Зубі

Зубі — село в Цаґерському муніципалітеті Грузії. Розташоване в гірській ущелині на річці Кверешула (притока річки Цхенісцкалі). Належить до регіону Лечхумі.

Село
Зубі
груз. ზუბი


Координати 42°34′01″ пн. ш. 42°40′21″ сх. д.

Країна Грузія
Край Рача-Лечхумі та Квемо-Сванеті
Муніципалітет Цаґерський муніципалітет
Висота центру 650  м
Офіційна мова грузинська мова (Муніципалітет Цаґері)
Населення 471[1]  (2014)
Національний склад грузини (100 %)[2]
Часовий пояс UTC+4
Телефонний код +995
OSM 1997286 ·R (Муніципалітет Цаґері)
Зубі
Зубі (Грузія)
Село Зубі, вигляд на плато Асхі
Сховище зерна в Зубі

Найближчі великі міста: бальнеологічний курорт Цхалтубо (42 км), Кутаїсі (50 км). Міжнародний аеропорт Кутаїсі ім. Давида Агмашенебелі (49 км).

Унікальне своїм середньовічним побутом і гірськими пейзажами. У селі близько 250 будинків, розкиданих по схилах плато Асхі, церква, школа. Історія села бере початок принаймні в X столітті. Саме цим століттям датується церква, розташована на вершині пагорба в центрі села. Село лежить в ущелині з мікрозоною, сформованою легендарною горою Хвамлі та схилами плато Асхі (висота 2250 м).

Флора і фауна характерні для даного регіону Грузії. Можна зустріти рідкісних тварин: ведмідь кавказький і бурий, вовк, сарна, білоголовий сип, оляпка, скелелаз, чорний дятел.

У 2015 році на кошти родин Бенідзе, Чиковані та місцевих жителів з родини Чакветадзе побудовано православний храм.

Історія

Сприятливі умови для життя людини і важкодоступність регіону сприяли розселенню людей у даному регіоні з часів неоліту. Про це свідчать численні артефакти, отримані під час археологічних досліджень. Частина експонатів із села Зубі зберігаються в музеї міста Цаґері. Понад 30 експонатів із сусіднього села Окуреші поміщені до Ермітажу (Санкт-Петербург).

На думку англійських палеометалургів, у Цаґерському муніципалітеті, зокрема в селі Зубі, зародилася світова металургія.

За переказами, саме в цьому районі Колхіди на річці Цхенісцкалі (притока річки Ріоні (Фазіс) стародавні аргонавти шукали золоте руно.

Ще за однією легендою Колхіди, до гори Хвамлі був прикутий Прометей.

Соціально-економічний устрій

На території села зберігся середньовічний уклад життя, багато жителів пересуваються на конях, живуть суто сільським господарством, виноробством, скотарством і полюванням. У кожному господарстві збережено традиційні для цього регіону сховища вина (марани, чурі), способи випікання хліба (торне) та водяні млини.

На території села Зубі є природні печери й залишки промислових шахт з видобутку баритів. Ближче до схилів плато Асхі можна спостерігати залишки скам'янілих, під впливом вулканічної активності, дерев. У селі Зубі тече бурхлива річка Кверешула, безліч дрібних водоспадів до 5 метрів і струмків. Через численні пороги риба в річці не живе. Кліматична мікрозона формує в селі унікальні умови для зростання чорного винограду сорту Усахелаурі (росте тільки в цьому місці), з якого роблять одне з рідкісних вин Грузії — «Усахелаурі».

У селі гірське повітря сприяє лікуванню легеневих хвороб. Сірчані мінеральні води, що течуть з деяких ділянок гір села Зубі, сприяють лікуванню хвороб опорно-рухового апарату і дерматитів.

Від 2016 року, за підтримки ЄС, у селі прокладено екологічну стежку, яка веде через реліктові букові, каштанові та смерекові ліси на плато Асхі — особливо охоронювану природну територію.

Примітки

  1. მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. листопад 2014. Процитовано 27 липня 2016.
  2. Ethnic composition of Georgia 2014

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.