Кальміуський заповідник

Кальміу́ський запові́дник — природоохоронний об'єкт в Бойківському районі Донецької області. Заснований в 2008 році. Відділення Українського степового природного заповідника. Назва заповідника походить від назви основного водотоку району його розташування — річки Кальміус.

Кальміуський заповідник
Кальміуський заповідник
Кальміуський заповідник
47°33′41″ пн. ш. 37°58′36″ сх. д.
Розташування:  Україна
Донецька область,
Бойківський район, с. Стара Ласпа
Найближче місто: Комсомольське
Площа: 579,6 га
Водні об'єкти: р. Кальміус
Заснований: 19 серпня 2008 р.
Керівна
організація:
Український степовий природний заповідник
Країна  Україна
Розташування Кальміуського заповідника

 Кальміуський заповідник у Вікісховищі

Розташування

Заповідник розташований на Приазовській височині, де в розломах кристалічного щита протікає річка Кальміус. Основна частина знаходиться між селами Стара Ласпа та Гранітне, ще частина знаходиться окремо в кілометрі нижче за течією на лівому схилі Балки Максимова.[1]

До складу заповідника входить урочище Кірсанова.

Характеристика території

Загальна площа заповідника займає 579,6 га.

Ця територія являє собою кам'янистий степ із відслоненнями гранітів, що присутні не тільки у вигляді скель на схилах долини річки Кальміус, але також як плоскі гранітні відслонення на вододільних височинах. Вік гранітів становить 560 млн років.

Ширина русла річки на території заповідника становить 20-30 метрів. Долина річки через вихід гранітів нагадує каньйон. Правий берег Кальміусу крутіший і обривистий. Тут зустрічаються високі гранітні стовпи та стіни, прорізані ущелинами.[1]

Флора

Ковила Лессінга

На території заповідника зростають лучно-степові, степові, петрофітні степові, лучно-болотні та водні види. У флористичний список входять полин, шавлія, ранник, тюльпан гранітний. Уздовж річки росте очерет і водні трави. Багато рослин занесені до Червоної книги України: грабельки Бекетова[2], чебрець кальміуський, чебрець несправжньогранітний, ранник донецький[3], ранник гранітний, шипшина донецька, шафран сітчастий, гіацинтика Палласа, тюльпан гранітний, тюльпан змієлистий, сон лучний, ковили гранітна, найкрасивіша, волосиста, Лессінга, карагана скіфська, калофака волзька, дельфіній червоний.

Фауна

Лис рудий — представник фауни Кальміуського заповідника

Із тварин зустрічаються дуже різні групи (види наведено за:[1]).

Плазуни представлені вужами.

Із птахів тут виявлені переважно великі птахи з групи «мисливських»: чапля, журавель степовий, дикі качки, фазан, куріпка, перепілка.

Із ссавців в Кальміуському заповіднику помічені переважно хижаки: лис рудий, єнот уссурійський, куна кам'яна, ласка, тхір степовий; відомий також заєць сірий.

Рекреація

Заповідник практикує рекреаційні послуги. За ресурсом «donbass.ua» , тут широко поставлена екскурсійна діяльність. За 5 років існування заповідника налагоджено роботу з турфірмами, є досвідчені гіди, які за невеликі гроші (170 грн. із відвідувача) проведуть туристів через балку Хан-Тарама (похід на 3 години). Вони розкажуть про природу гранітних скель, те, чому вони стали такої форми, покажуть унікальні ділянки різнотрав'я, організують привал. Це чи не єдиний заповідник, який практикує екскурсійну діяльність у заповідній зоні.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.