Кам'яно-залізний метеорит

Кам'яно-залізні метеорити, або сидероліти — це метеорити, які складаються майже порівну з метеоритного заліза та силікатів. Саме цим вони й відрізняються від кам'яних метеоритів, які складаються в основному із силікатів, а також від залізних метеоритів, які складаються переважно з метеоритного заліза.[1]

Кам'яно-залізний метеорит
 Тип 
Пластинка метеорита Esquel, на якій видно поєднання метеоритного заліза та силікатів, яке є типовим для цього підрозділу метеоритів.
Тип Кам'яно-залізний
Підрозділи
Склад Метеоритне залізо (камасит, теніт та тетратеніт); силікати
Загальна к-сть зразків 95 паласитів,
183 мезосидерити
(разом — 278)
Інші назви Сидероліт

Всі кам'яно-залізні метеорити є диференційованими, що означає, що вони мають ознаки внутрішньої деформації. А тому вони вважаються ахондритами.

Сидероліти діляться на мезосидерити та паласити. Паласити мають матрицю з метеоритного заліза із включеними в неї силікатами (переважно олівіном).[2] Мезосидерити є брекчією, в якій помітні ознаки метаморфізму. Метеоритне залізо проявляється в ній у формі окремих уламків, на відміну від суцільної матриці, типової для паласитів.[3][4]

Цей різновид метеоритів міститься на верхніх щаблях усіх варіантів класифікації метеоритів, зазвичай при цьому сидероліти називають «Типом».

Мінералогія

Метеоритне залізо в кам'яно-залізних метеоритах є практично таким же, як і в залізних метеоритах — складається в основному з камаситу та теніту в різних пропорціях. У складі силікатів домінує олівін. До додаткових мінералів, до яких входять і не-силікати, належать: карлзбергіт, хроміт, когеніт, добреліт, польовий шпат, графіт, ільменіт, мериліт, піроксен із низьким вмістом кальцію, шрейберзит, тридиміт та троїліт.

Примітки

  1. (англ.)McSween, Harry Y. (1999). Meteorites and their parent planets (вид. Sec. Ed.). Cambridge: Cambridge Univ. Press. ISBN 978-0521587518.
  2. (англ.)Buseck, P.R. (1977). Pallasite meteorites: mineralogy, petrology, and geochemistry. Geochimica et Cosmochimica Acta 41 (6): 711–740. Bibcode:1977GeCoA..41..711B. doi:10.1016/0016-7037(77)90044-8.
  3. (англ.)F. Heide, F. Wlotzka (1985). Meteorites, Messengers from Space. Springer Verlag.
  4. (англ.)Karl K. Turekian. Meteorites, comets, and planets. с. 112.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.