Зіновать Рошеля

Зінова́ть Роше́ля, або роки́тничок Роше́ля (Chamaecytisus rochelii)[1] багаторічна рослина родини бобових. Вид занесений до Червоної книги України у статусі «Рідкісний». Декоративна і медоносна рослина.

Зіновать Рошеля
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Рід: Chamaecytisus
Вид:
Зіновать Рошеля (C. rochelii)
Біноміальна назва
Chamaecytisus rochelii
(Wierzb. ex Griseb. & Schenk) Rothm., 1944

Опис

Листопадний кущ 50-100 см заввишки, нанофанерофіт. Стебла висхідні, запушені. Листки трійчасті, листочки жорсткі, ланцетні або яйцеподібно-ланцетні, з обох боків вкриті притиснутими, рудими волосками завдовжки 2,5 см. Квітки сірчано-жовті, завдовжки 1,5 см, зібрані по 12-18 штук у головчасті щиткоподібні суцвіття. Плід — серпоподібно зігнутий, волохато-волосистий біб.

Екологія та поширення

Рослина світлолюбна, посухостійка, віддає перевагу піщаним, супіщаним та кам'янистим ґрунтам. Морозостійкість виду доволі висока, але в культурі за межами ареалу кущі садівники радять вкривати на зиму. Трапляється у розріджених лісах, серед чагарників, на узліссях сосняків.

Квітне у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно (живцями). Схожість насіння становить близько 70 %.

Зіновать Рошеля розповсюджена у Центральній Європі, на Балканах, в Східних Карпатах і Молдові. На теренах України поширена лише в Передкарпатті та Прут-Дністровському межиріччі. Достовірно підтверджена знахідка біля села Розкопинці (Сокирянський район Чернівецької області), є непідтверджені свідоцтва про зростання цієї рослини на Чорній Горі в Закарпатті.

Значення і статус виду

Українські популяції нечисленні, локальні, мають тенденцію до скорочення. Основним чинником, що спричинює зникнення зіноваті Рошеля, є слабка конкурентна здатність виду, оскільки він знаходиться на східній межі ареалу. Для збільшення чисельності рекомендується створити заказники у місцях зростання, а також ширше культивувати його в ботанічних садах. Станом на 2015 р. зіновать Рошеля можна побачити лише в колекції Донецького ботанічного саду.

Як декоративна рослина в культурі відома з 1878 року. Найчастіше зіновать Рошеля висаджують у групових та одиночних насадженнях, альпінаріях. Для збереження декоративного вигляду цим рослинам потрібна щорічна обрізка крони.

Систематика

Зіновать Рошеля часто розглядають як підвид Cytisus austriacus var. rochelii (Wierzb.) Cristof. До синонімів таксона також належить Cytisus rochelii Wierzb.

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.