Йорданська Дмитрівська церква

Йорданська Дмитрівська це́рква  (також відома як Йорданська церква) — втрачений православний храм у Києві на Подолі під горою Юрковиця, на розі Мильного провулку та Кирилівської вулиці, збудований XIX століття на місці старої дерев'яної церкви і зруйнований у 1930-ті роки.

Йорданська Дмитрівська церква
Йорданська Дмитрівська церква
50°28′22″ пн. ш. 30°29′43″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Київ
Початок будівництва 1866
Зруйновано 1935
Відбудовано не відбудовувалась
Стиль псевдоруський[1]
Належність Російська православна церква
Адреса

Кирилівська вулиця 51,

51а[2]
Йорданська Дмитрівська церква (Київ)

Коротка історія

За давньою київською легендою, в тих місцях, де згодом було споруджено цю церкву, київський паломник знайшов посудину, яка в нього впала до річки Йордан. В давнину тут було засновано церкву Св. Миколая (ХI століття) та існував жіночий монастир.

1832 року руїни давнього храму відкрив археолог Кіндрат Лохвицький[1].

1866 року на місці старої дерев'яної церкви споруджено муровану Йорданську церкву з дзвіницею, яка була, як помилково писав Костянтин Шероцький : « присвячена Св. Димитрію,- в давнину вона була Миколаївською»[3]. Насправді, як це випливає з інших джерел, Миколаївська Йорданська церква існувала незалежно та паралельно з Дмитрівською церквою, та згоріла 1821 року. Саме тоді церква святого Дмитрія, яка до того була трапезною монастиря, і була зроблена парафіяльною замість Миколаївської[1].

Закрита згідно з рішенням Секретаріату ВУЦВК від 22 березня 1931 року, приміщення передавалося під архів.

1935 року храм та дзвіниця знищені більшовицькою атеїстичною владою[1], на фундаменті церкви споруджена школа, в якій під час окупації Києва німецькими військами утримувались радянські військовополонені. Після війни будинок був зайнятий під нотну фабрику[4]. Безпосередньо біля церкви розташовувався будинок купця Полонніка, на другому поверсі якого було помешкання священика Йорданської церкви. Зараз в цьому будинку (Кирилівська 51/1) розташований психоневрологічний диспансер[5].

Примітки

  1. Томілович, Людмила. Юрковиця. З історії літописних місцевостей. Мислене древо.
  2. Семилетов, 2017, с. 686, 704.
  3. Шероцкий, 1917, с. 204.
  4. Семилетов, 2017, с. 704.
  5. Семилетов, 2017, с. 711.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.