Кагу

Ка́гу[1] (Rhynochetos jubatus) — єдиний сучасний вид монотипової родини кагових. Довгоногий світло-сірий птах, ендемік групи островів Нова Каледонія в Тихому океані. Мешкає в лісистій місцевості, надаючи перевагу вологим тропічним лісам. Під час сезону дощів трапляється в густих чагарникових заростях із щільним листяним пологом.

?
Кагу

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Тіганоподібні (Eurypygiformes)
Родина: Кагові (Rhynochetidae)
Carus, 1868
Рід: Кагу (Rhynochetos)
Verreaux & DesMurs, 1860
Вид: Кагу
Rhynochetos jubatus
Verreaux & DesMurs, 1860
Посилання
Вікісховище: Rhynochetos jubatus
Віківиди: Rhynochetos jubatus
EOL: 1045974
ITIS: 176405
МСОП: 22692211
NCBI: 54386

Опис

Веде наземний спосіб життя. Нелітаючий птах розміром з домашню курку, завдовжки близько 55 см[2]. Пір'я незвично яскраве у порівнянні з лісовою підстилкою, попелясто-сіре або майже біле. При розправлених крилах чітко видні чорно-білі смуги пір'їв. На голові присутній виступаючий «чубчик», який птах піднімає час від часу, демонструючи його іншим птахам. Дзьоб і ноги оранжево-червоні, яскраві. Статевий диморфізм не виражений. У межах ареалу птаха неможливо сплутати з ніяким іншим видом завдяки унікальним морфологічним особливостям.

Спосіб життя

Птахи, які не літають, використовують свої крила для демонстративної поведінки або швидкого переміщення лісом. Зазвичай їх можна зустріти в затемненому лісі, коли вони повільно рухаються по землі. Живляться кагу, переважно, різноманітними безхребетними тваринами, такими як черви, але також можуть вживати й невеликих хребетних, таких як ящірки.

Голос лаючий на світанку й, зазвичай, тихо шиплячий чи деренчливий в інший час доби. На території провінції Rivière Bleue пари, зазвичай, займають територію 10-28 га й виводять, у середньому, 0.9 пташенят за рік (зазвичай, по одному пташеня за рік за винятком посушливих періодів)[3]. В умовах неволі птахи живуть, в середньому, близько 30 років, а в природі — не менше 15 років.

Охорона

Кагу в парку Rivière Bleue
яйцо Rhynochetos jubatus Тулузський музей

Кагу знаходиться під загрозою зникнення, на основній території їх проживання — провінції Rivière Bleue — їхня популяція у 1998 році нараховувала близько 300 дорослих особин, а за межами цього регіону за результатами підрахунків 1991—1992 років — ще 491 птах.[4] При цьому популяція птахів має тенденцію до подальшого скорочення.

Одним з чинників різкого скорочення популяції вважаються інтродуковані домашні тварини — собаки, кішки, пацюки, свині, котрі полюють на птахів або живляться їхніми яйцями. Тільки у 1993 році 17 з 21 птахів з прикріпленими радіопередавачами в Pic Ningua загинули в результаті нападу собак. Крім того, вони страждають від зменшення площі природного ареалу, котрий використовується гірничодобувною та лісовою промисловістю.

Кагу визнаний видом, якому загрожує небезпека зникнення, й внесений до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами (CITES), Завдяки природоохоронним зусиллям, кагу непогано розмножується в умовах зоопарків, зокрема в зоопарку міста Нумеа в Новій Каледонії.

Див. також

Примітки

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Kagu — Rhynochetos jubatus — Information — ARKive. Архів оригіналу за 23 листопада 2008. Процитовано 27 квітня 2014.
  3. Kagu (Rhynochetos jubatus) — BirdLife species factsheet
  4. BirdLife International 2004. Rhynochetos jubatus. In: IUCN 2006. 2006 IUCN Red List of Threatened Species. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 17 January 2007

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.