Каланчак (смт)

Каланчак селище міського типу в Україні, центр Каланчацької селищної громади Скадовського району Херсонської області. Колишній адміністративний центр Каланчацького району та колишній центр Каланчацької волості Дніпровського повіту Таврійської губернії. Відстань до облцентру становить близько 84 км і проходить автошляхом E97.

смт Каланчак
Герб Каланчака Прапор Каланчака
Країна  Україна
Область Херсонська область
Район/міськрада Скадовський район
Громада Каланчацька селищна громада
Рада Каланчацька селищна рада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1794
Статус із 1967 року
Площа 21,706 км²
Населення 9224 (01.01.2017)[1]
Густота 438,5 осіб/км²
Поштовий індекс 75800
Телефонний код +380 5530
Географічні координати 46°15′08″ пн. ш. 33°17′26″ сх. д.
Висота над рівнем моря 4 м
Водойма р. Каланчак
Відстань
Найближча залізнична станція: Каланчак
До станції: 16 км
До обл. центру:
 - залізницею: 80 км
 - автошляхами: 84,9 км
Селищна влада
Адреса 75800, смт Каланчак, вул. Херсонська, 1
Голова селищної ради Світлана Володимирівна Фоміна
Карта
Каланчак
Каланчак

Каланчак у Вікісховищі

Основні відомості

Лежить на річці Каланчак, за 23 км від залізничної станції Каланчак.

Населення: 9,1 тисяч.

Засновано 1794. Селище міського типу від 1967.

Середня температура січня: +2,7°. Середня температура липня: +23,4°. Опадів 314 мм на рік.

Площа зелених насаджень — 133,4 га.

Маслозавод, харчосмакова фабрика.

Історія

Походження назви селища трактується по-різному. Наприклад, Є. П. Шевельов у статті «Про деякі городки і кургани в Дніпровському повіті Таврійської губернії» зазначає: «… за сім верстов од скарбового села Каланчак є невелике старовинне укріплення, котре навколишні жителі називають городком». Це укріплення в татар називалося «Кале-Кучук» (мала фортеця). Тому нібито і саме село дістало назву «Каланчак».

У середні віки у степовій Таврії цілу низку назв створили тюрські родові об'єднання. Розшифрувати їх важко, бо нерідко першопоява переозвучувалась, як у староукраїнських, так і в мусульманських джерелах. Типовий приклад — Каланчак. Це найменування має ряд варіантів: Каланчак (літопис Самовидця), Колончик (реаляція 1750 р.), Колончак (у різних документах), Канлинчак, Канилчак (у турецьких рукописах), Какличик (Ф. Брун), Количка (нім. автор Туеман, що написав розвідку «Кримське ханство» 1784 р.).

У другій половині XVI ст. поблизу теперішнього Каланчака, неподалік від кам'яного мосту відбулась сутичка між козацьким військом під проводом Богдана Ружинського та татарами на чолі з Девлет-Гіреєм. Бій закінчився перемогою козаків, розбиті татари відступили. Ружинський, відрізавши частину відступаючих, погнав їх до Каланчацького лиману. У вирішальний момент він увів у бій кінний резерв і знищив ті чамбули, що були притиснуті до затоки, не дозволивши ханові прийти їм на допомогу.

Станом на 1886 рік в селі мешкало 4100 осіб, налічувалось 640 дворів, існували православна церква, школа та 5 лавок[2].

На початку ХХ ст. у Каланчаку почали з'являтися перші промислові підприємства для переробки сільськогосподарських продуктів. Протягом 1899—1913 рр. в селі з'явилось п'ять парових млинів, дві олійниці. Діяло 2 цегельні заводи, що давали додатково і черепицю.

Торгівлю вели більше двох десятків дрібних лавок, з річним оборотом до 140 тис. крб.

З 1873 року в Каланчаку працює щорічний ярмарок, де продавалась худоба, коні, продукти землеробства, кожухи, мануфактура. А з 1887 р. щонеділі став збиратися базар.

У 1843 році було відкрито церковно-приходську школу на два класи. Медичного ж закладу на селі не було 68 років. Земську лікарню на 8 ліжок відкрили тільки в 1911 році. Її обслуговував один лікар.

Приватна аптека діяла на селі з 1903 року.

У 1912 році було відкрито першу бібліотеку.

5 травня 1931 року було засновано газету «Слава Праці», що друкується і понині.

За період Другої Світової війни приблизно 2000 каланчакців-солдатів брали участь у бойових діях, з них 1549 осіб загинуло.

21 березня 2014-го загинув біля селища Каланчак внаслідок вибуху самохідної артилерійської установки солдат 26-ї бригади Олександр Мартинюк. Згідно з висновками комісії, вибух стався через потрапляння невідомого пристрою в башту САУ. З п'яти членів екіпажу троє зазнали опіків, механік-водій залишився неушкодженим.

Храми

  • Свято-Преображенська парафія УПЦ МП
  • Парафія усіх Святих Землі Української ПЦУ

Відомі особи

У Каланчаку народилися

Каланчацьку загальноосвітню школу І — ІІІ ступенів № 1 ім. Н. К. Крупської закінчив Ігор Кондратюк.

У Каланчаку проживали: Іржик Юрій Іванович — молодший сержант Збройних сил України, учасник війни на сході України, (21-й окремий мотопіхотний батальйон, 56-а окрема мотопіхотна бригада, псевдо «Йожик»). Загинув 23 травня 2016 р. під час мінометного обстрілу Павлопіль (Волноваський р-н, Донецька область). Похований у смт Каланчак Херсонської області.

Література

Посилання

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
  2. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По данным обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Дѣл, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпуск VIII. Губерніи Новороссійской группы. СанктПетербургъ. 1886. — VI + 157 с. (рос. дореф.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.