Йоганн Петер Мюллер

Йоганн Петер Мюллер (нім. Johannes Peter Müller, 14 липня 1801 28 квітня 1858) німецький натураліст, один з основоположників сучасної фізіології, порівняльної анатомії та ембріології.

Йоганн Петер Мюллер
Johannes Peter Müller
Народився 14 липня 1801(1801-07-14)[1][2][…]
Кобленц, Рейнланд-Пфальц[3][4]
Помер 28 квітня 1858(1858-04-28)[2][5][…] (56 років)
Берлін, Королівство Пруссія[3][4]
Місце проживання Німеччина
Країна Німеччина
Діяльність зоолог, анатом, біолог, іхтіолог, викладач університету, фізіолог, невролог
Alma mater Боннський університет
Галузь біологія
Заклад Боннський університет і Університет Фрідріха-Вільгельма
Науковий керівник Карл Рудольфі, Філіпп Франц фон Вальтер
Відомі учні Герман Гельмгольц, Рудольф Вірхов, Едуард Мірам
Членство Лондонське королівське товариство, Шведська королівська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук, Данська королівська академія наук, Прусська академія наук, Леопольдина, Паризька медична академія і Туринська академія наук[4]
Діти Max Müllerd[6]
Нагороди Медаль Коплі (1854)

 Йоганн Петер Мюллер у Вікісховищі
Иоганн Мюллер
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «J. Müller».


Сторінка на Віківидах

Зображення на Вікісховищі

Життєпис

Народився 14 липня 1801 року в Кобленці. Закінчив Боннський університет (1822). З 1824 року — приват-доцент, а з 1826 року — професор анатомії Боннського університету. У 1833 році зайняв місце професора анатомії, а також директора анатомічного театру в Берлінському університеті.

Наукова діяльність Мюллера була дуже різнобічною: він займався анатомією, фізіологією, ембріологією, порівняльною анатомією, гістологією, палеонтологією. Основні його праці присвячені вивченню центральної нервової системи (головним чином рефлекторної діяльності спинного і довгастого мозку) і органів чуття. Він провів цінні спостереження над органами зору і над симпатичною нервовою системою безхребетних, виконав ряд досліджень з систематики риб, земноводних, птахів.

В області фізіології органів почуттів Мюллер дотримувався концепції так званої «специфічної енергії», згідно з якою відчуття, що виникають у людини при пізнанні зовнішнього світу, не є відображенням об'єктивно існуючої реальності, а проявом внутрішніх властивостей самих органів почуттів.

У своїх дослідженнях Мюллер широко застосовував мікроскоп. З його допомогою він вивчив мікроскопічну будову сполучної, хрящової, кісткової тканин, тканини нирок в нормі та патології. Відомі його праці про тонку будову і форми пухлин. Мюллер вперше спробував створити класифікацію новоутворень на основі зіставлення структури пухлин і їхнього розвитку. Мюллер детально описав людський зародок на ранніх стадіях розвитку, досліджував процес його дихання, відкрив зародкові ходи, які пізніше на його честь було названо «Мюллерові канали». Він є автором відомого підручника з фізіології людини (Handbuch der Physiologie des Menschen, 1834—1840), який витримав кілька видань. У ньому вперше фізіологія представлена як експериментальна наука.

Помер Мюллер у Берліні 28 квітня 1858 року.

Примітки

Посилання

  • Short biography and bibliography in the Virtual Laboratory of the Max Planck Institute for the History of Science
  • Berrios G E (2005) On the fantastic apparitions of vision by Johannes Müller. History of Psychiatry. 16:229-46. * Virchow, Johannes Müller, Eine Gedächtnisrede (Berlin, 1858)
  • De Bois-Reymond, (Abhandlungen der Berliner Akademie, Berlin, 1859), containing a list of his works
  • Bischoff, Ueber Johannes Müller und sein Verhältnis zum jetztigen Standpunkt der Physiologie (Munich, 1858)
  • Proceedings of the Royal Society of London, vol. ix., p. 556.
  • Neurotree: Johannes Peter Müller Details
  • Müller's Handbuch der Physiologie des Menschen für Vorlesungen (1837—1840) as fullscan from the original
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.