[3]. Духовним чадом був архімандрит Модест (Потапов), який також відродив два монастиря і був намісником Свято-Іверського жіночого монастиря в місті Ростов-на-Дону і Свято-Донського Старочеркаського чоловічого монастиря в місті Ростов-на-Дону.

Помер 8 березня 1985 року. Відспівування по чернечому чину здійснив католикос-патріарх Ілля II. Похований біля північної стіни церкви Олександра Невського у Тбілісі.

25 березня 2009 року Священним синодом Української православної церкви Московського патріархату схимитрополит Серафим був прославлений як місцевошанований святий з днем пам'яті 9 вересня (за юліанським календарем). Чин прославлення відбувся 21 серпня 2010 року в Глинської пустині[4]. Богослужіння очолив митрополит Київський і всієї України Володимир.

Дар прозріння майбутніх подій як справжніх

Святитель Зиновій був наділений від Бога даром прозріння як майбутніх, так і вже здійснених подій. Він багато чого передбачав у долі своїх духовних чад, застерігав їх від можливих неприємностей. Від Бога старець мав дар бачення внутрішнього стану людини і знав, яким шляхом вести кожну душу до спасіння. Владика неодноразово передбачав священство людям, які навіть і не думали про це. Перебуваючи в с. Бурдіно разом зі своїм келейником Олександром, він йому сказав: «Як було б добре, якби ти теж пішов по духовній лінії». На що келейник заперечив, пояснивши, що він дуже сором'язливий, а пастирське служіння вимагає постійного спілкування з людьми. Святитель Зиновій відповів: «Слід поїхати в семінарію. Вони там всього цього навчають».[5] Це Передбачення збулося вже через кілька років після смерті владики в 1985 році. Олександр вступив до Московської Духовної Семінарії, був висвячений архієпископом Олександром у диякона, а на наступний рік Святішим Католикосом-Патріархом Іллею II в Сіонському Соборі — у священика. Після закінчення Московської Духовної Академії залишився тут викладачем і помічником інспектора. Нині протоієрей Олександр Чесноков — клірик Катеринодарської і Кубанської єпархії. Отець Олександр згадує: «По його великому житті і за молитвами Господь дав йому дар передбачення, і багато чого він міг вимолити у Бога за людей. Мені довелося довгий час бути біля нього, і я можу сказати, що його благословення, його слово і порада фактично були справою. Якщо відхилялися від його порад, то нічого не виходило і ще й посилювалося великими неприємними наслідками».[6]

Про один дуже цікавий випадок, що підтверджує прозорливість владики, розповідає протоієрей Георгій Пільгуєв. Він пише: «Особливо вразив мене і мою сім'ю випадок, який стався в 1965 році. Мені дали черговий літній відпочинок, і першу половину відпустки я з дружиною і дітьми провів, відвідуючи святі місця в Москві, Загорську і т. д. Повернувшись додому, ми взяли квиток на поїзд, щоб проводити рідну тітку в Туапсе. Я пішов за благословенням до Владики Зиновія, але їхати він мені не дозволив. Як я не доводив, він був невблаганний. А на наступний день в той час, коли я повинен був бути в дорозі, трапився сильний серцевий напад. Після того як лікарями швидкої допомоги була зроблена кардіограма, мені сказали, що моє лікування — це спокій, і моє спасіння, що все це сталося вдома. Ось тоді ми всі зрозуміли, чому Владика Зиновій не благословив нас в подорож. Ми були вдячні йому за таку проникливість і далекоглядність».[7]

Коли до владики зверталися за порадою, він звертався з молитвою до Бога і просив Його відкрити Свою всеблагую волю про людину, що запитує. Вищенаведений випадок, розказаний отцем Георгієм, як раз і свідчить про це.[8]

Нагороди

Примітки

  1. ГАКО, ф. 750, оп. 1, д. 266, л. 6. (Дело о проведении обряда посвящения в монашеский сан послушников Глинской пустыни 16-17 марта 1921 г.)
  2. Зиновий (Мажуга), митр / Православная энциклопедия. — М.: Православная энциклопедия, 2009. — Т. 20. — С. 158.
  3. Дидубе // Православная энциклопедия. — Т. XIV. — С. 686.
  4. В Глинской пустыни состоялось прославление в лике святых трех угодников Божиих. Православие.Ru
  5. Цит. по: Чесноков Зиновий. Старец и Митрополит: О жизни святителя Зиновия (Мажуга), в схиме Серафима. — М.: Новоспасский Монастырь, 2011. — С. 81. BookSources/9785873890583 ISBN 978-5-87389-058-3.
  6. Чесноков Александр. Старец-­святитель Зиновий / Чесноков Александр, священник. Глинская пустынь и пастырское служение её иноков: Диссертация кандидата богословия. Приложение: Т. 2. — Загорск, 1990. — С. 84-85.
  7. Пильгуев Георгий, протоиерей. Воспоминания о Глинской пустыни и об её отцах / Чесноков Александр, священник. Глинская пустынь и пастырское служение её иноков: Диссертация кандидата богословия. Приложение: Т. 2. — Загорск, 1990. — С. 65.
  8. Более подробно см. Чесноков Зиновий. Старец и Митрополит: О жизни святителя Зиновия (Мажуга), в схиме Серафима. — М.: Новоспасский Монастырь, 2011. — 216 с. BookSources/9785873890583 ISBN 978-5-87389-058-3.
  9. О том, что епископ Зиновий был награждён этими орденами ранее нигде не упоминалось. См.: Грамота Католикоса-Патриарха всея Грузии Ефрема II от 9.05.1965. Архив Чеснокова Зиновия

Література

  • Чесноков Зиновий. Старец и Митрополит: О жизни святителя Зиновия (Мажуга), в схиме Серафима. — М..: Новоспасский Монастырь, 2011. — 216 с. ISBN 978-5-87389-058-3.
  • Чесноков Александр, священник. Глинская пустынь и её старцы. — Сергиев Посад: Свято­-Троицкая Сергиева Лавра, 1994. — 159 с.
  • Чесноков Александр, протоиерей. Великий старец-­святитель митрополит Тетрицкаройский Зиновий. — Краснодар: Свято­-Вознесенский храм, 1998. — 92 с.
  • Чесноков Александр, священник. Глинская Рождество-­Богородицкая пустынь и её знаменитые старцы XX столетия. — Загорск, 1991. — 123 с.
  • Тихон (Емельянов), архимандрит, Диденко Михаил, протоиерей. Высокопреосвященный Зиновий, митрополит Тетрицкаройский // ЖМП. 1985. № 6.
  • Чесноков Зиновий, чтец. Воспоминания Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии о митрополите Зиновии (Мажуга) http://www.mpda.ru/pub/avtor/142388.html%5Bнедоступне+посилання+з+червня+2019%5D]
  • Зиновий (Мажуга), митр // Православная энциклопедия., М.: Цнц «Православная Энциклопедия», 2009. — Т. 20, С. 157—158
  • Православие и Мир («Карибче» № 4, 2007 г.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.